Miten erikoisala vaikuttaa palkkaan, minkä alan lekurit tienaavat yleensä parhaiten?
Erikoisalat ja palkat?
6
1369
Vastaukset
- kallonkutistaja
Psykiatrit tienaa yleensä parhaiten, mutta kaikista ei todellakaan sille alalle ole. Aika hyville ansioille pääsee yleislääkärinäkin, kun tekee kahta työtä, eli päivätyön lisäksi yksityisvastaanotto.
- Lähteestä_vettä
Kirjallinen lähdeviite väitteellesi?
- 1loimaalainen
Vuokralääkäreillä on kovimmat palkkiot. Vuokralääkäri ansaitsee syrjäseudulla helposti n. 20000 euroa kuukaudessa, koska kunnilla on velvollisuus huolehtia sairaanhoidosta ja ovat siten pakkotilanteessa. Vuokralääkäreiltä saa kuitenkin yleensä heikkotasoisimman hoidon: potilasta ei aina viitsitä käydä edes katsomassa. Kunnat vetoavat siihen, että pelkkä lääkärin nimi riittää potilaslain toteutumiseen, hoitoa ei aina tarvita akuuteissakaan tapauksissa.
Terveyskeskuslääkärit ansaitsevat selvästi vähemmän, koska kunnat säästävät. Lopputulos on se, että terveyskeskuslääkäri määrää usein vain särkylääkettä, josta osa potilaista joutuu kärsimään lopun elämäänsä.
Intiassa ja Kiinassa ollaan järkevämpiä. Intiassa on lääkekioskeja ja Kiinassa antibiootteja käytetään vapaammin. Suomessa hössötetään liikaa antibioottiresistenssistä, vaikka niiden korvaajina on faagejakin. Lehdissä esim. TS ja HS saa vain kehua sairaanhoitoa. Varsinaisesta asiasta ei saa keskustella.
Loimun jäsenlehden kansikin on pilattu asiattomalla antibioottihössötyksellä.- puoskariii
Ootko ihan tosissasi ja millä koulutuksella? "Kiinassa antibiootteja käytetään vapaammin", hyvä asia onko tämä mielestäsi?
- Lktt
Lääkäreillä on aina varsin kelvolliset palkat. Erikoisalaa ei valita palkan perusteella.
- Pertsahassu
Miksi pitäisi päivätyön lisäksi tehdä yksityisesti? Jos saman määrän työtä tekisi kokonaan yksityisellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026568
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313920törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303345Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3821804- 331418
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471073Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11996Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11930- 42889