Nakki on pienikokoinen ruokamakkara. Sitä syödään usein pikaruokana, keitettynä, paistettuna tai höyrytettynä, sellaisenaan tai esimerkiksi perunasoseen kanssa. Nakeista voi tehdä esimerkiksi keittoa, kastiketta ja nakkisämpylöitä. Nakki on ollut vuosikymmeniä suosittu myyntiartikkeli, ja tyypillistä pikaruoan myyntipistettä onkin perinteisesti kutsuttu nakkikioskiksi.
Nakki, kuten Suomessa syötävät makkarat enimmäkseen, on saksalaista alkuperää. 1800-luvun lopulla suomalaiset makkaramestarit toivat nakkien tekotaidon Saksasta esikuvanaan wienerwurst, joka tunnetaan myös frankfurterin nimellä.[1] Nakkien valmistus oli pitkään käsityötä, ja se olikin lähempänä juhla- kuin arkiruokaa 1900-luvun alkuvuosikymmeninä.
Nakkien suosio kasvoi teollisen tuotannon myötä ja hinnan halvennuttua, eritoten kuorettomien nakkien tultua markkinoille 1960-luvulla. 2000-luvulla kuorettomia nakkeja myydään jo enemmän kuin kuorellisia.
nakit ovat mukavia eläimiä
3
230
Vastaukset
- naggiksesta
on moneksi.
Suosittua on myöskin hauduttaa nakinpätkiä lampaan mahalaukussa kaurahiutaleiden ihran maksan keuhkon yyän sisäelimien keralla.
Tarjoillaan pottu tai naurismuusin kanssa höystettynä wiskikastikkeella.
Yleisimmin nautitaan 28 .12 samalla muistellen päivää jolloin Franciscus Wiren ja Syracusa Läskipää ensimmäinen karauttivat veneensä keulan nykyisen lohirannan paikkeille,laskivat tukkikontion verhoaman jalkansa hiekarannalle ja loihevatten julistamaan tämän alueen olevan tästä lähtien Nakkimaan vasallikunta jonka perinneruokaa olkoon haggimuhennos.
Mottomme olkoonkin,Heilhitler ,meil haggis. - nakkimuhennos
Tarvitsen nakkimuhennokseen 200 grammaa metsäsieniä. Kasvaako missään Nakkilassa metsäsieniä?
- IlariJohanssonko
Ai vitsi....aaahhhahhaahhhaa...ihan kippurassa makaan lattialla ja nauran...huuhhhuhhuuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375106- 823636
- 353026
- 612995
- 102916
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562353- 411838
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91780- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1391698