Mikä on suositus golf 7 tsi 1,4 jakohihnan vaihtoväliksi. Ostokohteena olis vm. 2014 tsi 1,4 aj. 85tkm, ei huoltokirjan mukaan remmiä vaihdettu.
Golf 7 jakohihna
7
32088
Vastaukset
- Vaihtoväli
210000km
- eeroeilehti
Vaihtohinnat (ei merkkikorjaamo) vesipumppuineen 500€.
Työnkesto 1h 15min. - Rallattaa
Vaihtaisin 50tkm välein, kun on volkkarista kyse.
- Vanha_Volvo_pelaa
Rallattaa kirjoitti:
Vaihtaisin 50tkm välein, kun on volkkarista kyse.
Meinasin sanoa samaa. Vaihto jossain halvemmassa paikassa kuin merkkihuollossa. Kumma juttu kun noita vesipumppujakin pitää jatkuvasti vaihtaa. Omassa 3 litran vanhassa Volvossa pyörii vielä alkuperäinen vesipumppu, samoin startti, laturi ja suorasytytyksen puolat. Jakohihnan kiristäjä sekä taittopyörä ovat jo kertaalleen 300 tkm ajetussa varmuuden vuoksi vaihdettu. Varapumppu ollut hyllyssä jo kymmenen vuotta muttei sitä ole vielä tarvinnut koskaan vaihtaa.
- vaihtoväli
210tkm taitaa tosiaan olla ilmoitettu vaihtoväli. Mutta kannattaa vaihtaa aiemmin! Tuo ilmoitettu pitkä vaihtoväli perustuu siihen, että yleensä hihna kestää 160tkm asti, jolloin valmistaja ei joudu maksamaan mitään hihnan pettäessä. Tai jos autolla ajetaan verrattain vähän vuodessa, niin hihnan pettäessä on ikä vähentänyt korvausvelvoitetta riittävästi, jolloin valmistajan ei myöskään tarvitse paljon korvata.
- Atkerkki
Erwinin mukaan bensakoneellisissa golf seiskoisss ei ole määritelty jakohihnan vaihtoväliä. Tuo 210 tkm vaihtoväli koskee diesel koneita.
- iki.liikkuja.vw
Eli ikiliikkuja kyseessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 871504
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141400Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras541219- 281114
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118962Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46908- 19872
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 46733
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76715