Erikoisalat ja palkat?

kakekusinen

Miten erikoisala vaikuttaa palkkaan, minkä alan lekurit tienaavat yleensä parhaiten?

6

1462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallonkutistaja

      Psykiatrit tienaa yleensä parhaiten, mutta kaikista ei todellakaan sille alalle ole. Aika hyville ansioille pääsee yleislääkärinäkin, kun tekee kahta työtä, eli päivätyön lisäksi yksityisvastaanotto.

      • Lähteestä_vettä

        Kirjallinen lähdeviite väitteellesi?


    • 1loimaalainen

      Vuokralääkäreillä on kovimmat palkkiot. Vuokralääkäri ansaitsee syrjäseudulla helposti n. 20000 euroa kuukaudessa, koska kunnilla on velvollisuus huolehtia sairaanhoidosta ja ovat siten pakkotilanteessa. Vuokralääkäreiltä saa kuitenkin yleensä heikkotasoisimman hoidon: potilasta ei aina viitsitä käydä edes katsomassa. Kunnat vetoavat siihen, että pelkkä lääkärin nimi riittää potilaslain toteutumiseen, hoitoa ei aina tarvita akuuteissakaan tapauksissa.
      Terveyskeskuslääkärit ansaitsevat selvästi vähemmän, koska kunnat säästävät. Lopputulos on se, että terveyskeskuslääkäri määrää usein vain särkylääkettä, josta osa potilaista joutuu kärsimään lopun elämäänsä.
      Intiassa ja Kiinassa ollaan järkevämpiä. Intiassa on lääkekioskeja ja Kiinassa antibiootteja käytetään vapaammin. Suomessa hössötetään liikaa antibioottiresistenssistä, vaikka niiden korvaajina on faagejakin. Lehdissä esim. TS ja HS saa vain kehua sairaanhoitoa. Varsinaisesta asiasta ei saa keskustella.
      Loimun jäsenlehden kansikin on pilattu asiattomalla antibioottihössötyksellä.

      • puoskariii

        Ootko ihan tosissasi ja millä koulutuksella? "Kiinassa antibiootteja käytetään vapaammin", hyvä asia onko tämä mielestäsi?


    • Lktt

      Lääkäreillä on aina varsin kelvolliset palkat. Erikoisalaa ei valita palkan perusteella.

    • Pertsahassu

      Miksi pitäisi päivätyön lisäksi tehdä yksityisesti? Jos saman määrän työtä tekisi kokonaan yksityisellä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe