Tulitko taas mustasukkaiseksi?

Sulla ei taida olla oikeutta siihen.
48925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

En mielestäni ole nyt mustasukkainen..
Minkäs sille voin jos se toinen smuidu on parempi..

1Äänestä

taida olla. Luovutan sut pois, jollekki joka ansaitsee sut.

Äänestä

Oikeus mustasukkaisuuteen?

Äänestä
  • varattu, niin ei saa olla mustis siitä ihastuksestaan. Koska varattuna ei saa ihastua, vaan pitää ensin erota ja sitten ihastua. Ihmisen pitää osata hallita omia tunteitaan.

    1Äänestä

  • nojoson kirjoitti:

    varattu, niin ei saa olla mustis siitä ihastuksestaan. Koska varattuna ei saa ihastua, vaan pitää ensin erota ja sitten ihastua. Ihmisen pitää osata hallita omia tunteitaan.

    Tuo on hyvä pointti. Hmm... aloin miettimään miksi minä edes täällä kirjoittelen kun voisin mennä vain panemaan jotain. Hänellä kun ei ole oikeutta olla mustasukkainen minusta.

    Äänestä

  • nojoson kirjoitti:

    varattu, niin ei saa olla mustis siitä ihastuksestaan. Koska varattuna ei saa ihastua, vaan pitää ensin erota ja sitten ihastua. Ihmisen pitää osata hallita omia tunteitaan.

    Kuinka hyvin itse hallitset tunteesi? Ikävöitkö täällä saavuttamatonta? Miksi et tee mitään hänen suhteensa irl, jos sinä hallitset kerran niin hyvin omat tunteesi? Luulisi tuollaisen gurun elävän kuten opettaa.

    Äänestä

  • hämmästyneenä kirjoitti:

    Kuinka hyvin itse hallitset tunteesi? Ikävöitkö täällä saavuttamatonta? Miksi et tee mitään hänen suhteensa irl, jos sinä hallitset kerran niin hyvin omat tunteesi? Luulisi tuollaisen gurun elävän kuten opettaa.

    Että on hämmästyttävä kommentti.

    Äänestä

  • nojoson kirjoitti:

    varattu, niin ei saa olla mustis siitä ihastuksestaan. Koska varattuna ei saa ihastua, vaan pitää ensin erota ja sitten ihastua. Ihmisen pitää osata hallita omia tunteitaan.

    Saa olla mustis! Kuka hitto komentelee muita olemaan jotain? Antakaa nyt ihmisten olla mitä ne on.

    Äänestä

  • nojoson kirjoitti:

    varattu, niin ei saa olla mustis siitä ihastuksestaan. Koska varattuna ei saa ihastua, vaan pitää ensin erota ja sitten ihastua. Ihmisen pitää osata hallita omia tunteitaan.

    Ihastuksen tunnetta tai muitakaan tunteita on vaikea kuolettaa eikä pidäkään. Tunteet on annettu käyttöä varten. Tunteiden oikeanlainen kanavoiminen ja hallinta on viisasta; usein helpommin sanottu kuin tehty. Tunteilla on kuitenkin totuuspohja - ne kertovat jotain tuntijasta ja tilanteesta. Juuri tämän vuoksi tunteet ovat "totta". Uskonpa, että varatut ihastuu ja varattuihin ihastutaan niin kuin vapaat ja vapaisiinkin. Elämää.

    Äänestä

  • Kyllä varatutkin ihastuu. Viisaus onkin siinä miten toimii, yleensä viisas ihminen tietää mitä ihastuminen tarkoittaa ja sen että se on ohimenevä juttu.

    Äänestä

  • näinsattuikerran kirjoitti:

    Kyllä varatutkin ihastuu. Viisaus onkin siinä miten toimii, yleensä viisas ihminen tietää mitä ihastuminen tarkoittaa ja sen että se on ohimenevä juttu.

    Niin. Tarkoitin sitä, että sille, että varattu ihastuu on jo usein olemassa "sosiaalinen tilaus". Toisaalta voi kohdata ihmisen, vaikka olisikin perustyytyväisessä suhteessa. Kyllähän näitä juttuja kuulee ja lehdistä lukee. Viisautta on punnita, mikä vaihtoehto on järkevin. Viisautta on myös lähteä huonosta suhteesta ajoissa pois. Viisautta on ensisijaisesti aviopuolisolle uskollisuus. Eronkin voi hoitaa viisaasti, jos se siihen pisteeseen menee. Viisautta on myös tavoitella onnellisuutta olla itselleen rehellinen.

