Kun kukaan ei järjestä vauvakutsuja

SoonToBeMama

Taitaa olla nyt melkoista omanapailua tämä teksti, mutta olkoot.

Esikoisen laskettuun aikaan kolme viikkoa, ja näyttää siltä että babyshowereita ei ole tulossa. En edes tarvitsisi mitään kutsuja tms, vaan riittäisi vaikka lahjaksi tutti ja yllätyslounas mäkkärissä. Olisin superonnellinen siitä, että tämä raskauteni huomioitaisiin jotenkin ja minulle järjestettäisiin aikaa.

Läheisiä ystäviä minulla on vain pari. Toinen heistä on vastikään tullut äidiksi, ja hänen juhliaan olin järjestämässä. Hänen en tietenkään odota järjestävän mitään kun hänellä on työtä pikkutyttönsä kanssa.

Toinen ystäväni puolestaan joutaisi oikein hyvin järjestää juhlat. En sitten tiedä eikö hän ymmärrä koko juhlien merkitystä, hän kun on lapseton eikä hänen lähipiirissään ole äidiksi tulleita muita ollut. Olen kuitenkin vihjaillut pienesti, mm että alkaa käydä aika todella pitkäksi näinä viimeisinä viikkoina, jännittää, olen kehunut miten ihanat juhlat oli tällä kaverillani jolle juhlat pidettiin jne. Raskausaika on ollut minulle myös henkisesti tosi rankkaa joka on tiedossa ystävilläni. Ei ole tainnut silti mennä vinkit perille. :(

Nyt pitäisi jotenkin päästä tästä pettymyksestä eroon. Itkukin tässä aamulla pääsi, tuntuu että enkö ole muistamisen arvoinen ystävä, ja yksinkö jään sitten vauvankin kanssa. :( miehelle en halua kertoa enkä suorempaa enää vihjailla kaverille, ettei kukaan pakolla järjestä mitään. En haluaisi myös tällaisen takia olla loukkaantunut kavereilleni, mutta en voi sille mitään että tuntuu tosi pahalta. Mitä tekisitte?

0

2778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        276
        2530
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        77
        2433
      3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        20
        1639
      4. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1598
      5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        53
        1518
      6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        65
        1397
      7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        134
        1376
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1250
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        82
        1059
      10. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        74
        1049
      Aihe