Keiteleenseurat

Mainostetaan Keiteleen tilaisuuksia mutta äänitteitä ei juuri jaeta. Oliko vkl kokoukset peruttu? Hommissa ja en pystynyt kuuntelemaan. Kun ei ollut tallennettu mitään, jäin epävarmaksi, pidettiinkin seuroja?

Oliko kukaan siellä?
643005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Mitä lestadiolaisryhmää edustat?

Äänestä

En edusta mitään ryhmää. Esikoiset ry ilmoitus seuroista.

Äänestä

Okei. Joo, valitettavasti kaikilla paikkakunnilla äänitteiden taltiointi ei hoidu yhtä nopeasti, olen tehnyt saman havainnon. Riippuu paljon siitä millainen henkilö näitä kullakin paikkakunnalla hoitaa.

Suosittelen sinua kuuntelemaan Tyrvään kirkossa sunnuntaina pidetyn messujumalanpalvelluksen. Esikoiset ry:n kirkkopyhä. Puhujana Heikki Purtanen.

https://www.dropbox.com/sh/rz84mqbsjreybbk/AAAYxNxJCOpYoOWeYZx-8i2Ba?dl=0&preview=180812 Sastamala messu HP.mp3

Äänestä

Yritin kuunnella kuului muutama san a sieltä täältä.... o´purjehtivat merelle.... ylpeä... ja sitten poikki kokonaan !!??

mp3 puhetta toistamassa saadaan hyvin pieneen tiedostokokoon joka toimii vaikka kuinka hitaalla yhteydellä, eikö siellä ole yhtään ammattitaitoa kun tuollaista surkeaa tarjotaan huh!

Äänestä

mikäsotku
13.8.2018 13:24

Sinulta puuttuvat taidot (mahdollisesti sovelluskin) tämänkaltaisten tiedostojen kuunteluun. Siitä on kysymys, ei mistään muusta!

Tämä ei ole nettinopeuksista kiinni, kun kopioi tiedoston ennen kuuntelua laitteeseensa. Nämä ovat Drogboxissa

Download/direct download

Äänestä
  • Miksi siihen vaaditaan taitoja kuunnella? Kyllon omavanhurskausoppi kukoistamaan päässyt , pitää osata myös näytellä puhdasta että hyväksytään joukkoon.

    Äänestä

  • Jeesusonparempi kirjoitti:

    Miksi siihen vaaditaan taitoja kuunnella? Kyllon omavanhurskausoppi kukoistamaan päässyt , pitää osata myös näytellä puhdasta että hyväksytään joukkoon.

    Milloinkahan Jumala panee stopin näille kirjoituksille?

    Äänestä

Drogbox on syntiä, ettekö sitä tiedä. Pirun metkuja, ihan niin kuin ehkäisykin.

Äänestä

Miksi niin monen mutkan takana, jotain salattavaa kun ensin leikellään saarna ja sitten julkaistaan.

Äänestä
  • Äänitteitä ei leikellä. Mistä tuollaistakin valetta tulee ja miksi?! Paikallinen äänitarkkailija ei vain ole niitä syystä tai toisesta ehtinyt nettiin lähettää. Tämä on ihan kiinni siitä.

    Joillakin paikkakunnilla homma toimii ripeästi, jossakin ei. Kaikilla paikkakunnilla ei ole tarvittavia välineitäkään, kun kokouspaikat vaihtuvat.

    Ellei tunne asiaa, niin ei ole syytä nettiin omia valheitaan räpellellä.

    Äänestä

  • Ahaa täytyykö äänikin mixailla miellyttäväksi. Kun on äänessä jotain säröä niin vähän siitä ja jne... Ääni tarkkailijat vai niin...

    Äänestä

En ymmärrä tuota kohtaa ku JH on pitänyt saarnan . 26.10-17 luuk.10luku Siinon 70 opetuslasta, niin mistä siihen on saatu kaksi lisää .

