Räjähdeainevarasto

eiräjähteille

Eurajoelle tulossa 43000kg räjähteitä sisältävä varasto. Miettikää, jos joku hullu vaikka murtautuu ja räjäyttää ne. Siinä menee koko kunta maantasalle. Ei saa antaa lupaa tuolle varastolle. Moni luulee, että lukitukset vartiointi yms estää pääsyn sinne. Asia ei ole näin. Esim. ammattivarkaat pystyvät eliminoimaan verisuren ja kaikkien muidenkin turvajärjestelmät pienellä tupakkiaskin kokoisella laitteella, joka eliminoi signaalit. Kaikki turvajärjestelmät ovat kierrettävissä tai eliminoitavissa.

12

623

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuumeneekuumenee

      Tunteet kuumenevat. Kuumakallejen viestit poistetaan

    • hetisuljettava

      Olkiluoto on vaarallisempi.

    • Pelkopersiis

      Jonnekin ne on laitettava vissiin? Mites noi muut varastot Suomessa? Kui just Eurajoen varastoon murtauduttas?

    • Eorjokinen

      Vittu mitä urpoja täällä ja tuolla fasessa parkuu,asia / hakemus on ollut kaikkien nähtävillä se samainen ilmoitus oli jo kevätpuolella niin Länsi-Suomi kuin Satakunnakansa lehdessä,hakemuksesta on jätetty määräaikaan mennessä muutama huomautus eli luojan kiitos jotkut sentään seuraavat mitä kunnassa tapahtuu .

      • Eorjokinen

        Onko teillä muuten mitään käsitystä kuinkapaljon kunnassamme varastoidaan täällä valmistettuja räjähteitä?


      • Naurettavaaitkua

        Kyllä täytyy ihmetellä. Oikein lehteen kirjoitettiin juttu. En kestä. Isot ihmiset itkee -tietämättömyyttään.


      • Kokkari

        Kateus on paha sairaus!


    • enolekade

      Mitä kateutta se on, jos saamme vaarallisia räjähteitä kuntaamme. Miettii, jos toi 43tonnia räjähtää maan pinnalla, niin se tarkoittaa sitä, että taloista hajoaa ikkunat 20km jopa 30km:n säteellä. Autot lentelevät ilmaan 3-5 kilometrin säteellä. Aika vaarallista!

      • Huijausaines

        Mitä jos räjähdevarastoa olisikin kuntaan perustamassa persutaustainen yrittäjä. Ei olisi ollenkaan niin paha, eihän?

        Saahan kunnan palkkalistoillakin olla työntekijä, vaikka hän tekee samaa työtä myös firman nimissä? Miten mahtaa mennä työaika, meneekö kunnan ja firman laskutustyöt sekaisin? Kukaan tuskin valvoo kuitenkaan?


    • juttuajankuttaa

      Laala laalaa laalaa, älä tuu droppaan mun tunnelmaa

      • Kokkoomus

        Hienoa että olet saanut lääkityksesi vihdoin kuntoon. Laula vaan, ja vaikka kovaan ääneen, jos se helpottaa omaa tuntoasi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1770
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1247
    3. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      1239
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1000
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      172
      849
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      800
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      732
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      14
      702
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      646
    Aihe