Eurajoelle tulossa 43000kg räjähteitä sisältävä varasto. Miettikää, jos joku hullu vaikka murtautuu ja räjäyttää ne. Siinä menee koko kunta maantasalle. Ei saa antaa lupaa tuolle varastolle. Moni luulee, että lukitukset vartiointi yms estää pääsyn sinne. Asia ei ole näin. Esim. ammattivarkaat pystyvät eliminoimaan verisuren ja kaikkien muidenkin turvajärjestelmät pienellä tupakkiaskin kokoisella laitteella, joka eliminoi signaalit. Kaikki turvajärjestelmät ovat kierrettävissä tai eliminoitavissa.
Räjähdeainevarasto
eiräjähteille
11624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tunteet kuumenevat. Kuumakallejen viestit poistetaan
Olkiluoto on vaarallisempi.
Jonnekin ne on laitettava vissiin? Mites noi muut varastot Suomessa? Kui just Eurajoen varastoon murtauduttas?
Vittu mitä urpoja täällä ja tuolla fasessa parkuu,asia / hakemus on ollut kaikkien nähtävillä se samainen ilmoitus oli jo kevätpuolella niin Länsi-Suomi kuin Satakunnakansa lehdessä,hakemuksesta on jätetty määräaikaan mennessä muutama huomautus eli luojan kiitos jotkut sentään seuraavat mitä kunnassa tapahtuu .
Onko teillä muuten mitään käsitystä kuinkapaljon kunnassamme varastoidaan täällä valmistettuja räjähteitä?
Kyllä täytyy ihmetellä. Oikein lehteen kirjoitettiin juttu. En kestä. Isot ihmiset itkee -tietämättömyyttään.
Kateus on paha sairaus!
Mitä kateutta se on, jos saamme vaarallisia räjähteitä kuntaamme. Miettii, jos toi 43tonnia räjähtää maan pinnalla, niin se tarkoittaa sitä, että taloista hajoaa ikkunat 20km jopa 30km:n säteellä. Autot lentelevät ilmaan 3-5 kilometrin säteellä. Aika vaarallista!
Mitä jos räjähdevarastoa olisikin kuntaan perustamassa persutaustainen yrittäjä. Ei olisi ollenkaan niin paha, eihän?
Saahan kunnan palkkalistoillakin olla työntekijä, vaikka hän tekee samaa työtä myös firman nimissä? Miten mahtaa mennä työaika, meneekö kunnan ja firman laskutustyöt sekaisin? Kukaan tuskin valvoo kuitenkaan?
Laala laalaa laalaa, älä tuu droppaan mun tunnelmaa
Hienoa että olet saanut lääkityksesi vihdoin kuntoon. Laula vaan, ja vaikka kovaan ääneen, jos se helpottaa omaa tuntoasi.