Muumimuki 2018

mukitonmummi

Nyt oli "jobbarit" liikkeellä. Muumimukeja ostettiin kasapäin ja nyt niitä jo myydään moninkertaisin hinnoin nettien palstoilla. Älkää hyvät ihmiset ostako niitä sellaisilla hinnoilla. Antakaa mukien jäädä kahmijoitten käsiin, niin kyllä ne hinnat sieltä putoavat.
On väärin, että Arabia laittaa tällaisen "rumban" käyntiin ja tästä ei voittoa kerää valmistaja vaan "välistä vetäjät". Tämäkö on Muumien periaatetta. Kyllä 30 euroa olisi jo tarpeeksi korkea hinta mukille. Itsekin keräilen mukeja omaksi ilokseni, mutta en suinkaan maksaisi tuollaista hintaa,mitä kaupustelijat pyytävät. Jäin ilman tätä mukia, mutta ei se maailmaani kaada.
Mitähän Tove Jansson ajattelisi moisesta "pelistä".

11

486

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilipäivä

      Vali-vali... Haluatko mukin? Mulla on niitä 20 myynnissä eri paikoissa.

      • Haluan, jos normaali hinta :)


      • aijaa

        Kuka on määritellyt normaalihinnan.
        Tuotteilla myytiin mitä tahansa on 2 hintaa. hinta millä myydään,hinta millä ei myydä.
        Ja nyt markkinat on mukin puolella joten siinä ei ole toivehintaa minä maksan 50e toivotonta nyt.


    • Arabia nyt tarvitse lisää rahaa! Nälkä sales on ihan hullu! Low...

    • Jäitä_hattuun

      Valmistusmääriä ei ole ilmoitettu, "salassa pidettävää tietoa"- hölö, hölö, joten mukin oikeaa arvoa on mahdoton määritellä. Kuitenkin voidaan olettaa, niiden tietojen perusteella, mitä lehdistössä on ollut ja ihmiset myyntipaikoilla havainneet, että mukeja on myyty useita tuhansia. Siinä mielessä kyseessä ei ole mikään "harvinaisuus", vertaa esim. Fazer-muki (valmistusmäärä 400 kpl).

      Nyt on keinotekoisesti luotu tällainen hype-ilmiö. Kurjaa todellisille muumifaneille, nyt trokarit juhlivat. Todellakin ihmiset, älkää maksako ylihintaa trokareille. Tove Jansson pyörii haudassaan kun katselee tällaista menoa. Muumin päivästä jäi p.......n maku. Iittala mokasi pahasti, toivottavasti ottavat opiksi.

      • aijaa

        Kyllä selityksiä piisaa, meitäkin lähti koko perhe Muumimuki jahtiin 5 henkeä ha kaikki sai 6 mukia.
        Joten valittajat ensikerralla ajoissa jonoon.
        Ja toiset lastit saatiin netin kautta ,kyllä on hyvä fiilis.
        Ja nyt joukko hölmöjä ,ostan muumimukin 35e en maksa ylihintaa ,ilman jäit tälläkin kertaa.
        Muumimuki on normaalia bisnestä aktiivit saa,laiskat ei saa jälkikäteen itketään ja valitetaan en maksa, en maksa . Mikä on mukin ylihinta laittakaa sitten ostoilmoitukseen mitä maksatte niin kukaan ei teille tarjoa mitään ja ensi vuonna sama ruljanssi.


    • Separhaitennauraa

      Thaimaassa tehtyä halpatuotantoa. Jää trokareille p....t käteen :) Ketä kiinnostaa?

      Tervejärkiset ihmiset ovat nukkuneet yönsä ja vieneet lapsensa kouluun ja olleet töissä. Työttömät
      ja muut yhteiskunnan vapaamatkustajat ovat jonottaneet näitä. Sen mukaan voi arvon näille mukeille määrittää.

      Kun tuulipukukansa jonottaa osakkeita, on paras laittaa omansa myyntiin.

      Kohta näitä mukeja saa kirpparin alelaareista!! Heh heh!

      • Pettynytmuumi

        Sain sähöpostiini tilausvahvistuksen mutta mukia vaan ei kuulu. Senkin Arabia.Jos mukia ei tuleniin vien oikeuteen . Rahat meni mutta tuleeko mukia vai ei. Eivät vastaa edes sähköposteihin.
        Jäi niin paha maku koko hommasta että multa jää tästä lähin koko Iittala kupeeineen. Pitäkööt mukinsa. Mutta tuossa arabian maine meni lopunkin. Tilaukset kaatuivat ja tuote oli muka loppuunmyyty ja kuitenkin senkin jälkeen jotkut olivat onnistuneet ostamaan. Ja sitä paitsi jotkut ovat jo saaneet tilauksensa. Vaan minä en. Ja miksi niitä sai ostaa mielettömän määrän esim perhekunnat. Kaikilla kuusi kappaletta.


    • Anonyymi

      Thaikkulasta saa haluamansa mukin sopivaan hintaan. Ei voi tietää onko alkuperäinen vai kopio?

    • Anonyymi

      Toki voi tietää onko alkuperäinen vai kopio - mutta mitä sillä on väliä.
      Koko keräilyvimma on ihan kipeä juttu ja hinnat ovat lähes utopiaa.

      Ihan sama, en todellakaan osta edes ensimmäistä kuppia.

    • Anonyymi

      Muumit meni jo, nyt kaapit ovat täynnä kuppeja joiden hinta vain laskee. Ei kukaan järkevä sijoita muumikuppeihin, ei kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe