Ramadanista

pottunokka

Mitä Koraani sanoo paastoamisesta? Ihmettelin kerran, että mikä sellainen paasto on, että päivällä ei saa syödä tai juoda, mutta yöllä saa. Sain vastaukseksi, että Allah ei näe, jos yöllä syö! Ei voi olla totta, että näin uskotaan. Jumala näkee aina, kaiken ja lukee ajatuksemmekin. Jumala, joka ei näe yöllä ei ole Jumala. Sittenhän kaikki rikoksetkin kannattaisi tehdä yöllä.

Ei ole varmasti helppo olla kuumassa ilmanalassa juomatta tai syömättä mitään päiväsaikaan, mutta jos ottaa yöllä vahingot takaisin, se ei minusta ole paastoamista. Suomalaisen käsitys paastosta on "vettä ja leipää".

Eikö esim. bussikuski joka istuu koko päivän kuumassa autossa ole suorastaan vaarallinen, ellei hän juo jotain?

4

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älköömme uskoko mitään Allahia halventavaa. Kysymyksesi on kyllä hyvä ja tärkeä. Koraani sanoo paastosta seuraavaa:

      "Teidän, jotka uskotte, tulee paastota, samoin kuin piti paastota niidenkin, jotka ennen teitä elivät, jotta karttaisitte pahaa." (2:183)

      "Mutta paastoaminen on teille kuitenkin kaikkein parasta (s.o. paastoamalla parhaiten täytätte Jumalan tahdon); tämä olkoon sanottu teille tiedoksi." (2:184)

      Paastotapoja nyt on erilaisia ja muslimien tapa paastota aamunsarastuksesta auringonlaskuun, on yksi tapa. Paaston tarkoitusta ei silti pidä unohtaa vuorokauden pimeänäkään aikana: silloinkaan ei pidä valehdella, kiroilla, haastaa riitaa, eikä täysin menettää itsehillintäänsä minkään suhteen.

      Ilmaisu "vahingon ottaminen takaisin" antaa ehkä vaikutelman, että yöllä syötäisiin sitten päivänkin edestä. Näin ei kuitenkaan ole, sillä ravinnontarve pienenee silloin paastotessa, eikä sitten jaksakaan syödä kovinkaan suuria annoskokoja.

      Moni muslimi paastoamisesta huolimatta on töissä vaikka missä. Tosin muslimimaissa työpäivät lienevät Ramadanina tavallista lyhyemmät! Mutta jos paasto on jollekulle vaaraksi, ei ole velvollinen paastoamaan.

      • pottunokka

        Kiitos vastauksesta.


      • pottunokka

    • Abdirahmanosmanhussein

      Arvoisat Hämeen muslimit. Ramadan meni jo. Uutta Ramadania odotellessa...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      441
      5720
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4096
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3476
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2971
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2358
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2324
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      56
      2287
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2027
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1730
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1593
    Aihe