Nakki on pienikokoinen ruokamakkara. Sitä syödään usein pikaruokana, keitettynä, paistettuna tai höyrytettynä, sellaisenaan tai esimerkiksi perunasoseen kanssa. Nakeista voi tehdä esimerkiksi keittoa, kastiketta ja nakkisämpylöitä. Nakki on ollut vuosikymmeniä suosittu myyntiartikkeli, ja tyypillistä pikaruoan myyntipistettä onkin perinteisesti kutsuttu nakkikioskiksi.
Nakki, kuten Suomessa syötävät makkarat enimmäkseen, on saksalaista alkuperää. 1800-luvun lopulla suomalaiset makkaramestarit toivat nakkien tekotaidon Saksasta esikuvanaan wienerwurst, joka tunnetaan myös frankfurterin nimellä.[1] Nakkien valmistus oli pitkään käsityötä, ja se olikin lähempänä juhla- kuin arkiruokaa 1900-luvun alkuvuosikymmeninä.
Nakkien suosio kasvoi teollisen tuotannon myötä ja hinnan halvennuttua, eritoten kuorettomien nakkien tultua markkinoille 1960-luvulla. 2000-luvulla kuorettomia nakkeja myydään jo enemmän kuin kuorellisia.
nakit ovat mukavia eläimiä
3
282
Vastaukset 3
- naggiksesta
on moneksi.
Suosittua on myöskin hauduttaa nakinpätkiä lampaan mahalaukussa kaurahiutaleiden ihran maksan keuhkon yyän sisäelimien keralla.
Tarjoillaan pottu tai naurismuusin kanssa höystettynä wiskikastikkeella.
Yleisimmin nautitaan 28 .12 samalla muistellen päivää jolloin Franciscus Wiren ja Syracusa Läskipää ensimmäinen karauttivat veneensä keulan nykyisen lohirannan paikkeille,laskivat tukkikontion verhoaman jalkansa hiekarannalle ja loihevatten julistamaan tämän alueen olevan tästä lähtien Nakkimaan vasallikunta jonka perinneruokaa olkoon haggimuhennos.
Mottomme olkoonkin,Heilhitler ,meil haggis. - nakkimuhennos
Tarvitsen nakkimuhennokseen 200 grammaa metsäsieniä. Kasvaako missään Nakkilassa metsäsieniä?
- IlariJohanssonko
Ai vitsi....aaahhhahhaahhhaa...ihan kippurassa makaan lattialla ja nauran...huuhhhuhhuuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1192940Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161061Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63883Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51836- 52799
- 47684
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79655- 80626
- 50625
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614