Milloin linux-koodarit oikein alkavat kehittämään itse uusia ominaisuuksia eikä vain kopioi niitä muilta?
Linux vain on HUONO kopio windowsista.
-----Linux-----
13
278
Vastaukset
Eri Linuxiin pohjautuvissa käyttöjärjestelmissä on valtavasti ominaisuuksia, joita Windowseissa ei ole ollut, eikä tullut kuin vasta hyvät ideat kopioituaan avoimen ja vapaan sovellustyön tekijöiltä.
Teollisuusstandardit tulevat Linuxeihin ensimmäisinä, koska kehitystyö on niin paljon nopeampaa kuin Microsoftilla, joka haraa aina kaikessa standardisoimisessa vastaan, haluten väen väkisin käyttöön otettavaksi omia sähellyksiään.- poistakura
Onko cd-asemien tuhoaminen ja biosin polttaminen kovinkin hyviä ominaisuuksia?
poistakura kirjoitti:
Onko cd-asemien tuhoaminen ja biosin polttaminen kovinkin hyviä ominaisuuksia?
Jos mennään arkeologisiin kaivauksiin, niin Windowseilla on paljonkin pahempaa kontollaan: Win 95 taisi olla viimeinen Windows, joka ei ainakin jossain päivityksissään tuhonnut osalta käyttäjistä tietokonetta käyttökelvottomaksi.
Eipä sinulla tainnut olla tietokonettakaan vielä silloin, kun Mandraken huomattiin CD-valmistajan teollisuusstandardin vastaisen käytännön vuoksi rikkovan jotain tiettyä LG:n CD-aseman firmwarea. ; )
- ostotekniikka
Microsofthan on kasannut Windowsin pitkälti ostelemalla pikkufirmoja ja ymppäämällä niiden kehittämiä tekniikoita mukaan Windowsiin. Ei varsinaisesti mitään kopioimista, muttei suoranaisesti mitään Microsoftin itse tuottamaakaan.
- win-satu
Milloinkahan mitään ymmärtämättömät Windows-nulikat lopettavat satuilun?
- väärin-meni
Ehei.
Kyllä Linux on "kopio" UNIXista. Windows on kopioinut monia Linuxin ominaisuuksia. Paketinhallintaa - kunnollista ei ole vielä.. MS maksoi viimeksi paljon git versionhallinnasta. Mikä harmittaa. Git clone ohjelman osoite ja saat lähdekoodin itsellesi. Ssh, wget, curl, rsync, softaraid, ... paljon kopioitavaa vielä on..
- muutkin-matkii
Nykyinen Applen kannettavien käyttöjärjestelmäkin on UNIX-"kopio".
- sekin-vielä
Ja pöytäkoneiden myös, tietysti.
- kaikki-kopioi
Oman graafisen käyttöliittymäkyhäelmänsä MS kopioi 1980-l. Applelta, joka taas oli kopioinut omansa Xeroxilta.
Asia on hyvin tunnettu historiallinen fakta.- laskutikkukone
Kuka keksi helmitaulun, vai onko sekin pelkkä kopio?
- info888888888888
Anteeksi mutta mainitkaas ensimmäinen Linux käyttöjärjestelmä jota Distrot eivät ole.
Linux on pelkkä UNIX ytimeen tehty KERNELI jonka päälle koodarit rakentavat eri julkaisuversioita eli DISTROJA......
Alkakaapa käyttämään Linux kerneliä niin mahtaa pojat olla itkukurkussa tunkemassa jotain Ubuntun tai Mandrivan sekasikiötä kehiin koska ei osaa TIETOJÄRJESTELMÄÄ käyttää ^^- win-sekopää
Sarjassamme "sekopäisiä kommentteja" esittelemme tuon yllä olevan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676