Ramadanista

pottunokka

Mitä Koraani sanoo paastoamisesta? Ihmettelin kerran, että mikä sellainen paasto on, että päivällä ei saa syödä tai juoda, mutta yöllä saa. Sain vastaukseksi, että Allah ei näe, jos yöllä syö! Ei voi olla totta, että näin uskotaan. Jumala näkee aina, kaiken ja lukee ajatuksemmekin. Jumala, joka ei näe yöllä ei ole Jumala. Sittenhän kaikki rikoksetkin kannattaisi tehdä yöllä.

Ei ole varmasti helppo olla kuumassa ilmanalassa juomatta tai syömättä mitään päiväsaikaan, mutta jos ottaa yöllä vahingot takaisin, se ei minusta ole paastoamista. Suomalaisen käsitys paastosta on "vettä ja leipää".

Eikö esim. bussikuski joka istuu koko päivän kuumassa autossa ole suorastaan vaarallinen, ellei hän juo jotain?

4

400

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älköömme uskoko mitään Allahia halventavaa. Kysymyksesi on kyllä hyvä ja tärkeä. Koraani sanoo paastosta seuraavaa:

      "Teidän, jotka uskotte, tulee paastota, samoin kuin piti paastota niidenkin, jotka ennen teitä elivät, jotta karttaisitte pahaa." (2:183)

      "Mutta paastoaminen on teille kuitenkin kaikkein parasta (s.o. paastoamalla parhaiten täytätte Jumalan tahdon); tämä olkoon sanottu teille tiedoksi." (2:184)

      Paastotapoja nyt on erilaisia ja muslimien tapa paastota aamunsarastuksesta auringonlaskuun, on yksi tapa. Paaston tarkoitusta ei silti pidä unohtaa vuorokauden pimeänäkään aikana: silloinkaan ei pidä valehdella, kiroilla, haastaa riitaa, eikä täysin menettää itsehillintäänsä minkään suhteen.

      Ilmaisu "vahingon ottaminen takaisin" antaa ehkä vaikutelman, että yöllä syötäisiin sitten päivänkin edestä. Näin ei kuitenkaan ole, sillä ravinnontarve pienenee silloin paastotessa, eikä sitten jaksakaan syödä kovinkaan suuria annoskokoja.

      Moni muslimi paastoamisesta huolimatta on töissä vaikka missä. Tosin muslimimaissa työpäivät lienevät Ramadanina tavallista lyhyemmät! Mutta jos paasto on jollekulle vaaraksi, ei ole velvollinen paastoamaan.

      • pottunokka

        Kiitos vastauksesta.


      • pottunokka

    • Abdirahmanosmanhussein

      Arvoisat Hämeen muslimit. Ramadan meni jo. Uutta Ramadania odotellessa...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      61
      2702
    2. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      119
      1426
    3. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      136
      1196
    4. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      77
      1124
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      1033
    6. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      23
      981
    7. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      124
      854
    8. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      28
      842
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      754
    10. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      715
    Aihe