Mien vaikeaa tarjouksen antaminen on?

Kusettaako.vanhaarouvaa

Keittiöfirma tuli mittaamaan kalusteitani. Aikaa paloin kuusi tuntia. Esittelijä piirsi kuvan ja mittasi kaappien ja koneiden kohdat. Mietin pari päivää ja laitoin meilissä muutoksia, tarkkaan laitoin mihin kaappiin tulee pelkät ovet ja mitkä uusitaan kokonaan ja mitkä alakaapit muutetaan laatikoiksi. Koneista oli mitat. Vaihdoin aikaisemmin sovitun tuulettimen toiseen malliin. Yhden kaapin jätin avoimeksi, mahtuuko tilaan vai ei ja pyysin sen perusteella tarjousta kaapin kanssa tai ilman. Ei suostunut puhelimessa antamaan vaan halusi taas tulla paikan päälle. Ei kuulemma pysty antamaan tarjousta muuten kuin paikan päällä kun sentilleen on mitannut joka kohdan. Arviotarjousta eivät anna.
Yksityiskohta: halusin tiskikoneen päälle työpöydän ja koneen väliin höyrysuojan, ettei pöytälevy ala turpoamaan. Tällä hetkellä sellainen on, mutta naapurissa ei ole ja pöytälevy on turvonnut. Ei tiennyt saako sellaista, eikä ottanut selvää? Tulin siihen tulokseen, että höyrysuojaa ei saa, mutta meinasi kai että jos sitä ei laita tarjoukseen, niin jättävät vaan pois.
Olikohan tarkoitus tulla istumaan niin kauan, että saa nimen myyntisopimukseen? Vai mitä meinasi? Ainakin tuli tunne, että ei halunnut yksityiskohtiani sopia, olisi tullut heidän haluamansa keittiö.
Miten te muut olette tarjouksia saaneet? Miten tarkkaan tarjoukseen pitää yksityiskohdat laittaa?

0

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        372
        1692
      2. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        114
        1256
      3. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        129
        1211
      4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        149
        1130
      5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        25
        954
      6. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        852
      7. Otan vielä sut

        Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
        Ikävä
        59
        631
      8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

        Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        168
        617
      9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        113
        544
      10. Mulla on ikävä sua!

        Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
        Ikävä
        18
        520
      Aihe