Millä ammattikoululla jatkoa sähköinsinööriksi?

Lehtonen

Haluaisin tietää, mitä voin opiskella ammattikoulussa jotta voisin hakeutua ammattikorkeakouluun sen jälkeen opiskelemaan sähköinsinööriksi? Sähköasentaja on aika ilmiselvä, mutta sitten on esim. "automaatio ja sähköalaa" ja jopa ICT kurssilla tehdään sähköasennuksia

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkelislehtori

      Kun opiskelet asiallisesti hommaat hieman sähköalan työkokemusta kertaat matikaan ja äidinkielen olen tämän tien kautta mennyt ja hyvin pärjännyt. se on vain motivaatiosta kiinni. olen kouluttanut nuoria ilman kansakouluakin on tullut tekniikan tohtoreit diploomi insinöörejä hyviä ammattimiehiä kaikilla ollut hyvä motivaatio .

    • Parturi-kamppaaja

      Parturi-kampaajasta - sähköinsinöriksi.

      Miltä tällänen uratie kuullostaisi?

      • sähköinsirööri

        tai tai tai putkiasentajasta - sähkörööriksi?


    • amisonsima

      Sähköputkimiehen apuluokka on paras vaihtoehto amiksessa tai esiamiksessa

    • Mietitätä

      Kaikilla ammattikoulun tutkinnoilla saa hakea kaikkiin ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihinkin. Siis vaikka putkiasentajasta lääkäriksi tai merkonomista diplomi-insinööriksi.

      Itse kuitenkin suosittelen ehdottomasti lukiota, jos aikoo ammattikorkeakouluun tai yliopistoon. Sähköinsinööriksi haluava saa lukiosta paljon paremman pohjan matematiikassa, fysiikassa ja englannissa, joita kaikkia tarvitaan opinnoissa.

    • Harkitse

      Kaksoistutkinto on hyvä kyseiseen polkuun, jotta saat käytyä lukion pitkän matematiikan, josta on ehdottomasti hyötyä insinöörille. En suosittelisi käymään koko lukioa, vaan opiskelemaan ainoastaan kirjoitettavat aineet. Sopiva kombo lienee äidinkieli, englanti, se pitkä matematiikkka ja ehkä fysiikka. Saat oikeuden kirjoittaa ylioppilaaksi ammattikoulun perusteella, ei siis tarvitse suorittaa koko lukion oppimäärää ja saada lukion päättötodistusta.

      En suosittele kenellekään amiksen ohessa koko lukioa, on se sen verran rankka pesti, eikä tulos ole hyvä verrattuna päivälukiolaisiin, joilla miltei sama aika on käytettävissä pelkän lukion aineiden parissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe