Elikkäs tuossa kuukausi sitten airbagin valo syttyi itsekseen, ilman mitään kolaria tms. Renkaiden vaihdon yhteydessä korjaaja löi auton piuhan päähän ja vikakoodia ei ole. Eli mistä lähteä vikaa kaivamaan? Ilmeisesti syynä on siis joku hapettunut liitin tai kondihäiriö jossain valonjohdossa. Onko jollakin ollut samaa ja miten tilanne ratkesi? Kiitos
Airbad val palaa, mistä lähdetä vikaa hakemaan
7
249
Vastaukset
- vanha_vika
Katsohan sieltä etupenkkien alta niitä johtoja, ja liikuteele niitä vähän. Ota vaikka pari kertaa irti, ja kytke takaisin. Sillä tuo vika on perinteisesti selvitetty. Tahtovat hapettua ja antaa väärää signaalia ECUlle. Pätee melkein merkkiin kuin merkkiin.
Ei auttanut penkinalusjohtojen räpläys. Siis pelkääjän puolen penkin alta johtoja irrottelin ja laitoin takaisin ja suihkautin liittimiin crc:tä. Nyt tekee sen että valo sammuu käynnistyksen jälkeen mut syttyy heti uudestaan palamaan.......????
- OikotieOnneen
Vikakoodit pitäisi viimein tarkistaa. Sittenpä voit korjata vian, jos tiedät airbagin toiminnasta riittävästi. Merkkikohtaista tietoa tarkoitan.
- jolkuo12
Tee vikakoodin luku helpottaa vian etsimistä. Mulla palo kanssa tein vikakoodin luvun vasen taka pyörä ei yhteyttä. Ostin anturan rupesin vaihtomaan mutta huomasin että johto poikki. Enpä vaihtanut liittin johdon. hävis valo.
- ljfsr
Tuollainen Airbad-ominaisuus on minunkin autossa. Ei tiedolla, ei vaivalla vaan säkällä saanut valon sammumaan monesti hipelöimällä piuhoja penkin alla. Siis todella kevyesti liikuttelemalla. Joskus se on syttynyt kun vänkäri on siirtänyt penkkiä, tai joku kampe takajalkatilassa on ylettänyt penkin alle.
Ei haittaa mitään kunhan katsastuksen ajan pysyy pimeänä.- Kuutamolle
Kait ne toimii siel avaruudes paremmin, ettei tuu nassu kipeeks?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779
