Ysiluokkalaiselta kysymyksiä.

Ylistressaava

Hei, olen yhdeksäsluokkalainen poika, tässä pari kysymystä.

Tietoa:
Kasilla keskiarvo 8.4, kokeisiin luin noin 30-60 min per koe.
Parhaat aineeni: Englanti, yhteiskuntaoppi.... ja se hiton historia joka on turha.
Ajattelin tänä vuonna panostaa kaikkeen kerrankin ja katsoa mitä tapahtuu.

1. Katsoin yliopistojen tilastoja ja aika pieni prosentti hakijoista pääsee sisään (ylipäätänsä mihinkään lukion jälkeiseen kouluun.) Niin aika kammottavia ne prosentit. En usko että jos vain 12% pääsee sisään niin millä mahdollisuuksilla olen itse osa sitä joukkoa? Tätä samaa juttua olen miettinyt jo monta kuukautta (joo ehkä vähän aikaista mutta uudistuksien takia pitää tietää heti mihin haluaa)

2. Mites pääsykokeet? Jos nekin nyt poistuu niin tarvitsenko kaikista aineista L:n???
Ikinä en ole kymppiä saanut (jollei historiaa lasketa mukaan koska turha aine)

3. Niin, nyt sitten nuo lukion jälkeiset ajat pelottaa, kun pitäisi päättää menenkö sinne vai en, ammattikouluun en haluaisi mennä vain tuosta syystä.

6

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JonnaJanne

      Joo, hyvä että kysyt. Lähitulevaisuudessa entistä suurempi osa pääsee opiskelemaan pelkän ylioppilastodistuksen perusteella. Siihen tarvitaan todella hyvät arvosanat. Mutta kyllä myös pääsykokeet säilyvät, ja silloin ei todistusta katsota ollenkaan. Ammattikoulunkin käynyt on oikeutettu hakemaan yliopistoon, todistusta ei katsota, vaan on osallistuttava pääsykokeeseen. Tilanne ei siis ole niin huono kuin luulet.

      Historian arvoa minäkään en yhtään ymmärtänyt koululaisena. Elämä on opettanut sitten, että historiaa tuntematon on kuin pikkuvauva vailla menneisyyttä. Historia on tärkeä ihan päivän tapahtumien ymmärtämiselle ja elämän ymmärtämiselle.
      Historia on ihan sinulle itsellesi ihmisenä olemisen kannalta eduksi. Historia on yleissivistystä, ilman yleissivistystä et ole mitään etkä kukaan. Hyvä että menestyt kuitenkin historian opinnoissa.

    • valintojenmaailma

      Historia on tärkeimpiä aineita. Saa kokonaisvaltaisan ison kuvan kaikesta mitä ihminen on tehnyt. Miten ja miksi ollaan tähän nykypisteeseen edetty aikojen saatossa. Teknologia, tieteet, politiikka, uskonnot, valtajärjestelmät, kansainvaellukset, talousmaantieto, löytöretket. lääketiede, sodat, maailmankauppa.... Historiaan opiskelemalla saa hyvän perspektiivin tähän kaikkeen mitä elämä maan päällä pitää sisällänsä. Etenkin taloudellinen ja looginen ajattelukyky kehittyy huimasti. Opit näkemään tulevaisuteen jos hallitset historian mutkat hyvin. Mitä paremmin ymmärrät historian sitä helpompaa on uuden oppiminen aiheesta ja aineesta riippumatta. Saat bisnesoivalluksiakin. Suosittelen. Toki nyt se varmaan tuntuu humpuukilta kun ikää on vuosissa vähän. Ei sun nyt pelkästänsä kokeisiin kannata lukea. Älä palvo niitä kokeita. Sun kannattaa lukea ja treenata sen takia että aivosi kehittyvät ja saat tieto ja osaamisipääomaa sinne omaan aivokoneeseen. Ne menestyvät jotka lukevat ja treenaavat muutenkin kuin vain kokeisiin. Ei se tieto päähän vahingossa tule. Sen eteen pitää uhrautua ja ponnistella. Menestyä voi ilman yliopistotutkintoakin. Tee päätöksiä ja tee valintoja. Jo nyt. Jos kaupalliselle alalle meinaat niin laskento, historia ja talousmaantieto ovat "number one" juttuja.

      • Ylistressaava

        Kiitos vastauksista, historian kirjoja kirjastosta olen lukenut jo 8 kuukautta ihan vain mielenkiinnosta, ajattelin vain siltä kannalta että moni haukkuu historian opiskelijoita. Kiitos :)


    • UusioLukiolainen

      Hei!

      Ihan ensinnäkin on pakko sanoa, että minä todella ihailen kaltaisiasi persoonia. Olet vasta ysiluokkalainen ja ajattelet asioita jo huomattavasti pidemmälle kuin suurin osa ikäisistäsi. Ehkä olet mielestäsi "ylistressaava", mutten usko tulevaisuuden pohdiskelun olevan koskaan turhaa - hyvähän se vain on järkeillä vähän asioita jo etukäteen. Älä tee turhan tarkkoja suunnitelmia liian pitkälle, mutta jos sinulla on nyt ihan ensin vaikkapa lukio tähtäimessä, niin kohdista opiskelusi sinne suuntaan eli opiskele enemmän niitä aineita jotka ovat omalla kohdallasi vielä heikompia.

