Onko täällä sellaisia pitkään sairastaneita joilla sairaus ei ole tuhonnut pysyvästi kognitiivisia kykyjä?
Olen lukenut että tämä voi ajan myötä heikentää niitä. :(
Kysymys kaikille bipoa pidempään sairastaneille!
8
363
Vastaukset
- Mikävainkelpaa
Mä oon sairastanut 20 vuotta ja viime vuonna tehdyissä testeissä havaittiin että olen kognitiivisiltä valmiuksiltani kauttaaltaan keskitasoa tai yli. Muistin osalta 5% ylämarginaaliin kuuluva. Hauska sinänsä koska neuropsykologiset testit toteutettiin juurikin, koska koin muistini heikentyneen ;D.
- Ap_
Tosi kiva kuulla että on mahdollista! :)
- bipo1
Minä olen sairastanut reilut 40 vuotta. Kognitiiviset kyvyt taitavat olla alle keskitason ja nyt kun ikää on tullut lisää taidot on vähentyneet. Sinällään ei haittaa kun laittoivat eläkkeelle
- Ap_
No höh, onko heikentynyt paljonkin?
- iltalehdenluuseri
Mä panin mun kumimuijaa.
- jhytg
Koska bipo ei ole fyysinen sairaus se ei myöskään voi aiheuttaa mitään fyysisiä vaurioita.Bipon hoidossa käytetyt lääkkeet taas voivat pysyvästi vaurioittaa aivoja ja aiheuttaa juurikin kognitiivisten kykyjen heikkenemistä.
https://www.youtube.com/watch?v=W4Xb29geVwE
https://breggin.com/
Peter R. Breggin, MD, has been called “The Conscience of Psychiatry” for his many decades of successful efforts to reform the mental health field. His scientific and educational work has provided the foundation for modern criticism of psychiatric drugs and ECT, and leads the way in promoting more caring and effective therapies.- 47f0
Juurikin näin. Bipo on mieli(kuvitus)sairaus. Sellaiset eivät tietenkään aiheuta mitään. Näitä kuvitteellisia sairauksia, mielisairauksia, "sairastaville" pakotetaan tai suositetaan syömään hermostomyrkyllisiä aineita, mm. neurolepteja, jotka kylläkin vaurioittavat aivoja, mikä näkyy esimerkiksi kognition heikentymisenä, dementoitumisena.
- Noudatalakia
Joku luuseri oli mennyt kuolemaan:DDDDDDDDDDDDDDD
Toimittaja meni kysymään omaisilta: Miltä tuntuu?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283406- 973186
- 763014
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702958"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862658- 352470
- 572341
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432205- 321953