Pari aggregaatin kulutuksesta

käyTetty

Mikä on vaikuttava tekijä aggregaatin kulutukseen. Syövätkö aggregaatit bensaa sen mukaan kuinka paljon tehoja aggregaatista otetaan vai onko kulutuksen määräävä tekijä se kuinka paljon aggregaatti kykenee tuottamaan watteja. Esim kuluttaako 600 watin aggregaatti 600 watin kulutuksella vähemmän bensaa kuin 2000 watin aggregaatti samalla 600 watin kulutuksella.

Tarkoitus on saada valoa, tv ja läppäri toimimaan eli kulutus on vähäistä.

6

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukkatyyne

      No jos olet kyseistä laitetta joskus käyttänyt, kuten minä, paljonkin, voi helposti kuulla, miten koneen kierrokset nousee sitämukaa, kun perässä olevia laitteita kytketään käyttöön.. joten, kulutus on kuormasta riippuvainen.

    • Hökkeli

      Isompi vie enempi mutta suurin tekijä on kulutuksen suuruus vatsinkin invertter koneella joka nostaa kierroksia tarpeen mukaan.

    • perusjuttuja

      Kyllä aggregaatin kulutus lisääntyy sen mukaan mitä siitä sähköä otetaan ulos.
      Tavallisen aggregaatin kierrokset tosin pysyvät aina samoina, koska taajuuden on oltava se 50 Hz. Kuormitettaessa kierrossäätäjä vain joutuu lisäämään "kaasua" että kierrokset pysyvät samoina.
      Invertteriaggregaatti puolestaan käy ilman kuormaa lähes tyhjäkäyntiä. Kuorman lisääntyessä jännitteen säätäjä "kaasuttaa" lisää kierroksia moottoriin että mimellisjännite 230 V säilyy.
      Vaihtelevasssa käytössä invertteri-vehje ehkä vie vähemmän polttoainetta.

    • ylikuormaa

      Mitä tapahtuu jos aggregaattia ylikuormittaa. Sammuuko aggregaatti vai onko aggregaatissa sulake joka menee pois päältä.

      • ei_mene_rikki

        Oikosulku saattaa sammuttaa aggregaatin ja pitempiaikainen pinempi ylikuorma laukaisee sulakkeen, noin yleensä.


      • Hökkeli

        Kannattaa välttää sillä yleensä jännitteet putoaa ja ei kaikki vempeleet tykkää. Myös hertsit vähenee normi aggressa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      361
      8066
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      158
      2343
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      823
    4. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      782
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      773
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      24
      765
    7. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      736
    8. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      60
      713
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      10
      708
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      663
    Aihe