Vankeuden kilpailutus

Voisko vanheuden kilpailuttaa vaikka Virossa tai muuallakin.
Sehän väljentää Suomen vankiloita ja saattaa olla halvempaa ku pitää täällä vankilassa
5367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näyttää kirjoittajalta jäänyt koulussa lukematta perustuslaki, no oikastaampa idioottia.

Suomen kansalaisia ei luovuteta ulkomaille tuomittavaksi eikä kärsimään tuomiota.
Muuttakaa perustuslaki, sitten konnat istumaan Venäjälle. Nyt ei onnistu,

Äänestä
  • Juuei. Pieleen menee "oikeusoppineen" perustuslaintulkinta.

    Tokihan Suomesta voidaan Suomen kansalainen luovuttaa tuomittavaksi ja kärsimään tuomiota ulkomaille. Asiasta on pari-kolmekin lakia olemassa riippuen siitä, mikä valtio pyytää.

    Mutta Suomessa tehdystä rikoksesta Suomen kansalaiselle tuomitun vapausrangaistuksen täytäntöönpanon ulkomailla estänee aika tehokkaasti se, että ei suomalaisen oikeusjärjestelmän toimivalta ulotu sinne ulkomaille. Muussa maassa toimiva säilytyslaitos toimisi ko. maan oikeusjärjestelmän piirissä, ja vaatisi sikäläisen tuomioistuimen päätöksen tarjoaman oikeutuksen, jotta se voisi vapaudenmenetyksen täytäntöönpanna.

    Äänestä

  • Kuka on luovutettu ?

    Äänestä

  • Seura:
    Aino Loikkanen
    Tutkitut 17.9.2015 14:47

    Poliisi luovuttaa joka vuosi suomalaisia tuomittavaksi ulkomaille. Ulkomailla tehtyä rikosta ei siis pääse pakoon, vaikka ei jäisi kiinni vaan ehtisi palata kotiin Suomeen.

    Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Hannu Kautto kertoo, että Suomi luovuttaa kansalaisiaan kuitenkin vain EU:n sisällä ja maiden yhteistä eurooppalaista pidätysmääräystä vastaan.

    ”Viime vuonna ulkomaille luovutettujen joukossa oli kolme Suomen kansalaista. Viiden viime vuoden aikana suomalaisia on luovutettu joka vuosi 1–3 henkilöä.”

    Mikäli epäilty rikos on tapahtunut EU:n ulkopuolella mutta henkilö on palannut jo Suomeen, rikos otetaan syyteharkintaan täällä.

    Vähintään vuosi vankeutta
    Oman maan kansalaisia luovutetaan vain, kun he ovat epäiltyinä vakavista rikoksista. Syytetyn henkilön maksimirangaistuksen tulee olla vähintään vuosi vankeutta.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Poliisi ei noudata perustuslakia, Venäjä esim. ei luovuta. No se onkin sivistysvaltio.

    Äänestä

Norjaa pitäis lähettää
Siellä on paremmat olot

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Susanna_Pitko kirjoitti:

Voisko vanheuden kilpailuttaa vaikka Virossa tai muuallakin.
Sehän väljentää Suomen vankiloita ja saattaa olla halvempaa ku pitää täällä vankilassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu