Hei,
Kuluttaja pesukoneen testituloksia ei saa luettua ilman tilausta, joten kysyisin suosituksia mikä olisi hinta/laatu suhteeltaan paras pesukone hintaluokassa noin 300-500€? Löytyisikö ko. testitulokset jostain?
Taloudessa on kaksi aikuista ja kaksi lasta sekä koira. Tärkeimmät vertailukriteerit mihin kiinnittää huomiota valinnassa?
Ps. Tiedossa hyvä pesukonetarjous jossain? Kiitos!
Kuluttaja pesukoneen testituloksia ei saa luettua ilman tilausta, joten kysyisin suosituksia mikä olisi hinta/laatu suhteeltaan paras pesukone hintaluokassa noin 300-500€? Löytyisikö ko. testitulokset jostain?
Taloudessa on kaksi aikuista ja kaksi lasta sekä koira. Tärkeimmät vertailukriteerit mihin kiinnittää huomiota valinnassa?
Ps. Tiedossa hyvä pesukonetarjous jossain? Kiitos!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei taida olla edullisten 300-500 € pyykinkoneiden testiä ! Testaaminen taitaa jäädä loppukuluttajille ! Tarjouksesta voi saada alla mainittuja koneita alle 500 €
https://www.is.fi/asuminen/art-2000000830300.html
Testin voittajaksi kipusi LG:n kone (malli: F14A8QDA). Koneen suositushinta on 699 euroa.
Testissä jaetulle ensimmäiselle sijalle ylsi testin halvin kone: Samsungin pyykinpesukone (malli: WF71F5ECW4W) maksaa 499 euroa.
Kolmannella sijalla on toinen Samsungin kone (malli: WF70F5E5P4W). Kone maksaa 599 euroa
Verrokkikone, muita kalliimpi Miele oli testin mukaan laadukas ja hiljainen.
Testin häntäpäätä pitivät Ikean ja Whirlpoolin koneet.
Lähde: Kuluttaja-lehti IS
TM testasi kalliimpia pyykinpesukoneita. Voittaja oli Siemens
https://tekniikanmaailma.fi/tm-vertailu-700-800-euron-pyykinpesukoneet/
Pikkasen on vanhat testi ja linkit...
Noissa pesukonetesteissähän (joista uusinkin aika vanha) testataan vain pesutulos ja huuhtelutulos, ei koneen kestävyyttä/luotettavuutta pidemmällä aikavälillä.
Tuolla 81 sivua pesukonejuttua:
https://murobbs.muropaketti.com/threads/pesukonetta-ostamassa-mikae-hyvae.363773/
Kuluttajalehti testasi 2017 Jos laittaisi 2-300 € enempi niin tässä hyvä kone.
https://www.veikonkone.fi/tuotteetmiele/tuote/miele-wdb020-eco-pyykinpesukone-a---7kg-1400k-min-kennorumpu/4002515828205/
LG ja Samsung kannattaa ehdottomasti kiertää kaukaa. Parhaat kotikäyttöön suunnatut koneet löytyvät tosiaan Mieleltä, mutta hintaa budjettia enemmän. Euronics-liikkeet ovat mainostaneet Helkaman hyvää hinta-laatu-suhdetta, reklamaatioita ainakin takuun aikana tulee todella vähän jos lainkaan. Ei ole todellakaan Suomessa valmistettu laite, mutta brändin lisensoinut maahantuoja on tehnyt ilmeisen hyvää työtä merkillä myytävien laitteiden valinnassa. Halvoista koneista näkisin parhaana vaihtoehtona tällä hetkellä.
Vanhentunutta jo : Pitäisi tutkia millä koneeella on pienin hiilijalanjälki suhteessa käyttöikään ja käyttää sitä ainoana määräävänä valintaperusteena tarvittavan pesukoneen koon lisäksi .
Lg huonot kokemukset. Ei saa huoltomiehet edes kuntoon. 1000e meni hukkaan. Vituttaa.
Kuluttajaliitto https://www.kuluttajaliitto.fi/tietoa-meista/kuluttajaliiton-jasenet/muut-varsinaiset-jasenet/
SAK:n (SDP) lonkerot ylettyvät kaikkialle, se siitä puolueettomuudesta...
Kuluttaja-lehden testista löytyy tiivistelmä osoitteesta https://www.testivoittaja.net/kodinkoneet/pyykinpesukone-testivoittaja/. Siemensin koneet olivat testivoittajia.