Demokratia etenee Venäjällä?

Olemme saaneet lukea Venäjällä järjestetyistä mielenosoituksista eläkelainsäädännön muutosta vastaan. Venäläiset ovat viimeinkin tajunneet, että politiikka vaikuttaa heidän hyvinvointiinsa. Politiikka ei ole pelkkää sotauhoa Länttä vastaan eikä naapurimaiden alueiden valloittamista.

Mielenosoitukset oavt merkki uusista tuulista Venäjällä. Putin on out.

Kestää se tietysti aikansa, mutta hyvällä tiellä ovat.

Seuraamme mielenkiinnolla.

13

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäänihmeelistä

      Pakkohan sielläkin eläkeuudistus tehdä.

      • SeisMafialle

        Oligarkkien ja muiden mafiosojen rahoitus Putin mukaan luettuna on tietysti lopetettava.


    • Niinistö12

      On hyvä, jos venäläisten huomio kiinnittyy oman maan kehittämiseen eikä enää hyökkäilyyn naapurivaltioihin.

    • Toveri.Stahanov

      Demokratia Venäjällä ei koskaan peräänny. Demokratia Venäjällä tekee täyskäännöksen ja etenee jälleen.

    • Olen varmaan romanttinen hupsu, mutta olen näkevinäni Venäjällä pienen toivon pilkahduksen

    • Toivottavasti Venäjällä ollaan vastuullisia. Populistihallinto saattaa tässäkin yhteydessä keksiä, että syypää kaikkeen on jälleen kerran "länsi". Se on sopivan abstraksi syyllinen. Venäjällä on myönnettävä, että tämä uudistus olisi pitänyt tehdä jo vuosia sitten. Olisi ollut reilua kertoa tästä viimeistään ennen edellisiä presidentinvaaleja. Suomessakin on tehty kivuliaita leikkauksia nykyhallituksen aikana, mutta niistä kerrottiin ennen vaaleja.

      Venäjällä myönnetään vihdoinkin, että taloudessa on suuria rakenteellisia ongelmia. Maa on hyvin riippuvainen energian myyntituloista ulkomailta. Öljyn maailmanmarkkinahinta on lyhyessa ajassa noussut n. 30 prosenttia. Siitä huolimatta Venäjän bruttokansantuote on kasvanut viimeisen vuoden aikana vain 1-2 prosenttia. Jos öljyn hinta laskisi nyt vähänkin, niin Venäjä ajautuisi uudelleen lamaan. Venäjän talous on veitsenterällä.

      Merkel ja Putin ovat tavanneet tänä viikonloppuna. Putinin kannalta ainut kiinnostava aihe on ollut varmistaa kaasutoimitusten jatkuminen Saksaan.

      • haukkusaksaa

        Trump pieree verta. Ei saa jenkkien nesteytettyä kaasua mytyä saksaan.


      • MafiaVenäjä

        Venäjällä ei ole vaihtoehtoja. Ei yhtään. Mafiosot on pidettävä leivässä.


      • Ciamaksaapirusti
        MafiaVenäjä kirjoitti:

        Venäjällä ei ole vaihtoehtoja. Ei yhtään. Mafiosot on pidettävä leivässä.

        Nyt ne pidetään kurissa. Cian tahoittamat mieleosoitukset hyvin pientä.


      • MafiaVenäjä

        Venäjän roisto- ja mafiatalous on hölmöilemässä itseään umpikujaan.

        Trollit tööttäilevät mukana.


      • KänniVenäjä

        Surkeasti ovat Venäjän asiat.

        Päätä särkee ja polvet ovat ruvella, mutta hölmö ja päämäärätön konttailu vain jatkuu.


    • 0999090

      Sota Syyriassa ja Ukrainassa tulee Putinille kalliiksi. Vasta sitten kun pikkumies liiallisen kalleuden myöntää vedetään joukot ja rahoitus pois Ukrainasta ja Krimiltä. Itä~Ukrainan kapinalliset ovat hampaattomia ilman Venäjän tukea. Sodan loputtua ja Krimin palattua oikealle omistajalle loppuvat myös pakotteet jotka ovat vaikeuttaneet Venäjän taloutta.

      • KänniVenäjä

        Venäjä kirpaisee tyhmyys, joka on suistanut Venäjän Hölmölän raiteille uhoilemaan.


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      97
      4856
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      235
      1964
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      81
      1583
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      328
      1127
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe