Sisäperämoottorin VP KAD42 voiman riittävyys

Pekka_P

Hei,

olen harkitsemassa liukuvan matkaveneen hankintaa n 9-10m kokoluokassa. 90-luvulla valmistuneista veneistä löytyy monesta KAD42 sarjan moottori yksi moottori asennuksena. Kysyisinkin kokemuksia veneiden omistajilta onko yhdessäKAD42:ssa riittävästi voimaa kuljettamaan 5-6t painoista venettä?

Jos päätyisi KAD42 koneella varustetun veneen hankintaan niin kysyisin kokemuksia moottorin /vetolaitteen vaihdosta ja kustannuksista teetettynä pajalla.. esim olisiko KAD44/300 vaihtokone riittävä 5-6t painavaan veneeseen?

14

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hylsyt

      Tuntuu aika hölmöltä ostaa vene
      johon pitää heti vaihtaa kone

    • fgjkouyt4

      60hv/tonni riittää minulla 25kn huippunopeuteen ja 20-22kn matkanopeuteen.

      • Better_Than_Life

        75hv/tonni antaa meille 32kn huippunopeuden ja 22-24kn matkanopeuden.


    • FrankZane

      Mikäköhän vene aloittajalla kiikarissa ?.. 5-6 tonniseen likuvaan veneeseen ei kyllä Kad 42 yksinään riitä !!

      • tuhatsenpitääolla

        Ihan pikaisella hakemisella löytyi esim. myynnissä oleva Tristan Harmony, pituus 10,2 m ja paino 5,2 tn, juuri KAD42 koneella. Pitäisikö mennä paljastamaan myyjälle että hei, teidän koneenne teho ei kyllä riitä tuohon veneeseen?


      • Pekka_P

        Niin myyjiltä ei rehellistä vastausta saa mutta entisiltä omistajilta voisi löytyä jotka ovat aikanaan romunsa saaneet hukattua.. Kysymys vain sillä ettei tarvitsisi turhaan mennä kuluttamaan myyjän aikaa ja pettymään koeajolla että koneet huutaa yli 90% maksimikierroksista veneelle sopivalla n. 20-22 solmun matkanopeudella. Raskaammassa lastissa ei myöskään haluaisi joutua yrittämään liukuunlähtöä myötätuuleen..


      • P.Eräreikä
        tuhatsenpitääolla kirjoitti:

        Ihan pikaisella hakemisella löytyi esim. myynnissä oleva Tristan Harmony, pituus 10,2 m ja paino 5,2 tn, juuri KAD42 koneella. Pitäisikö mennä paljastamaan myyjälle että hei, teidän koneenne teho ei kyllä riitä tuohon veneeseen?

        "Ihan pikaisella hakemisella löytyi esim. myynnissä oleva Tristan Harmony, pituus 10,2 m ja paino 5,2 tn, juuri KAD42 koneella. Pitäisikö mennä paljastamaan myyjälle että hei, teidän koneenne teho ei kyllä riitä tuohon veneeseen?" Ei hyvänen aika mikä idiootti olet ??


      • kymmenentuhatta
        P.Eräreikä kirjoitti:

        "Ihan pikaisella hakemisella löytyi esim. myynnissä oleva Tristan Harmony, pituus 10,2 m ja paino 5,2 tn, juuri KAD42 koneella. Pitäisikö mennä paljastamaan myyjälle että hei, teidän koneenne teho ei kyllä riitä tuohon veneeseen?" Ei hyvänen aika mikä idiootti olet ??

        Ihan pikaisella katsomisella sivulta paljastui täysi idiootti!


    • sealine

      niin tristaneita riittää ko koneella

    • eihyväää

      Kyllä se 42 kad mainitsemasi painoluokan veneessä on käytännössä pieni, paitsi jos vene on täysin lattapohjainen. Joutuu ajamaan matkavauhtia varsinkin kuormalla lähes täysillä kierroksilla, ei hyvä, eikä varsinkaan kivaa.

    • Tuskaa_paatissa
    • Tristanit ja Marinot on hyvin tasaisia pohjastaan, jotta pärjäävät yhdellä moottorilla. Tämän kun tiedostaa niin mikäs siinä mennessä kivalla säällä.

      • VPD6

        Tristanin pohjakulmaa eri vuosimalleissa en tiedä, mutta tietääkseni Harmony mallien jälkeen kulmaa olisi suurennettu. Marino Barracudasssa pohjakulma takana 2000 luvulla valmistetuissa veneissä on muistaakseni 20 astetta. Ei siis läheskään tasainen. Marino Barracudassa ja Tristan 345 veneissä käyttivät viimeisinä valmistusvuosina vetolaitteella olevia VP D6 koneita 330 - 370 hv. Kyllä nuo tehot riittävät alle 6000 kg veneissä aivan varmasti. Kummankin valmistajan vanhemmissa 90- luvun malleissa käyttivät yleensä tehokkaimpia sillä hetkellä saatavissa olevia vetolaitteellisia VP moottoreita. Moottorien vaihtojen yhteydessä konetehot kasvaneet ja yleensä myynnissä oleviiin yksilöihin asennettu mm. VP Kad 300 koneita. Minulla oli Marino Barracuda VP d6 330 koneella ja aivan varmasti nousi liukuun helposti ajoipa myötä- tai vastatuuleen.


    • Puoliliukuvaan kyllä, liukuvaan ei oikeastaan kuin Tristaniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6006
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      23
      3331
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      161
      2760
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2660
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1704
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1582
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1531
    8. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1333
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      96
      1108
    10. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1088
    Aihe