    Äänestä

  • Avioliitossa, varsinkin pitkissä on aina niitä vaiheita, jolloin toinen kokee olevansa yksin suhteessa.
    Tällöin helposti ihastuu muihin, näin minullekin kävi. En kuitenkaan ilmaissut ihastumistani kenellekään, vaan aloin puhumaan puolisolle avioliiton tilasta. Lähdimme pienelle matkalle ja matkan jälkeen ihastus oli kaikonnut. Ihastus on eri asia kuin rakastaminen. Pitkäaikaisissa suhteissa punnitaan aina tämä rakastanko enkö rakasta. Avioliitot ei ole pelkkää onnea, mutta
    monella on erittäin syvä, kiinteä ihmissuhde, josta ei helposti lähdetä. Avioliitoissa on paljon sosiaalisia tilauksia, mutta siltikin kaikki ei päädy eroon.
    Pettämisetkin annetaan monesti anteeksi pelkästä rakkaudesta siihen puolisoon. Eroja on paljon ja eroja myös kadutaan, jos suhde on ollut suht hyvä.
    Kuitenkin itse eroaisin, jos en enään näkisi omassa puolisossani mitään hyvää, vaikka häntä rakastaisinkin. Tämä on aina hyvin henkilökohtainen asia ja jos nyt joku on ihastunut varattuun, niin se viisaus kannattaa pitää mielessä ja antaa varatulle se aika selvittää asiansa. Painostus ja mustasukkaisuus ei ole viisasta, se asettaa ihmisen ikävään välikäteen. jne. Erotakin voi viisaasti,
    jotta erosta ei jää vuosien kaunaa.
    Pitkissä suhteissa olevat tietävät jo sen ettei ketään voi omistaa, se omistamisen halu on usein sitä alkuajan huumaa, silloin on eniten sitä mustasukkaisuuttakin.

    Äänestä

  • Varmasti viisasta onkin tehdä kaikki mahdollinen sen oman avioliiton eteen; parisuhdeterapia, avioliittoneuvonta, keskustelu puolison kanssa, omien virheiden korjaaminen jne. Ihastus tosiaan on eri asia kuin rakastuminen tai rakastaminen. Rakastamiseen liittyy lähtökohtaisesti toisen hyväksyminen ja tahto olla yhdessä. Hyvä kysymys onkin, voiko rakkaus loppua? Mitä rakkaus on? Mitä parisuhteen pitäisi pitää sisällään? Millainen on tyydyttävä parisuhde? Avioliitto ei tietenkään ole pelkkää onnea tai juhlaa. Se on arkea. Samahan se on ilman parisuhdettakin elävillä. Avioliitossa monilla on velvoitteita ja riippuvuuksia ja sitä kiintymystä ja tottumusta - siksi siitä ei lähdetä silloinkaan kuin ehkä olisi aika.

    Olen samaa mieltä, että eroja on liikaa. Ei kaikki avioliiton solmineet ymmärrä, mihin ovat sitoutumassa. Avioliitto käsitteenä ja sen velvoitteet on myös monella hukassa puhumattakaan sen hengellisestä merkityksestä. Ihmiset ovat erilaisia sen suhteen, mitä annetaan puolisolle anteeksi. Toisille pettäminen on kerrasta poikki. Toisille jo henkinen pettäminen riittää eroksi. Toisilla voi olla avarampi käsitys ja muut kuin oma kumppani sallitaan mutta se raja vedetään esimerkiksi toiseen rakastumiseen. Toisille päihteet tms on eron paikka. Toiset kasvavat erilleen ja tuntevat olevansa siinä suhteessa jatkuvasti yksin ja se on syy erota. Kyllähän näitä syitä voisi luetella pitkän listan ja mielestäni nuo kaikki edellä mainitut asiat on aika painavia syitä.

    Itse en henkilökohtaisesti edes ihastuisi varattuun ellen tietäisi, että siellä on jo rutkasti ongelmia taustalla ja jos henkinen eroprosessi olisi jo pitkällä. Toki jokaiselle pitää antaa aikaa selvittää omat ja/tai suhteensa ongelmat. Ajattelen silti niin, että ihmisellä on oikeus tavoitella onnea - myös eron ja uuden suhteen kautta. Minäkin olen sitä mieltä, että ei ketään voi omistaa tai yrittää hallita, se on lähtökohtaisesti sairasta vallankäyttöä - kaikissa ihmissuhteissa, vaikka se on niin ikävän yleistä. Erota toki voi viisaasti ja toista mahd. paljon kunnioittaen mutta usein suhteissa on se jättäjä ja jätetty - ja silloin se sattuu eniten. Tietysti on niitäkin tapauksia, joissa molemmat kokevat tunteiden laimentuneen ja suhteen esimerkiksi muuttuneen niin kaverilliseksi, että sovussa se eropäätös tehdään. Omaa elämäänsä ei voi rakentaa parisuhteen eikä toisen ihmisen varaan, koska elämää ei voi etukäteen - ei, vaikka tekisi omalta osaltaan kaiken oikein.

    Äänestä

  • Pieni korjaus: Omaa elämäänsä ei voi rakentaa parisuhteen eikä toisen ihmisen varaan, koska elämää ei voi etukäteen ennustaa - ei, vaikka tekisi omalta osaltaan kaiken oikein.

    Äänestä

taas on huonoja ajatuksia mielessä jollain, ei muuta kuin pää vaihtoon, kokonaisuudessaan.

Äänestä

ei varatulla ole mitään oikeutta olla sinkusta mustis.

1Äänestä
  • Eihän se järvi soutamalla kulu😁😎

    Äänestä

  • Ihmisellä on oikeus kaikkiin tunteisiin,
    jotka hänen sisimmässään heräävät.
    Mutta niitä ei ole oikeutta ilmentää
    muita tuhoavalla tavalla. Niin asia menee!

    Äänestä

  • Vai_miten_se_oli kirjoitti:

    Eihän se järvi soutamalla kulu😁😎

    Tsot tsot. Järvee koskee jokamiehenoikeus, mutta vene on henkilökohtaista omaisuutta. ;)

    Äänestä

  • Onkos sinkulla oikeus olla varatusta mustis?
    Ei tietenkään, koska kaikkihan hallitsevat tunteensa siviilisäätynsä mukaisesti. Kuten tuo tuolla yllä esitti, miten nämä asiat pitää olla.

    Joskys ihmetyttää miten hyvin ikisinkut hallitsevatkaan tunteensa. Eivät koskaan ala oleen kenenkään kanssa. Niin hyvin ne hallitsevat tunteensa.

    Äänestä

  • M-nainen_ei-ap.-ei-Mia kirjoitti:

    Ihmisellä on oikeus kaikkiin tunteisiin,
    jotka hänen sisimmässään heräävät.
    Mutta niitä ei ole oikeutta ilmentää
    muita tuhoavalla tavalla. Niin asia menee!

    Ei kannata toiseen rakastua.
    Rakkaus on vain tunnetila.
    Ei nypläysmies/pitsimies/luisevasorminen koljatti ole sen kummempi kuin minäkään. Kaikissa meissä on vikamme.
    Jokainen päivä elämästäsi valuu hukkaan, jos olet rakastunut toiseen.
    Tee asialle jotain. Miksi roikut omassa suhteessasi kun lapsiakaan ei ole?
    On myös väärin kumppaniasi kohtaan olla rakstunut toiseen. Se on pettämistä. Vaikka olet ylpeä siitä, että et ole harrastanut yhden yön suhteita, mitä tämä on? Henkinen pettäminen voi olla monasti pahempaa kuin fyysinen. Ja kyllä; tunnetiloillekin, kuten myös riipuvuuksille pystyy jotakin. Sinulla on hetki, jolloin päätät. Annatko asian olla vai jatkatko riippuvuuttasi,
    Kanavoi energiasi muuhun toimintaan.
    Unohda hänet. Älä ruoki mielikuvitustasi yöllä koneella miettien onko nyppis online. Olet kuin pikkutyttö rokkitähden julistetta katsomassa omassa huoneessaan.
    Käytä se energia oman parisuhteesi hyväksi. Tee valinta. Mutta älä jouhkaa.

    Äänestä

Frankly ma bae, i don't give a damn

Äänestä

Aika julmaa huumoria tuollainen että pää pitää nyt kokonaisuudessaan vaihtaa, erityistoivomuksia mikälaisen uuden pään ja ajatukset haluaisit?

