Ramadanista

pottunokka

Mitä Koraani sanoo paastoamisesta? Ihmettelin kerran, että mikä sellainen paasto on, että päivällä ei saa syödä tai juoda, mutta yöllä saa. Sain vastaukseksi, että Allah ei näe, jos yöllä syö! Ei voi olla totta, että näin uskotaan. Jumala näkee aina, kaiken ja lukee ajatuksemmekin. Jumala, joka ei näe yöllä ei ole Jumala. Sittenhän kaikki rikoksetkin kannattaisi tehdä yöllä.

Ei ole varmasti helppo olla kuumassa ilmanalassa juomatta tai syömättä mitään päiväsaikaan, mutta jos ottaa yöllä vahingot takaisin, se ei minusta ole paastoamista. Suomalaisen käsitys paastosta on "vettä ja leipää".

Eikö esim. bussikuski joka istuu koko päivän kuumassa autossa ole suorastaan vaarallinen, ellei hän juo jotain?

4

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älköömme uskoko mitään Allahia halventavaa. Kysymyksesi on kyllä hyvä ja tärkeä. Koraani sanoo paastosta seuraavaa:

      "Teidän, jotka uskotte, tulee paastota, samoin kuin piti paastota niidenkin, jotka ennen teitä elivät, jotta karttaisitte pahaa." (2:183)

      "Mutta paastoaminen on teille kuitenkin kaikkein parasta (s.o. paastoamalla parhaiten täytätte Jumalan tahdon); tämä olkoon sanottu teille tiedoksi." (2:184)

      Paastotapoja nyt on erilaisia ja muslimien tapa paastota aamunsarastuksesta auringonlaskuun, on yksi tapa. Paaston tarkoitusta ei silti pidä unohtaa vuorokauden pimeänäkään aikana: silloinkaan ei pidä valehdella, kiroilla, haastaa riitaa, eikä täysin menettää itsehillintäänsä minkään suhteen.

      Ilmaisu "vahingon ottaminen takaisin" antaa ehkä vaikutelman, että yöllä syötäisiin sitten päivänkin edestä. Näin ei kuitenkaan ole, sillä ravinnontarve pienenee silloin paastotessa, eikä sitten jaksakaan syödä kovinkaan suuria annoskokoja.

      Moni muslimi paastoamisesta huolimatta on töissä vaikka missä. Tosin muslimimaissa työpäivät lienevät Ramadanina tavallista lyhyemmät! Mutta jos paasto on jollekulle vaaraksi, ei ole velvollinen paastoamaan.

      • pottunokka

        Kiitos vastauksesta.


      • pottunokka

    • Abdirahmanosmanhussein

      Arvoisat Hämeen muslimit. Ramadan meni jo. Uutta Ramadania odotellessa...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3322
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2817
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2453
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2451
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1924
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1840
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1805
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1662
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      66
      982
    Aihe