Soini puolustaa kannanottoaan

Makriina.ei.kir

Monta kertaa kysyy itseltään, eivätkö ihmiset todellakaan ymmärrä, mikä on jonkin asian keskeisin kohta.
Soini on sanonut sanansa abortista, hän on osallistunut ylistysjuhlaan, jossa juhlittiin aborttikieltoa.
Nyt hän sanoo, että hän yksityishenkilönä saa osallistua tällaisiin tilaisuuksiin. Yksityisenä kyllä.

Eikö Soini näe tai tajua, että kyllä hän yksityishenkilönä saa olla mitä mieltä vaan, mutta MINISTERINÄ hänen tulee noudattaa hallituksen linjaa. Ministerinä. Hän lausui mielipiteensä Argentiinan aborttilaista ministerin ominaisuudessa.
Soini puolustautuu vedoten sananvapauteen.
Sitä ei häneltä olekaan kielletty, KUN hän EI ole ulkoministerinä liikkeellä.

Kritisointi kohdistetaan juuri siihen. Ministerin pitää noudattaa hallituksen kantaa, jonka hän itsekin aikanaan on hyväksynyt.
Edellytämme, että hallituksen ministerit toimivat hallitusohjelman mukaisesti. Siihen on oikeus luottaa, kun he kulkevat maatamme edustamassa ympäri maailman. Voihan olla, että ministereillä on on joissakin asioissa eri kanta kuin hallitusohjelmassa. Anarkia pääsisi vallalle, jos ohjelma unohdettaisiin ja jokainen sanoisi maailman turuilla mitä yksityisajatelmia tahansa..

Kuinka yleistä onkaan, että aletaan keskustella aiheen vierestä, eikä itse pääasiaan oteta millään kantaa, vaikka kuinka huomautettaisiin, että VAIN yksityishenkilö Timo Soini voi riemuita Argentiinan kaatunutta lakia, mutta Suomen ulkoministeri T.Soini on Suomen hallituksen päätöksen takana.
Miksi tämä on niin vaikeaa. Kansalainen Soinilla on oikeus olla mitä mieltä vaan, niinhän meillä muillakin on, mutta ministerillä ei.

9

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta olet aivan oikeassa. Ulkoministeri edustaa Suomea maamme ulkopuolella vapaa-aikanaankin. Mitä siihen laki sanoo, ei ole tiedossani.

      Muutenkin on vaikea ymmärtää aborttivastaisuutta ja ehkäisyä tässä ylikansoitetussa maailmassa? Katselin väestöliiton julkaisuja eri uskontokuntien kannanotoista, ja vain varmojen päivien luonnollinen ehkäisy oli katollisuudessa sallittu. Kaikki modernit ehkäisyt on kiellettyjä ! Huhu huh !

      Onkohan paljon epävarmempaa kuin varmat päivät ?

    • Kaikesta päättäen Soini ei edes hyväksy abortin sallimistaSuomessa. Niin ikään hän hyväksyy oman uskontokuntansa pappien suuret seksuaaliset hyväksikäytöt lapsiin.

    • noin-ajattelen

      Eipä ole Soini puuttunut noihin hyväksikäyttöjuttuihin, mitä on tapahtunut useissa Roomalaiskatollisissa maissa, mutta kovin kärkkäästi tuo esiin oman henkilökohtaisen mielipiteensä tuossa aborttiasiassa.
      Ehdottomasti ei pitäisi tuota tehdä, jos hän liikkuu Suomea edustamassa ulkoministerinä. Hänen pitäisi jättää ulkoministerin titteli tänne kotimaahan, jos aikoo esittää eriäviä mielipiteitä Suomen kannasta.

      • Kaksinaamaista tuomita naisten vastuulla olevat abortit ja nimittää tekoa rikolliseksi, mutta jättää tuomitsematta kirkonmiesten tekemät rikokset eläviä lapsia kohtaan. Kuka pelastaa lapset? Kuka heitä auttaa?
        Soinin mielestä sikiö on ihminen. Katolisena Soini ei kuitenkaan suo abortoiduille syntymättömille lapsille taivasosuutta, koska he ovat kuolleet kastamattomina.
        Suoko hän pappismiehille pääsyn taivaaseen? Riittääkö rippi antamaan lasten hyväksikäytön anteeksi? Ripittäytyykö joku kardinaali tuollaisesta synnistä! Ei varmasti.

        Tällaiset asiat eivät kuulu politiikkaan. Ministeri vaietkoon seurakunnassa.


      • Makriina2 kirjoitti:

        Kaksinaamaista tuomita naisten vastuulla olevat abortit ja nimittää tekoa rikolliseksi, mutta jättää tuomitsematta kirkonmiesten tekemät rikokset eläviä lapsia kohtaan. Kuka pelastaa lapset? Kuka heitä auttaa?
        Soinin mielestä sikiö on ihminen. Katolisena Soini ei kuitenkaan suo abortoiduille syntymättömille lapsille taivasosuutta, koska he ovat kuolleet kastamattomina.
        Suoko hän pappismiehille pääsyn taivaaseen? Riittääkö rippi antamaan lasten hyväksikäytön anteeksi? Ripittäytyykö joku kardinaali tuollaisesta synnistä! Ei varmasti.