      Itse olen peruskoulun jälkeen suorittanut liiketalouden sekä tekstiili- ja vaatetusalojen perustutkinnot. Olen myös ollut mukana työelämässä. Perussairauteni ovat aiheuttaneet ongelmia vuosien mittaan, mutta kun tänä vuonna viimein saatiin lääkitykset kuntoon, aloin heti näin kolmekymppisenä vielä suorittamaan nettilukion kautta yo-tutkintoa. Ihan vain itseäni sivistääkseni, ajattelin. On siellä pohjalla kuitenkin pohdinta mahdollisista yliopisto-opinnoistakin.

      Olen tässä hetkisen näin abistatuksella lukiota suorittaessani miettinyt, että olisipa ollut hyvä lähteä tähän hommaan suoraan peruskoulusta eikä näin, että viimeisimmistä opinnoista on jo hyvän aikaa. Tiedän kyllä oman motivaationi opiskelua kohtaan olevan tällä hetkellä parhaimmillaan eikä se vielä sinun ikäisenäsi todellakaan ollut kovin korkealla. Minähän olen suorittamassa kursseja sillä asenteella että nyt mennään eikä meinata, suoraviivaisesti neljän aineen kaikki mahdolliset kurssit heti ensi kevään kirjoituksiin ja kolme ainetta lisää ensi syksyn kirjoituksiin. Tietenkin tavoitteena on se seitsemän ällää, mutta tiedän, ettei minua lopulta haittaa vaikkei kaikki menisikään näiden suunnitelmien mukaan. Teen parhaani ja katson mihin se riittää.

      Pääsykokeita siis kyllä myöskin järjestetään ihan yhtä lailla edelleen. Yo-tutkinnolla ja loistavilla arvosanoilla siis voit päästä opiskelemaan suoraan ilman kokeitakin, joten ainahan sitä loistavuutta kannattaa tavoitella, mutta pääsykokeiden kautta kaikki hakijat ovat melkolailla samalla viivalla. Silloin ei haittaa, vaikka todistuksessa ei joku aine olisikaan itselleen mieleisellä tasolla. Täytyy vain harjoitella hyvin sinne pääsykokeisiin!

      Ja hei, historia on ihan älyttömän tärkeä aine. Itseäni ärsyttää, että sen opiskelu jäi jo peruskoulussa minulla niin huonolle pohjalle. Silloin se ei kiinnostanut. Nykyisin sen vasta todella tajuaa, että kaikkihan tässä yhteiskunnassa pohjaa historiaan. Nytkään yo-tutkintoa suorittaessani en voinut ottaa historian kursseja ihan siksi, ettei minulla oikein ole edes perustietoutta lähteä sitä enempää opiskelemaan. Onneksi minulla on joitakin muita melko vahvoja aineita.

      Älä sinä stressaile liikaa, se oma polku löytyy kyllä ja hyvin se varmasti jo siinä ysiluokan aikanakin alkaa sinulle varmistua, sen verran kovasti olet jo nyt asiaa miettinyt! :)

      Ps. Kokeisiin lukemiseen kannattaa käyttää vähän enemmän aikaa ;)

    • opoilija

      Jos ei satu heti tärppäämään korkea-asteelle pääsy, niin voit tehdä väyläopintoja avoimessa yliopistossa tai amkissa ja hakea sitten tutkinto-opiskelijaksi. Tai voi mennä esim. Alkio-opistoon Korpilahdelle ja suorittaa yliopistoarvosanoja. Yliopistoon hakiessa säilyy tällöin ensikertalaisen hakijan status.

    • Yliopistoonjatkava

      Heips!
      Kun lukioon menin, en tiennyt yhtään mihin sen jälkeen hakeudun, mutta kummasti lukioaikana se oma polku löytyi opiskelemalla aineita joista pidin. Ei kannata ottaa liikaa stressiä heti aluksi vaan kokeilla kaikkea kiinnostavaa. Lukion alussa opiskelin fysiikkaa ja kemiaa, mutta viiden kurssin jälkeen totesin etteivät ne olleet oma juttuni ja vielä senkin jälkeen ehdin loistavasti muuttaa kirjoitussuunnitelmaa ja lukea aineita jotka oikeasti kiinnostivat!

      Ja nyt olen sisällä yliopistossa alalla, jossa sisäänpääsyprosentti oli 8%. En tarvinnut täydellistä suoritusta valintakokeessa ja jälkikäteenkin tuntuu siltä että pääsin liian helpolla sisälle.. Prosentit ovat prosentteja, se joka oikeasti merkitsee on intohimo ja oikea kiinnostus alaa kohtaan! Myös asenne ratkaisee ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe