Pakettitiedostojen noutaminen epäonnistui

Miten.muilla

Tarkista internetyhteys

On tapahtunut nyt kolme kertaa kolmen päivän sisällä
Ubuntu 14.04

12

732

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensitarkastus

      Toimiiko netti?

    • näinmeilläkin

      Hyvin toimii. no propleemia

    • Aslakkias

      Meille ei tule pakettipostia koskaan maanantaisin.

    • Miten.muilla

      Jätin tarkoituksella pääteltäväksi toimiiko netti....

      Onko teillä tullut ohjelmistopäivitystä kolmen päivän sisään?

      • Iga.Päev

        Joka päivä on tullut ihan normaalisti, niin Ubuntuun kuin Linux Minttiin.


      • hyvin_toimii

        On tullut päivityksiä muistaakseni lauantaina joten hyvin toimii.


      • M-Kar-ma-oon
        Iga.Päev kirjoitti:

        Joka päivä on tullut ihan normaalisti, niin Ubuntuun kuin Linux Minttiin.

        Taitaa olla melkoisen rupisia käyttiksiä nuo Ubuntu ja Mint kun joka päivä tulee päivityksiä.


      • kyllähän_se

        No 16.04:ssä on tällä hetkellä ainakin 56673 asennuspakettia. Eli noihin voi mihin tahansa tulla päivityksiä ja uusia ominaisuuksia/uutta koodia muun muassa. Miksi nuo pitäisi jättää odottamaan jotain puolivuotis-päivitystä, jolloin rysähtää kerralla ja niin kovaa, että hommat voi mennä pipariksi. Säännöllisesti päivittämällä pysyy paketti-chunkin koko pienenä ja on varsin helppo nähdä, mikä kohta päivityksestä meni rikki - jos meni. Päivitykset ovat pieniä, jolloin ne on nopeasti testattu etteivät riko yleensä mitään. Ja jos rikkovat, saa päivityksen 1. peruttua, 2. estettyä toistaiseksi ohjelman X kohdalta ja 3. poistettua. Ja kun kaikki on havaittu toimivaksi voi levytilan säästämiseksi poistaa vanhentuneet versiot.
        Eli päivitykset ja distro-upgradet pidetään erillään eikä sekoiteta miten sattuu! Distro-upgrade kun ei ole mitään muuta kuin toimiva setti ajan tasalla olevia koodeja ja kenties uusia versioita ohjelmista. Nuo puolivuotis-julkaisut taas on välitiloja, joissa mennään maalia kohti eli seuraavaa distro upgradea. Niiden kuuluukin olla välillä vähän rikki! Ja jos haluaa käyttää konetta eikä säätää, niin silloin LTS versio on suositeltava, sen kun voi unohtaa n. 5 vuodeksi kerrallaan ja se on vakainta mitä yleensäkään löytyy - testaukset on tehty aikaisemmissa versioissa. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö LTS-versio päivittyisi - se vaan tekee sen stabiilia reittiä pitkin.


      • haist_vee
        M-Kar-ma-oon kirjoitti:

        Taitaa olla melkoisen rupisia käyttiksiä nuo Ubuntu ja Mint kun joka päivä tulee päivityksiä.

        Rupinen olet itse! Kunnollisissa käyttiksissä korjataan vikoja usein, sen sijaan rupisissa kuten Windows, ne korjataan sitten joskus jos korjataan ollenkaan!


    • Miten.muilla

      Asensin Synaptic-pakettienhallinnan ja sillä sain ison läjän päivityksiä.
      Odotin ja oletin, että joku olisi ehdottanut tätä.

      Kiitos kaikille.

      • harrastelijairvistys

        Eipä tullut mieleen että ubusta puuttuisi.


      • pari-kikkaa

        Synaptic on kivikautinen kikkare joka on korvattu uudemmilla, nykyaikaisimmilla systeemeillä. Voihan sen asentaa jos on siihen kovin kiintynyt mutta miksi pitää monta ohjelmaa jotka tekevät saman asian. Siksi Synaptic on juuri pois jätettykin.

        Ubuntun voi päivittää sudo apt update ja sudo apt upgrade komennoilla.

        Jos päivitys ehdottaa tarkistamaan nettiyhtettä, kannattaa tarkistaa nettiyhteys. Kohdasta "yksityistiedot" saat lisätietoja ongelmasta.

        Päivityspalvelinta voi kokeilla vaihtaa eli "hae lähteestä" on yleensä Suomi, sen voi kokeilla vaihtaa pääpalvelimeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      86
      1277
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1259
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1046
    6. 66
      946
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      882
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      881
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      610
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      35
      574
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      568
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      555
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    18. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      87
      491
    19. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      485
    20. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    Aihe