Hirvittävän julmaa huumoria, monikaan ei kestä minun työpaikassakaan..

Äänestä

Ei en ole mustasukkainen.
Olen helpottunut aina kun jollekulle
löytyy joku hoivaaja ja huolehtija.
Ja uudet seuralaisethan kertovat,
kuinka kukin asioista ajattelee!
Minusta tuntuu, etten ole vielä edes nähnyt
"sen oikean", jalat alta vievän kuvaa.
Kohtaamisista ei kannata puhua mitään,
koska en tapaile ketään.

Äänestä
  • Et tapaile mutta olet avioliitossa

    Äänestä

  • Hehheej kirjoitti:

    Et tapaile mutta olet avioliitossa

    Niin. En todellakaan tapaile ketään (toista),
    koska elän avioliitossa. Juuri näin on asia!

    Katsotaan nyt. Erään pitkähiuksisen tupakkimiehen kohdalla oli hilkulla.
    Lapseton, länsirannikon mies oli kyseessä...
    J.M.:lle paljon lämpimiä ajatuksia täältä.

    Äänestä

  • M-nainen_ei-ap.-ei-Mia kirjoitti:

    Niin. En todellakaan tapaile ketään (toista),
    koska elän avioliitossa. Juuri näin on asia!

    Katsotaan nyt. Erään pitkähiuksisen tupakkimiehen kohdalla oli hilkulla.
    Lapseton, länsirannikon mies oli kyseessä...
    J.M.:lle paljon lämpimiä ajatuksia täältä.

    J.M. on...no todella kiva.
    Onneksi saatan vielä tavata hänet,
    koska sukulaiseni tuntee hänet.

    Toivotaan! Toivotaan!


    Alltså! Det här är för dig Jussi, Det är umöjligt
    för mig att glömmä. Kanske vi ses nån gång!

    https://www.youtube.com/watch?v=CPkVZeC60vQ

    Äänestä

  • Ei kannata toiseen rakastua.
    Rakkaus on vain tunnetila.
    Ei nypläysmies/pitsimies/luisevasorminen koljatti ole sen kummempi kuin minäkään. Kaikissa meissä on vikamme.
    Jokainen päivä elämästäsi valuu hukkaan, jos olet rakastunut toiseen.
    Tee asialle jotain. Miksi roikut omassa suhteessasi kun lapsiakaan ei ole?
    On myös väärin kumppaniasi kohtaan olla rakstunut toiseen. Se on pettämistä. Vaikka olet ylpeä siitä, että et ole harrastanut yhden yön suhteita, mitä tämä on? Henkinen pettäminen voi olla monasti pahempaa kuin fyysinen. Ja kyllä; tunnetiloillekin, kuten myös riipuvuuksille pystyy jotakin. Sinulla on hetki, jolloin päätät. Annatko asian olla vai jatkatko riippuvuuttasi,
    Kanavoi energiasi muuhun toimintaan.
    Unohda hänet. Älä ruoki mielikuvitustasi yöllä koneella miettien onko nyppis online. Olet kuin pikkutyttö rokkitähden julistetta katsomassa omassa huoneessaan.
    Käytä se energia oman parisuhteesi hyväksi. Tee valinta. Mutta älä jouhkaa.

    Äänestä

Joo voi hirviö kun vielä kuumennan jonkun naisen tunteita niin raiskaa minut se nainen konepistoolin kanssa.

Äänestä

Täällä oli kova ukonilma ja rankkasade...
Joskus tunsin mustasukkaisuutta hänestä, en enää. Aika teki tehtävänsä.

Äänestä

koska vaihdoin valkoisiinsukkiin.

Äänestä

Rakastajalla ei ole oikeutta olla mustasukkainen vaimosta.

Äänestä
  • Rakastajakin voi kehottaa rakkauden kohdettaan eroamaan, vaikka tällainen asia pitäisi tietysti hoitaa pois alta ennen kuin mitään vakavampaa pääsee syntymään, ettei mene kolmiodraamaksi. Usein molemminpuolinen ihastuminen (varattu-sinkku tai varattu-varattu) kertoo jo siitä, että vanhassa suhteessa ei jokin asia toimi. Ei kenenkään tunteilla myöskään saa leikkiä eikä turhia toiveita antaa. Toisaalta, mitäpä ihminen tunteilleen voi.. Elämässä kaikkea ei voi hallita, vaikka parhaansa voi yrittää olla se hyvä ihminen.

