Kun kukaan ei järjestä vauvakutsuja

SoonToBeMama

Taitaa olla nyt melkoista omanapailua tämä teksti, mutta olkoot.

Esikoisen laskettuun aikaan kolme viikkoa, ja näyttää siltä että babyshowereita ei ole tulossa. En edes tarvitsisi mitään kutsuja tms, vaan riittäisi vaikka lahjaksi tutti ja yllätyslounas mäkkärissä. Olisin superonnellinen siitä, että tämä raskauteni huomioitaisiin jotenkin ja minulle järjestettäisiin aikaa.

Läheisiä ystäviä minulla on vain pari. Toinen heistä on vastikään tullut äidiksi, ja hänen juhliaan olin järjestämässä. Hänen en tietenkään odota järjestävän mitään kun hänellä on työtä pikkutyttönsä kanssa.

Toinen ystäväni puolestaan joutaisi oikein hyvin järjestää juhlat. En sitten tiedä eikö hän ymmärrä koko juhlien merkitystä, hän kun on lapseton eikä hänen lähipiirissään ole äidiksi tulleita muita ollut. Olen kuitenkin vihjaillut pienesti, mm että alkaa käydä aika todella pitkäksi näinä viimeisinä viikkoina, jännittää, olen kehunut miten ihanat juhlat oli tällä kaverillani jolle juhlat pidettiin jne. Raskausaika on ollut minulle myös henkisesti tosi rankkaa joka on tiedossa ystävilläni. Ei ole tainnut silti mennä vinkit perille. :(

Nyt pitäisi jotenkin päästä tästä pettymyksestä eroon. Itkukin tässä aamulla pääsi, tuntuu että enkö ole muistamisen arvoinen ystävä, ja yksinkö jään sitten vauvankin kanssa. :( miehelle en halua kertoa enkä suorempaa enää vihjailla kaverille, ettei kukaan pakolla järjestä mitään. En haluaisi myös tällaisen takia olla loukkaantunut kavereilleni, mutta en voi sille mitään että tuntuu tosi pahalta. Mitä tekisitte?

0

2719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        253
        4567
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        131
        2993
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2752
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1740
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1574
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        23
        1475
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1324
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1235
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        205
        1098
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1085
      Aihe