Äänestä

olen laittanut aikoinaan paljonkin mp3 nettiin eikä siinä ole mistään taidoista kiinni.
ohjelman pitää olla sellainen että jokaisen tietokoneelta löytyvä kuunteluohjelma avaa sen ja saman tien alkaa kuuluminen ilman mitään ohjelmien värkkäämisiä.

Äänestä
  • Minulla se toimii juuri niin. Ei tarvi värkätä ohjelmia eikä ole hidas eikä nopea juuri sellainen kuin pitääkin.

    Äänestä

sain kuunneltua mutta kyllä on sanottava että ei sitä paljoa köyhempää jumalanpalvelusta enää juuri voi olla olemassa.

edestakaista veisaamista ja lyhyitä lukemisia ja saarnassa ei ollu tmitään voitelua ei voimaa eikä todellsta evankeliumia, pelkkää synnin ympärillä veivaamista aivan kuin Jeesus ei olisi vielä tullutkaan ratkaisemaan ongelmaa.

Äänestä

Jippii

Äänestä

Mitähän voitelua tämä pilkkaajamme saarnoista odottaa.

Totuushan on että sinäkin olet syntinen iahminen ja tarvitset kääntymisen ja parannuksen. Rasva ja lihaa liikuttava jytä Kristuksen pilkkaamisen ohessa eivät todellakaan ole kristinuskoa ollenkaan.

Äänestä
  • Sitä voitelua joka ilmenee saarnassa samoin kuin Jeesuksen puheessa, että fariseukset sanoivat mm, ei ole koskaan kukaan puhunut niinkuin Hän!

    Jos ei kirjoittaja tiedä mitä on voideltu saarna, niin eipä ole sitten ihme hänen kommenttinsakaan.

    siis siinä saarnassa ei ollut mitään evankeliumia, vaan ainoastaan jatkuvaa syntisyyden ympärillä pyörimistä, milloin annatte Jeesuksen pestä itsenne puhtaaksi ja alatte julistaa evankeliumia joka muuttaa iohmisen ja tekee kykeneväksi Herran palvelukseen.

    siksihän näin puhunkin koska olen aikoja sitten kääntynyt ja saanut uudestisyntyä JUmalan Hengestä!

    Äänestä

Piru etdii itselleen saarnoista voitelua. On aikoihin eletty röyhkeydessä.

Äänestä
  • Missä vaiheessa piru on alkanut kirjoitella nettiin. Näetkö näkyjä myös , kosketteleeko se sinua, mahtaa esikoiset ry olla usko kun siellä moiseen uskotaan .

    Äänestä

  • Niin et taida paljoa ymmärtää koko asiasta mitään!

    Luuletko että Pioetarin saarna oli jotain hymistelyä ja kyyristelyä heikkona syntisenä, kun hän piti saarnansa jossa kolmetuhatta sai piston sydämeensä ja kääntyi Jeesuksen puoleen!

    tässä maassa on liki kolmetuhatta pappia joiden saarnoissa ei ole koskaan kääntynyt tuskin yhtäkään, sellainen ero on kuivalla ja Pyhän Hengen vaikuttamalla saarnalla edelleen tänäänkin.

    ja siihen tautiin ei auta vaikka hautaatte urutkin viismetriä maan alle ja samaan kuoppaan kaikki suomen kitarat ja kirkkoreet.

    Äänestä

En ymmärrä miksi tuossa ylempänä kirjoittaja puhuu rasvaa ja lihaa liikuttavasta jytästä, eihän sellaista ollut Raamatussa ollenkaan, kuten ei kirkkorekiäkään, mutta siellä oli saarnat Hengen voitelemia, eli niissä oli voima ja valtuus, niin että Pietarin varjokin vaikutti sairaissa ja heikoissa tervehtymistä!

Siellä syntinen sai avun ja alkoi elää uutta Hengen vaikuttamaa elämää eiokä kaikki aika mennyt oman syntisyyden mittaamiseen ja sen kanssa painimiseen, liha laitettiin ristille ja tehtiin evankeliumin työtä.

nykysin näyttää muutamilla menevän koko elämä siinä kun lihaa ollaan laitettavinaan ristille siinä kuitenkaan koskaan onnistumatta, liekkö edes halua siihen, ja todellinen evankeliumi jää ihan sivuraiteelle.

