Ruskilassa ammuskelee joku taas jo toista tuntia

Haulisadettaluvassa

Ei ole ensimmäinen kerta kun tämä "suurmetsästäjä" täällä ammuskelee keskellä taajama-aluetta.
Joku täällä häiriköi aseineen keskellä asutusta.
Aikaisin aamuisin paukuttelee ja sessiot kestää noin tunnin verran. Mikä lie saalistuksensa kohde, toivottavasti ei nälkäänsä joudu pihakyyhkysiä tai rusakoita ampumaan.

Tervasmäen ampumaradan ääniin en tätä paukutusta sekoita. Omalta pihaltaan tuntuu äänen perusteella ampuvan. Metsästysseuran jäsen? Luvattomaan metsästysaseeseen tuskin noin paljon ammuksia saisi mistään.

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahvikuppi1

      kuulostaa ihan räjähdyksiltä , ampumaradalla ei kyllä ketään ollut kun olin lenkillä hetki sitten

    • Ilmahauleitta

      Ampurata on noin kilometrin päässä tästä ampumisäänien havaintopaikasta. Nekin äänet tänne Ruskilaan kantautuvat, mutta vaimeina. Nämä varhaiset aamupaukutukset ovat teräviä laukauksia. Kello viiden aikoihin eivöt ole koiranulkoiluttajat liikkeellä. Tajuaisivat kyllä laukauksiksi.
      Kauempaa lähtevät paukkumatta jäteasemalta autot kierroksilkeen,
      Joeltakaan päin eivöt kuulu, ei ole vesilintumetsästystä , vaan pihallansa luultavasti joku ammuskelee.

      Ne jymisevät äänet lähistöltä tulevat näin töitten alettua radan vierestä Anolan maansiirtoyrityksen alueelta, näkyy Porintieltö tai sitten joskus Veikko Lehden halkeita. Kumisevia ääniä. Ei voi kiväärin laukauksiin sekoittaa.

    • Jorma93

      Ne ampuu lintuja sielä

      • Aseetampuradalle

        Jos näin on, niin sitten omistaa vissiin hyvän pimeänäön tai jonkun yökiikarin, kun lauantaina Venetsialaisyönäkin ammuskeli.
        Niitä lintuja.
        Me muut ammuskeltiin ilotulitteita.
        Kuuluu omistavan haulikonkin, koska kuului kahden piipun tyhjentävät tömähdykset, tosin tämä vain kerran. Vastuullista?
        Omalta pihalta sorsanmetsästystä Ruskilassa? Miksei ole ennen keksitty.
        Jos ampuu naakkoja tai valtavia mustavarislaumoja, en valita tai välitä, kunhan ei sada haulit naamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      26
      2728
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2352
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1318
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1234
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      996
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      944
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      904
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      828
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      177
      822
    Aihe