Ramadanista

pottunokka

Mitä Koraani sanoo paastoamisesta? Ihmettelin kerran, että mikä sellainen paasto on, että päivällä ei saa syödä tai juoda, mutta yöllä saa. Sain vastaukseksi, että Allah ei näe, jos yöllä syö! Ei voi olla totta, että näin uskotaan. Jumala näkee aina, kaiken ja lukee ajatuksemmekin. Jumala, joka ei näe yöllä ei ole Jumala. Sittenhän kaikki rikoksetkin kannattaisi tehdä yöllä.

Ei ole varmasti helppo olla kuumassa ilmanalassa juomatta tai syömättä mitään päiväsaikaan, mutta jos ottaa yöllä vahingot takaisin, se ei minusta ole paastoamista. Suomalaisen käsitys paastosta on "vettä ja leipää".

Eikö esim. bussikuski joka istuu koko päivän kuumassa autossa ole suorastaan vaarallinen, ellei hän juo jotain?

4

400

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älköömme uskoko mitään Allahia halventavaa. Kysymyksesi on kyllä hyvä ja tärkeä. Koraani sanoo paastosta seuraavaa:

      "Teidän, jotka uskotte, tulee paastota, samoin kuin piti paastota niidenkin, jotka ennen teitä elivät, jotta karttaisitte pahaa." (2:183)

      "Mutta paastoaminen on teille kuitenkin kaikkein parasta (s.o. paastoamalla parhaiten täytätte Jumalan tahdon); tämä olkoon sanottu teille tiedoksi." (2:184)

      Paastotapoja nyt on erilaisia ja muslimien tapa paastota aamunsarastuksesta auringonlaskuun, on yksi tapa. Paaston tarkoitusta ei silti pidä unohtaa vuorokauden pimeänäkään aikana: silloinkaan ei pidä valehdella, kiroilla, haastaa riitaa, eikä täysin menettää itsehillintäänsä minkään suhteen.

      Ilmaisu "vahingon ottaminen takaisin" antaa ehkä vaikutelman, että yöllä syötäisiin sitten päivänkin edestä. Näin ei kuitenkaan ole, sillä ravinnontarve pienenee silloin paastotessa, eikä sitten jaksakaan syödä kovinkaan suuria annoskokoja.

      Moni muslimi paastoamisesta huolimatta on töissä vaikka missä. Tosin muslimimaissa työpäivät lienevät Ramadanina tavallista lyhyemmät! Mutta jos paasto on jollekulle vaaraksi, ei ole velvollinen paastoamaan.

      • pottunokka

        Kiitos vastauksesta.


      • pottunokka

    • Abdirahmanosmanhussein

      Arvoisat Hämeen muslimit. Ramadan meni jo. Uutta Ramadania odotellessa...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      195
      1803
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      42
      981
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      926
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      821
    5. 63
      694
    6. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      82
      674
    7. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    8. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      581
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      566
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      22
      565
    Aihe