Äänestä

On tämä erikoista joukkoa kun yhtenään ollaan kirkossa ja seuroissa ja ehtoollisella ja sen hedelmänä kirjoitellaan toisesta ihmisestä piruna ja haukutaan mahdollisimman alhaisilla tavoilla !!?

selittäkää miten se voi olla mahdollista.

Äänestä
  • Kukas sinä sitten olet? Kukkuluuruu mitä kuuluu...

    Äänestä

  • Sehän on Keitele vehmas ja Päijänne jyhjä, kirkkaus Keuruun ja Kuusankaveen.

    Äänestä

  • ketäteoikeinolette
    14.8.2018 11:02

    "On tämä erikoista joukkoa kun yhtenään ollaan kirkossa ja seuroissa ja ehtoollisella ja sen hedelmänä kirjoitellaan toisesta ihmisestä piruna ja haukutaan mahdollisimman alhaisilla tavoilla !!?

    selittäkää miten se voi olla mahdollista."


    MIksi sinä haulut esikoisia? Minä en kiittele yhtäkään henkilöä, joka täällä vuodesta toiseen panettelee Esikoisia. Otappas toisenlainen tyyli ja kirjoittelet kunnioittavasti!

    MInun menemisistäni sinulla ei ole tietoa, eikä tulekkaan.

    Tuo miten toimit Esikoisia kohtaan, on perkeleestä lähtöisin.

    Äänestä

  • Kyllähän se ihmetyttää juu

    Äänestä

  • MetsäVastaaPöljälle kirjoitti:

    ketäteoikeinolette
    14.8.2018 11:02

    "On tämä erikoista joukkoa kun yhtenään ollaan kirkossa ja seuroissa ja ehtoollisella ja sen hedelmänä kirjoitellaan toisesta ihmisestä piruna ja haukutaan mahdollisimman alhaisilla tavoilla !!?

    selittäkää miten se voi olla mahdollista."


    MIksi sinä haulut esikoisia? Minä en kiittele yhtäkään henkilöä, joka täällä vuodesta toiseen panettelee Esikoisia. Otappas toisenlainen tyyli ja kirjoittelet kunnioittavasti!

    MInun menemisistäni sinulla ei ole tietoa, eikä tulekkaan.

    Tuo miten toimit Esikoisia kohtaan, on perkeleestä lähtöisin.

    Voihan perkeleen perkele

    Äänestä

Tämähän on jo yhdistymässä toiseen uskontoon tämä esikoiset ry. Tuskin niin vakavissaan enää panostetaan kuuntelupalveluun. Kaikki kaikkoo kulmilta kummilta.

Äänestä

Onko Esikoiset ry:llä Keiteleellä sunnuntaisin ns. pyhäseuroja, vai pelkästään ns. isoja seuroja silloin tällöin?

Äänestä

Siinon myös hakutoiminto ,laittaa siihen "vain me" niin löytyy vain me esikoiset ry saarnoja.

Äänestä

Jahuu!

Äänestä

Esikoiset.fi tosiaan julkaisee vain Esikoiset ry:n saarnoja, pääasiassa. Jokunen kirkkomme papinkin saarna on yhteistä tilaisuuksista ev.lut. kirkon kanssa.

Äänestä

Pöljältä kysyn vielä, että pitäisikö hänen mielestään Esikoisset. fi:n palstalta löytyä muiden liikkeiden, kuten muslimien, mormonien, vapaakirkkoisten, helluntaikirkon helluntaiseurakuntien, etc. saarnoja?

Ja miten se yleensäkään olisi mahdollista.

Tuollainen kekkula joka käyttää päivänsä härikointiin tällä sivulla, ei tarvitse mitään muuta, kuin pyllistyksen ja haiseva pierun, sitten olkapäistä kiinni, potku perseeseen ja pihalle, ikuisesti.

Äänestä
  • Ja sekö on mielestäsi kristitylle sopivaa käyttäytymistä??

