Räjähdeainevarasto

Eurajoelle tulossa 43000kg räjähteitä sisältävä varasto. Miettikää, jos joku hullu vaikka murtautuu ja räjäyttää ne. Siinä menee koko kunta maantasalle. Ei saa antaa lupaa tuolle varastolle. Moni luulee, että lukitukset vartiointi yms estää pääsyn sinne. Asia ei ole näin. Esim. ammattivarkaat pystyvät eliminoimaan verisuren ja kaikkien muidenkin turvajärjestelmät pienellä tupakkiaskin kokoisella laitteella, joka eliminoi signaalit. Kaikki turvajärjestelmät ovat kierrettävissä tai eliminoitavissa.
11624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tunteet kuumenevat. Kuumakallejen viestit poistetaan

Äänestä

Olkiluoto on vaarallisempi.

Äänestä

Jonnekin ne on laitettava vissiin? Mites noi muut varastot Suomessa? Kui just Eurajoen varastoon murtauduttas?

Äänestä

Vittu mitä urpoja täällä ja tuolla fasessa parkuu,asia / hakemus on ollut kaikkien nähtävillä se samainen ilmoitus oli jo kevätpuolella niin Länsi-Suomi kuin Satakunnakansa lehdessä,hakemuksesta on jätetty määräaikaan mennessä muutama huomautus eli luojan kiitos jotkut sentään seuraavat mitä kunnassa tapahtuu .

Äänestä
  • Onko teillä muuten mitään käsitystä kuinkapaljon kunnassamme varastoidaan täällä valmistettuja räjähteitä?

    Äänestä

  • Kyllä täytyy ihmetellä. Oikein lehteen kirjoitettiin juttu. En kestä. Isot ihmiset itkee -tietämättömyyttään.

    Äänestä

  • Kateus on paha sairaus!

    Äänestä

Mitä kateutta se on, jos saamme vaarallisia räjähteitä kuntaamme. Miettii, jos toi 43tonnia räjähtää maan pinnalla, niin se tarkoittaa sitä, että taloista hajoaa ikkunat 20km jopa 30km:n säteellä. Autot lentelevät ilmaan 3-5 kilometrin säteellä. Aika vaarallista!

Äänestä
  • Mitä jos räjähdevarastoa olisikin kuntaan perustamassa persutaustainen yrittäjä. Ei olisi ollenkaan niin paha, eihän?

    Saahan kunnan palkkalistoillakin olla työntekijä, vaikka hän tekee samaa työtä myös firman nimissä? Miten mahtaa mennä työaika, meneekö kunnan ja firman laskutustyöt sekaisin? Kukaan tuskin valvoo kuitenkaan?

    Äänestä

Laala laalaa laalaa, älä tuu droppaan mun tunnelmaa

Äänestä
  • Hienoa että olet saanut lääkityksesi vihdoin kuntoon. Laula vaan, ja vaikka kovaan ääneen, jos se helpottaa omaa tuntoasi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eiräjähteille kirjoitti:

Eurajoelle tulossa 43000kg räjähteitä sisältävä varasto. Miettikää, jos joku hullu vaikka murtautuu ja räjäyttää ne. Siinä menee koko kunta maantasalle. Ei saa antaa lupaa tuolle varastolle. Moni luulee, että lukitukset vartiointi yms estää pääsyn sinne. Asia ei ole näin. Esim. ammattivarkaat pystyvät eliminoimaan verisuren ja kaikkien muidenkin turvajärjestelmät pienellä tupakkiaskin kokoisella laitteella, joka eliminoi signaalit. Kaikki turvajärjestelmät ovat kierrettävissä tai eliminoitavissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu