Vanhana pudasjärveläisenä ajattelin lähteä verestämään muistoja Kurenalle. Ajelin Oulusta päin ja ajattelin poiketa hautausmaalle.Olin jo ajellut jonkin matkaa, kun yhtäkkiä äkkäsin, että missä joki. Kuinka en huomannut sitä. Piti palata takaisin ihan katsomaan. No eihän sitä näkynytkään. Vaan hirveä petonikaukalo oli laitettu joen päälle. Kenen idiootin hyväksymä ja kenen idiootin suunnittelema se kaukalo on. Ainoa nähtävyys Kurenalla ja se on peitetty niin, että ei vilaustakaan näe kauniista joesta. Maa on pullollaan kauniita siltoja, miksi tälläinen kaukalo on pitänyt tehdä. Esimerkiksi otetaan vaikka Heinola. Onko kaunimpaa siltakompleksia nähty. Lapset muistava vuosienkin takaa kauniin sillan. Mistä ihmeestä tässä on kysymys? Mitenkä on voitu hyväksyä tällainen kaukalo. Turvallisuudesta on turha puhua. Ei kukaan ole ennenkään sillalta pudonnut. Olen kyllä pettynyt pudasjärveläisiin päättäjiin.
nähtävyydet
23
1569
Vastaukset
- monityrmistynytmyös
Tästä käytiin taannoin kovasti keskustelua just tuon maiseman takia, mut pudasjärvisiä päättäjiä ja siltainsinööriä ei kiinnosta moinen asia, ilmeisesti kunnan asiat ovat niin hyvällä tolalla ja eihän sillan kaiteita olekka kuulemma enää muunlaisia, joita voi tuollaseen vanhaan siltaan asentaa. Ihme vaan kun muualla niitä näkyy onnistuvan asentaa.
- tyrmistynyt
Nyt se silta on,kun ajaisi sian kaukalossa.
- Samaasoopaa
Sillan rakennuttaja ja suunnitteluttaja on ELY-keskus. Tämäkin asia on jo tuhat kertaa tullut esille tällä palstalla. Täysin turhanpäiväinen aloitus jälleen.
- pikkuerkkiki
Samaasoopaa kirjoitti:
Sillan rakennuttaja ja suunnitteluttaja on ELY-keskus. Tämäkin asia on jo tuhat kertaa tullut esille tällä palstalla. Täysin turhanpäiväinen aloitus jälleen.
Sanoo siltainsinööri, heh
- Työmatkalainen
Oulussa remontoidaan Pohjantietä ja näköjään asennetaan läpinäkyvät seinät tien reunoihin. Olisi sellaiset laitettu tuohonkin sillalle, niin olisi joki näkynyt. Jos ne Oulussa kestää, niin varmaan Pudasjärvelläkin.
- tyrmistynyt
Samaasoopaa kirjoitti:
Sillan rakennuttaja ja suunnitteluttaja on ELY-keskus. Tämäkin asia on jo tuhat kertaa tullut esille tällä palstalla. Täysin turhanpäiväinen aloitus jälleen.
Anteeksi, kun otin asian puheeksi. En ole seurannut Pudasjärven asioita. Tämä oli nyt vain sellainen extempore mielipide joka tuli ,kun ajelin sielläpäin. Sinä ilmeisesti olet erimieltä, mutta sehän on vain hyvä asia. Eihän tulisi mitään keskusteluja jos kaikki vain hymistelisivät samaa mieltä olevansa.
- Tulinkäymääntaas
Lue aloituksesi uudelleen. Aloituksessa vilisee idiootteja, Pudasjärven päättäjiä jne. Ei missään kunnassa Suomessa paikalliset päättäjät huolehdi valtateistä ja niiden silloista. Onhan se helppo näitä puskahuuteluita nettiin sorvata.
https://www.destia.fi/yhteystiedot/usein-kysyttya.html - tyrmistynyt
Sinä olet varmaan sieltä ELY- keskuksesta koska puolustat tätä siltaa. Jokaisellehan on oma kauneusihanteensa, joten eipä siitä sen enenpää.
- Hidastaon
Lue aloitus uudelleen. Aloittaja on pettynyt Pudasjärven päättäjiin, kun silta on niin ruma. Idiootit.... Minä en ole ottanut kantaa sillan ulkonäköön vaan virheellisiin tietoihin joita aloittaja esittää.
- Itkuun_kyllästynyt
Jo nyt on hel.etti ettei tästä itkusta tule loppua. Asia on tullut hyvin selväksi jo aika päiviä sitten. Eteenpäin sano mummo lumessa. Jossakin vaihessa täytyy asioista osata päästää irti, ei ole terveellistä jämähtää lopuksi ikää johonkin asiaan jolle ei muutu vaikka kuinka murehtisi.
- Voiv
Taas tämä sama jauhanta. Opetelkaa Suomen hallintojärjestelmä. Mistä asioista päättää valtio ja mistä kunta.
- hämmästynyt
Eikö ELY-keskus tee yhteistyötä kunnan päättäjien kanssa. Ihmeellistä. ELY-keskus saa kunnissa huseerata miten haluaa. Niinkö?
- Ihannormihommaa
On kunnan tieverkot ja on valtion tieverkot. Valtio huolehtii omistaan ja kunta omistaan. Se on yksinkertaista.
- hukanen
Saa kait sen silti sanoa et paska mikä paska, ja rumin laatuaan.Vaan saako vain silloin sanoa, kun on positiivista sanottavaa, Eipä muuta
- Itkuun_kyllästynyt
Saa sanoa, mutta kyllä se sanominen jossakin vaiheessa riittää. Ei pidä jäädä jumiin negatiiviseen, täytyy osata päästää irti ja jatkaa eteenpäin.
- rumaseon
En tiiä kuka sillan rakensi ja kuka käski rakentaa ja kuka antoi rahat sillan rakentamiseen. Sen tiiän että kauneus se on katsojan silmissä ! Tuosta sillasta ei minun silmäni kauneutta osaa katsoa. Aina kun sillan yli joutuu menemään niin tulee oikein surullinen olo . on se silta minun silmiini niin kauhian ruma. Tässä ei ole mulla pointtina muu kuin todeta että silta on ruma. Elyt ja alet keskukset ja inssit ja muut - ihan sama sille kuka siitä on vastuussa - silta on ruma.
- tyrmistynyt
Aivan kuin minun suusta.
- Näköalaakaivataan
Ei sillassa ole mitään vikaa, se on samanlainen kuin muuallakin. Sillan kaiteista voidaan olla sitten erimieltä.
- Rumat
Tosiasia on, että Ely-keskus oli suunnitellut normaalit matalammat kaiteet, mutta kaupungin taholta on esitetty vaatimus korkeammista kaiteista ja tulos on nähtävissä, ruma ja kauhea kolossi. Kaupungin ja Ely-keskuksen sähköpostikeskustelut ovat kuulemma tallessa.
Oikein olisi, että siltaan vaihdettaisi modernit maisemakaiteet ja nyt paikallaan olevat käytettäisi jossain muualla, jossa maisema ei ole noin merkittävä kuin Iijoki.
Kaiteet ovat pulteilla kiinni sillan kannessa, joten siirtäminen ei ole mikään ongelma.- Höpöposteja
Turha jauhaa paskaa kaupungin osuudesta. Kaupunki ei tee päätöksiä ja vaatimuksia sähköpostilla. Miksihän elinvoimavaliokunta on vaatinut muutoksia siltaan?
https://www.iijokiseutu.fi/uutiset/uusitun-iijoen-sillan-betonikaiteet-puhuttavat-edelleen--kaiteet-uusiksi-vai-kokonaan-uusi-silta-6.858.168022.6db804bdf4 - iskä
Silta on hyvä noin. Korkeintaan jotain maalaus tms... siistimistä. Kauneus ja maisemajutut on sivuseikka lasten turvallisuuden rinnalla. Niin kauan, kuin minun lapset siitä 9,5kk vuodesta kulkee kaikilla keleillä aamua iltaa niin pleksejä tai verkkoa siihen ai saa laittaa. Katelkaa maisemia jossakin muualla, kuin koulun lähellä auton ratissa kiitos. Erillinen kevyen liikenteen silta on ainoa vaihtoehto.
- äippärä
iskä kirjoitti:
Silta on hyvä noin. Korkeintaan jotain maalaus tms... siistimistä. Kauneus ja maisemajutut on sivuseikka lasten turvallisuuden rinnalla. Niin kauan, kuin minun lapset siitä 9,5kk vuodesta kulkee kaikilla keleillä aamua iltaa niin pleksejä tai verkkoa siihen ai saa laittaa. Katelkaa maisemia jossakin muualla, kuin koulun lähellä auton ratissa kiitos. Erillinen kevyen liikenteen silta on ainoa vaihtoehto.
Samaa mieltä. Erillinen silta jalankulkijoille. Sitten saa purkaa suojarakenteet pois. Siihen asti oltava noin.
- Iskä
Nyt vaaditaan okein kuntalaisaloitteella sillasta turvattomampaa. Vaihtoehtoa suojille ei ole muuta kuin erillinen kevyen liikenteen silta. Siihen asti betonisuojiin ei saa kajota.
Pleksiä voitte käydä ihailemassa Oulussa nelostiellä Oulujoen kohdilla. vaikka on yli 10m päässä ajoradasta niin silti loska ja pöly on hionut pleksit läpinäkymättömiksi puolessa vuodessa, sellaisetko halutaan? Verkko ei suojaa jalankulkijoita loskalta, vedeltä ja jäämöykyiltä. Lisäksi lumen auraaminen sillalta olisi liki mahdotonta jos aura ei voi nojata betoniin.
Uskoka jo, vaihtoehtoa ei ole jos toista siltaa ei rakenneta jalankulkijoille. Lopettakaa nyt jo tuo hyödytön asian vatvominen tai vaatikaa sitä ainoaa todellista vaihtoehtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25314389Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483877PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283742Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661559En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O211524Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3771518Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491286Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81071Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45948En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔105837