    Äänestä

  • No eihän toki, riittää vallan hyvin että kuulee Raamatullisia saarnoja, josta teillä ei taida olla mitään hajuakaan.!

    ainoa haju on tuo pierunhaju jota jatkuvasti tarjoatte satunnaiselle kuuntelijalle.

    Äänestä

  • voisokeita kirjoitti:

    No eihän toki, riittää vallan hyvin että kuulee Raamatullisia saarnoja, josta teillä ei taida olla mitään hajuakaan.!

    ainoa haju on tuo pierunhaju jota jatkuvasti tarjoatte satunnaiselle kuuntelijalle.

    Saako niitä kitara tunteja sieltä myös?

    Äänestä

  • Pöljät kirjoitti:

    Saako niitä kitara tunteja sieltä myös?

    Pöljistä puheenollen kitara tunti on yhdyssana.

    siis .... kitaratunteja

    Äänestä

Esikoiset ry:n hengellinen hallitus potkii porukkaa pihalle , haukkuen pöljäksi tuntemattomia.

Äänestä

On se juu uskonto , Jeesuskin on pönkätty luterilaiseen kirkkoon muiden ulottumattomiin.

Äänestä
  • Muuten ei Jeesusta voi minnekkään pönkätä,
    Hän tuli yläsaliinkin vaikka talo oli lukittu ,
    ja siinä Hän oli heidän keskellään, ja sanoi rauha teille.
    josta Apostolit tunnisti Hänet.
    -

    Äänestä

  • Miksi sitten vain luterilaisen papin kastamana pääsee taivaaseen. Koko oppinne horjuu laidasta laitaan , millon se itsellenne passaa niin ja millon niin.

    Äänestä

  • potkitaankopois kirjoitti:

    Miksi sitten vain luterilaisen papin kastamana pääsee taivaaseen. Koko oppinne horjuu laidasta laitaan , millon se itsellenne passaa niin ja millon niin.

    Niin ei kaste pelkästään ketään pelasta, vaan usko
    Herraan Jeesukseen Kristukseen joka on luvannut
    olla lapsen uskona.
    -
    minullakin on syntiä maan ja taivaan väli täysi ja
    kuitenkin uskon,, että armosta olen Jumalan lapsi.
    -

    Äänestä

  • Ja koska olen Jumalan lapsi, olen Jeesuksen kanssa,
    kanssa perillinen, ja uskon että viimeisellä tuomiolla
    saan luvan astua Aabrahamin helmaan.
    -

    Äänestä

Usko, kaste ja opetus. Kaikki nämä kuuluvat evankelioimiseen.

Äänestä
  • Totta, mutta mikään noista muista ei ole pelastus
    kuin Usko .

    Äänestä

  • Totta, mutta mikään noista muista ei ole pelastus
    kuin Usko .

    Äänestä

Itse asiassa ei uskokaan, vaan uskon kohde Jeesus Kristus. Ja sitä paitsi kaste tapahtuu Kristuksen kuolemaan kastamalla. Ja ilman opetusta uskova on kyllä tuuliajolla. Elikkä usko kaste ja opetus, ovat kaikki yhtätärkeitä, sillä ne kaikki ovat Kristusta Jeesusta johon me kristityt uskomme.

1Äänestä
  • No jo vain . niin se on.
    -

    Äänestä

Kerroppas teuta nyt viimeinkin missä se Raamatussa että Jeesus on luvannut olla lapsen usko?

kai nyt tajuat kuinka hasu tuo oppisi oikein on, ei Jeesus ole kenenkään usko ole, jokainen uskoo ihan itse tai ei usko, näinhän me luemme sanasta !

1Äänestä
  • " no nyt "
    -
    Sen sanoi PL aikanaan, en itsekään ole löytänyt sitä
    kohtaa Raamatusta ,,mutta se kuuluu siihen uskon salaisuuteen.
    -

    Äänestä

  • Yksi paikka on , Fil. 3: 1-10.
    -
    Selitys raamatussa ainakin .
    -

    Äänestä

Miten nämä asiat kuuluu Keiteleen seuroihin, onko niistä kirjoitettu oikeastaan mitään?