    Äänestä

Eiköhän kaikilla ole oikeus olla mustasukkainen. Mustasukkaisuushan on tunne. Heikon itsetunnon ihmisillä se on aiheetonta pikku jutuista syntyvää. Mutta eihän kukaan tahallaan halua leikkiä tunteilla eli mustasukkaisuutta aiheuttaa.

Äänestä
  • Ei terve leiki toisen tunteilla.

    Äänestä

  • Ei terve leiki toisen tunteilla eikä toisen elämällä.

    Äänestä

  • Nuoret ihmiset ovat niin auki, heitä käy sääliksi. Kyynisyyteenkään ei tohtisi opettaa. Siinä elämänlaatu kärsisi.
    Etäisyyden ottaminen on parasta. Heti kun tulee sellainen olo, että käytetään johonkin tarpeeseen josta itse ei ole tietoinen, pitäisi laittaa puomit alas.
    Ihmisen mieli on niin ihmeellinen. Voit rakastaa ihmistä joka sinua myy. Tämä näin ääriesimerkkinä.
    Sulkeutuneisuus on joillekin kuin lompakko. Avautuminen on joillekin kuin maksamista jostain, ja vielä suurpiirteisesti.

    Äänestä

Ihmiselle joka valehteli itsestään kaiken, ei pelkästään minulle vaan valehteli myös lähemmäisilleen kaikkea? Jos ei ole lupauksia eikä sitoomuksia niin mistä silloin on mustasukkainen?
Miten mustasukkaisuus näkyy? Kerro se ensin.

Äänestä
  • Ehkä kukaan ei ole sinulle tai sinusta mustasukkainen. Kannattaa tuota kysymyksenasettelua vähän korjata tai selventää, että saat vastauksen.

    Äänestä

Jokaisella on oikeus tunteisiinsa. Eri asia, kuonka suuren vallsn niille antaa.

Äänestä
  • Niin, minäkin ajattelen noin. Tunteet ja teot ovat eri asia ja niistä jokainen kantaa myös omalta osaltaan vastuun. Tunnekin voi muuttua vääräksi käyttövoimaksi pitkittyessään; viha-vihaaminen tai sairaalloisena kostaminen.

    Äänestä

  • Miksi pilkkaat ihmistä täällä. Kuka tuollaisesta voi olla mustasukkainen. Ällöttävä otus, kuvittelet liikoja itsestäs. Lennä pois silmistäni.

    Äänestä

  • öööäääööö kirjoitti:

    Miksi pilkkaat ihmistä täällä. Kuka tuollaisesta voi olla mustasukkainen. Ällöttävä otus, kuvittelet liikoja itsestäs. Lennä pois silmistäni.

    Miksi sää pikkane pissis riehut täällä?

    Äänestä

Jos käyttää aina mustia sukkia, niin niitä ei tarvitse pestäkään ikinä kun likaa ei huomaa.

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta, siksi käytän aina mustiasukkia. No joskus harmaita😄

    Äänestä

Ei ole sellaisia tuntemuksia. Olen varattu ja minulla on hyvä vaimo. Ikävä vanhoja aikoja.

Äänestä

Mustasukkaisuushan on tunne. Kyllä sitä voi kokea varatut sinkusta, sinkku varatusta, varattu varatusta. Sitä voi esiintyä monenlaisissa tilanteissa ja erilaisissa ihmissuhteissa. Jo lapsi voi olla mustasukkainen esimerkiksi valmentajansa tai opettajansa huomiosta, vanhempansa huomuosta. Joskus tunne on jopa aiheellinen, joskus aiheeton. Mutta kuten aiemmin useasti todettu tunteilla ei kuulu leikkiä, kiusata. Itellä esimerkiksi, jos tiedän jonkun pitävän minusta niin musta tuntuis pahalta jos se toinen näkis mut jonkun toisen kanssa siis sen toisen puolesta, vaikka en ite siitä toisesta niin välittäis eli en leikkis toisen tunteilla. Mutta ongelmahan on siinä, että joskus oon ite saanut kuraa niskaan ilman, että tietäisin jonkun pitävän musta tms, siis ihan syyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaioletkoerimieltä kirjoitti:

Sulla ei taida olla oikeutta siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu