Mikä on suositus golf 7 tsi 1,4 jakohihnan vaihtoväliksi. Ostokohteena olis vm. 2014 tsi 1,4 aj. 85tkm, ei huoltokirjan mukaan remmiä vaihdettu.
Golf 7 jakohihna
Hankinta
732118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
210000km
Vaihtohinnat (ei merkkikorjaamo) vesipumppuineen 500€.
Työnkesto 1h 15min.
Vaihtaisin 50tkm välein, kun on volkkarista kyse.
Meinasin sanoa samaa. Vaihto jossain halvemmassa paikassa kuin merkkihuollossa. Kumma juttu kun noita vesipumppujakin pitää jatkuvasti vaihtaa. Omassa 3 litran vanhassa Volvossa pyörii vielä alkuperäinen vesipumppu, samoin startti, laturi ja suorasytytyksen puolat. Jakohihnan kiristäjä sekä taittopyörä ovat jo kertaalleen 300 tkm ajetussa varmuuden vuoksi vaihdettu. Varapumppu ollut hyllyssä jo kymmenen vuotta muttei sitä ole vielä tarvinnut koskaan vaihtaa.
210tkm taitaa tosiaan olla ilmoitettu vaihtoväli. Mutta kannattaa vaihtaa aiemmin! Tuo ilmoitettu pitkä vaihtoväli perustuu siihen, että yleensä hihna kestää 160tkm asti, jolloin valmistaja ei joudu maksamaan mitään hihnan pettäessä. Tai jos autolla ajetaan verrattain vähän vuodessa, niin hihnan pettäessä on ikä vähentänyt korvausvelvoitetta riittävästi, jolloin valmistajan ei myöskään tarvitse paljon korvata.
Erwinin mukaan bensakoneellisissa golf seiskoisss ei ole määritelty jakohihnan vaihtoväliä. Tuo 210 tkm vaihtoväli koskee diesel koneita.
Eli ikiliikkuja kyseessä?