Äänestä

Onko siellä sitten eri käytännöt keiteleellä, niinkuin kirkolla on eri maissa eritavalla joku asia kuin toisessa maassa. (Myös sellaisia mitkä ei ole perusteltavissa Raamatulla .

Äänestä

Siellä ei ole seurakunnan tiloja käytössä , vähän porukkaa mahtuu pienempään tilaan.eivät kiristä hyväksymään esim. naispappeutta eväämällä tilojen käyttöoikeutta.

Äänestä

Yksi häirikkö heiluu päivittän tyydyttämässä itseään panettelemalla ja härnäämällä meitä Jeesukseen uskovia.

Äänestä
  • Jeesukseen uskova seuraa Häntä ja Hänen oppiaan.

    lutteriin ja leeviin uskovat seuravat heidän oppisotkujaan.

    Raamatussa ei ole pienintäkään viitettä vauvojen kastamisista, eikä siitä että Jeesus uskoisi sellaisten puolesta tai kenenkään puolesta.

    se että näin sanoo, ei ole Jeesuksen rangaistuksen alainen, vaan se kertoo rakkaudesta totuuteen.

    eikö sen jo järkikin sano, että jos joukko omistaa riitelyn mailmanmestaruuden ollessaan hajonnut jo yli kolmeenkymmeneen osaa, niin pitäisikö hiukan rajoittaa puhumista Jeesuksen seuraamisesta, eli hiukan nöyryyttä ja vähemmän pöyhkeilevää kielenkäyttöä.

    Äänestä

  • haloohaloo kirjoitti:

    Jeesukseen uskova seuraa Häntä ja Hänen oppiaan.

    lutteriin ja leeviin uskovat seuravat heidän oppisotkujaan.

    Raamatussa ei ole pienintäkään viitettä vauvojen kastamisista, eikä siitä että Jeesus uskoisi sellaisten puolesta tai kenenkään puolesta.

    se että näin sanoo, ei ole Jeesuksen rangaistuksen alainen, vaan se kertoo rakkaudesta totuuteen.

    eikö sen jo järkikin sano, että jos joukko omistaa riitelyn mailmanmestaruuden ollessaan hajonnut jo yli kolmeenkymmeneen osaa, niin pitäisikö hiukan rajoittaa puhumista Jeesuksen seuraamisesta, eli hiukan nöyryyttä ja vähemmän pöyhkeilevää kielenkäyttöä.

    Miksi häiriköit toistuvasti tällä sivulla. Raamatussa on kaikkiin asioihin tarkat perusteet mitä evankelisluterilainen kirkko opettaa, - sinun häiriköintiisi tällä palstalla ei ole mitään perusteita.

    Äänestä

  • Raamatussa opettaa Jumalan sana. Kirkko ei opeta Jeesuksen seuraajia , sen on tehnyt Jeesus itse.

    Äänestä

  • PainuMuualleTäältä kirjoitti:

    Miksi häiriköit toistuvasti tällä sivulla. Raamatussa on kaikkiin asioihin tarkat perusteet mitä evankelisluterilainen kirkko opettaa, - sinun häiriköintiisi tällä palstalla ei ole mitään perusteita.

    Ok, kerrotko siis millä Raamatun sivulla on tarkat ohjeet kastaa ja hätäkastaa jopa vauvoja, ole hyvä ja ilmoita se kohta!

    jos et osaa sanoa, mitäs siitä voidaankaan päätellä, kerrot varmaan senkin.

    Äänestä

Ketä keiteleellä oli lähetysmiehinä

1Äänestä
  • " Auringonsäteet "
    -
    Siellä oli SS. AA. !

    -

    Äänestä

Kuuntele ilmoitetulta sivulta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syrjäkylänmummo kirjoitti:

Mainostetaan Keiteleen tilaisuuksia mutta äänitteitä ei juuri jaeta. Oliko vkl kokoukset peruttu? Hommissa ja en pystynyt kuuntelemaan. Kun ei ollut tallennettu mitään, jäin epävarmaksi, pidettiinkin seuroja?

Oliko kukaan siellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu