Särjetyt matkalaukut, kuvaa uutisissa.

Kymppiluokka

Hei! Ei ihme ettei matkalaukut ja matkatavarat pysy ehjänä kun katsoi uutisia eilen (8.8.-18).
Ylen uutisissa näytettiin miten lentomatkustajan laukku sai "monoa" ruumaan pakkaajan toimesta, toivottavasti tuo kuva on myös välittynyt Helsinki-Vantaan johtoportaan tietoon ja toimisi kyseessä olevan henkilön samanlaiseen kohtaloon, ihan oikeasti!
Seurasin kerran aikaisemmin ennen lentoni alkua terminaalin ikkunasta työskentelyä ulkosalla ja kiinnitti huomiota kahteen laukkujen lentokoneeseen hihnalle laittavaan henkilöön, toinen laittoi laukut asiallisesti hihnalle, kuten olettaa saattaa, myös ergonomisesti. Toinen "vesseli" nosti käsittömästä syystä jokaisen(?) hänen mättämänsä laukun ilmaan ja PAISKASI hihnalle, miksi?
Ensinnäkin, työ joka hänelle on annettu ei varmaan tarkoita matkatavaroiden tahallista särkemistä, eikä tuonlaisessa työnteon tekemisessä ole mitään järkeä, vertaan tässäkin tuohon ergonomiaan. Tosin tuossa en ihan oikeasti välitä tuon "vesselin" ergonomiasta PA--AN vertaa!!!
Toivottavasti edelläkuvattuja ja henkilöitä ja työtapoja ei tarvisi nähdä.

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laukkumurskaamot

      Laukkujen hajoamisen yleisyydestä ja määrästä päätellen vakuutusyhtiöiden olisi aika tarttua toimeen ja laittaa pellefirmat ojennukseen.
      Laukut hajoaa välillä sellaisista paikoista, että niitä on täytynyt varta vasten yrittää rikkoa, siinä sitä elämän tarkoitusta laukkupellellä.

      Vakuutusfirmat voisi laittaa "syöttinä" laukkuja jossa olisi tallentava kiihtyvyysmittaus, näin voisi todeta missä ja milloin se isku on laukkuun tullut.

      • Anonyymi

        Lentokentän turvajärjestelyjen pitäisi pystyä poistamaan vakuutusyhtiön laukut hihnalta ennen kuin niitä ollaan potkimassa koneeseen. Yhdenkään matkalaukun ei pitäisi päästä lennolle, ellei sitä seuraa myös matkustaja samalla lennolla. Poikkeuksen muodostavat eksyneet matkalaukut, joiden omistan piti olla samalla lennolla.
        Jos lentokoneisiin aletaan ottamaan mukaan mitä tahansa testilaukkuja ilman seuraavaa matkustajaa, ISIS kiittää. Saattaisivat jopa perustaa oman vakuutusyhtiön tutkimaan omien asiakkaidensa laukkujen hajoamisia.


    • Anonyymi

      Kumminlaisia matkalaukkuja pidätte parempina ruumaan laitettavaksi, kovia matkalaukkuja vai nk. pehmeitä?

      Ovatko kovat matkalaukut herkemmin särkyviä? Tapahtuuko tällaista paljon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2905
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1195
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      941
    4. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      937
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      905
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      877
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      830
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      157
      811
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      764
    Aihe