TRAKTORIT JA PIKKUTIET

rahakysymys

Kuinkahan paljon maanviljelijä/Traktori maksaa tiemaksua?? Nyt ajetaan aamusta iltaan painavilla viljalasteilla. Tiet ménee huonoon kuntoon!

9

536

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maajussinmorsian

      Maanilveilijät maksaa raskaasti veroja muittenkin puolesta. Niillä rahoilla saa ajella vaikka yätä päivää yleisillä tiellä.

      • rahastetaanko

        Älä kirjoita pas.... mökkitiet menee tosi huonoon kuntoon. Me maksetaan isoja summia tienhoidosta. Onko mielestäsi oikein.


      • Älävalitapummi

        On se.


    • ymmärryshoi

      Kerro miten maanviljelijät maksaa veroja muitten puolestâkin???? Et taida itsekkään ymmärtää, kun tuollaisia kirjoittelet. Ota ensin selvää asioista!

    • Tiemaksuista

      Jos kyseessä on yksityistie ja olet tienosakas niin näet kyseisen tien varressa olevien kiinteistöjen osuuden kyseisen tiekunnan osakasmaksulistasta. Kannattaa käydä vaikka tiekokouksessa aina silloin tällöin niin on tietoinen asiasta. Jos et ole osakas niin asia ei oikeastaan kuulu sinulle vaan varsinaisille osakkaille. Yleisten teiden kunnossapito rahoitetaan valtion ja kunnan verovaroin.

    • Älälässytä

      Valtion ja kunnan veroja jussit ei maksa.

    • meilläONrahaa

      Me jussit maksamme veroja ja kasvatamme sullekin ruokaa että jaksat rääkkyä näillä palstoilla kuin räksän poika.

    • Jätäjussirauhaan

      On ihan sama vaikka pyörisivät panssarivaunuilla yötä päivää tiet ovat päin persettä joka paikassa ei siinä yksi tai kaksi traktoria mitään meinaa.

    • Oletarkka

      Köyhien osamaksu pirkka wolkkarit niitä teitä kuluttas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2336
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      119
      1895
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      90
      1493
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1449
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1131
    8. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1130
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1097
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1042
    Aihe