Olen menossa Intian Goaliin. Minulla on lääkkeitä. mms masennuslääkkeitä, neuroleptejä ja Concertaa kolmen kuukauden annos. Syön päivässä aika paljon Cocertaa, joten mukanani on aika satsi huumausaineita. Concertaa 36 mg tabletteja 180, eli kaksi päivässä.
Hankin lääkäriltäni kansainvälisen resepti. Tuleeko tulissa viisumeita katsottaessa ongelmia, jos ne tarkistaa matkatavarat siitä syystä, että olen varmasti hermostuneen näköinen ja oloinen?
Onko parempi, että ostankin lääkkeet kansainvälisellä reseptillä Intiasta, kun ole maan sisällä. Tosin ei tule Kela korvausta ja Olazabiin maksaa siellä paljon. Jos tuon Suomesta olazabiinit ja kaiken muun ja concertat tai jotakin metylifendaattia tai amfetamiinia, ostan paikalisesta apteekista. Kupi on parempi, Kelan korvaamat lääkkeet Suomesta, tai ostaa metyylivendaaitit , jota concerta sisältää paikalisessa apteekista”
Pelkään ehkä ihan turhaan, koska en tehdä vielä mitään Intiasta. Afrikassa, Keniassa olen käynyt pidempään ja sieltä sain Ritaliineja ilma reseptiäkin ostettua. Onko Intiassa tiukemmat huumausaine / lääke lait kuin mm. Keniassa? ja miten lakeja käytännössä sovelletaan, onko turisti suurennuslasin alla? Tai päinvastoin viranomaiset Intiassa ovat ympäripyöreämpiä, turistin hyväksi?
Keniassa mm. Polisi hanki minulle lääkärin, joka kirjoitti minulle Ritaliineja ja muita lääkeitä, koska vointini pitkän matkan jälkeen oli hieman huono. Olin Keniassa myös 3 kuukautta 2008.
Mten Intiassa virnomaiset suhtautuu ADHD lääkeisii
haavottunutleijona
0
182
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442972Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1012244Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3381874- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175