        Tällaiset asiat eivät kuulu politiikkaan. Ministeri vaietkoon seurakunnassa.

        "Tällaiset asiat eivät kuulu politiikkaan. Ministeri vaietkoon seurakunnassa."

        Ministerilläkin voi olla niin vahva vakaumus uskossaan, jota hän ei pysty kieltämään edes virkansa puitteissa, mutta tuo abortti kysymys on todellakin kyseenalainen, ainakin minun mielestäni.,

        Itse en olisi koskaan siihen pystynyt ja onneksi ei ollut aihettakaan, mutta lukiessani kirjoista näistä puoskarien keskeytyksistä, niin todella säälin heitä, jotka ovat tuon kokeneet.
        Mielestäni nykyisin ei ole tarvetta tehdä aborttia, koska yhteiskunta on suvaitsevaisempi myös näihin lapsukaisiin, jotka ei synny perheeseen, mutta kaiketi heillekin löytyy huoltaja paremmin?

        Tosin toista ovat nämä huumenuoret, joiden raskauden keskeytys voisi olla parempi, kuin syntyä epämääräisiin olosuhteisiin, jossa vain äiti on tiedossa, mutta isästä ei varmuutta?


      • Makriina.ei.kirj
        Kristiina23 kirjoitti:

        "Tällaiset asiat eivät kuulu politiikkaan. Ministeri vaietkoon seurakunnassa."

        Ministerilläkin voi olla niin vahva vakaumus uskossaan, jota hän ei pysty kieltämään edes virkansa puitteissa, mutta tuo abortti kysymys on todellakin kyseenalainen, ainakin minun mielestäni.,

        Itse en olisi koskaan siihen pystynyt ja onneksi ei ollut aihettakaan, mutta lukiessani kirjoista näistä puoskarien keskeytyksistä, niin todella säälin heitä, jotka ovat tuon kokeneet.
        Mielestäni nykyisin ei ole tarvetta tehdä aborttia, koska yhteiskunta on suvaitsevaisempi myös näihin lapsukaisiin, jotka ei synny perheeseen, mutta kaiketi heillekin löytyy huoltaja paremmin?

        Tosin toista ovat nämä huumenuoret, joiden raskauden keskeytys voisi olla parempi, kuin syntyä epämääräisiin olosuhteisiin, jossa vain äiti on tiedossa, mutta isästä ei varmuutta?

        Raskainta mielestäni on alkoholistiäitien lapsien kohtalo, kun heille on kehittynyt äidin juomisen takia aivovamma, jonka vuoksi lapsen elämä on yhtä helvettiä ensi hetkestä viimeiseen. Lakiin pitäisi saada oikeus pakottaa alkoholistiäiti pakkohoitoon tai aborttiin, koska lapsen etu tällaisessa tapauksessa on ensi sijalla. Tässä ei voida sanoa, että naisella on oikeus ruumiiseensa.
        Rappioalkoholistin ruumiin omistaa viinanhimo, ei mikään muu.
        En tiedä, millaisia vammoja huumeet aiheuttavat sikiölle. Lain tulisi kyllä koskea myös huumeäitien lapsia.
        Mikähän on Soinin kanta näissä tapauksissa?


    • Tilanne jatkuu nyt, kun oppositiopuolueet vaativat Soinille potkuja. Aika hurja veto. Onko aikaisemmin tällaista sattunut?
      Tuskin saavat Soinia äänestetyksi pois palliltaan, mutta aikamoinen ravistus se Soinille on.

      Kun uskonto ja vakaumus ohittaa sopimukset ja hallituksen linjan, ollaan aina ongelmissa. Saihan Päivi Räsänenkin aikamoisen hulabaloon aikaan, vaikka aikanaan sanoi tv-ohjelmassa mielipiteensä yksityishenkilönä eikä ministerinä.
      Ministerin asia on valvoa omia sanojaan tarkemmin kuin tavallisen kansalaisen.

      Soinin poliittinen ura on kyllä mennyt ylös ja alas vuosikymmenten aikana. Mahtaakohan hänellä enää olla innostusta jäljellä.

    • KristittyRokkitähti

      Ulkomailta on paljon esimerkkejä ettei ministeri ole henk.koht mielipiteissään ollut maan hallituksen linjalla, mutta erottamisista ei ole sivistysmaissa edes puhettakaan ( paitsi USAssa vasemmiston taholta ).

      Suomessa ministeri antaa virkavalan ja tuomarinvalan, joissa kummassakaan ei edellytetä hallitusohjelman noudattamista.

      Potkuille ei ole mitään perusteita. Se on vasemmistolta ja vasemmistomedialta taas vastenmielinen ajojahti ja poliittisten pisteiden keruu tietämättömiltä.

      Ketjussa väitetään Soinin hyväksyneen pappien seksuaaliset väärinkäytökset. Eipä ole tullut minun korviin.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Virkavala

    • Vaalit.alkaa.vaikuttaa

      Tietysti Soini olisi voinut olla hiljaa vakaumuksestaan, Sipiläkään ei ole tuonut esille uskoaan mut opposiolta turhauttavaa kun voisi keskittää huomion tärkeimpiin asioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2464
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      206
      1859
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1491
    4. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1447
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1416
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      194
      1257
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1160
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1065
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      971
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      135
      851
    Aihe