Pakettitiedostojen noutaminen epäonnistui

Miten.muilla

Tarkista internetyhteys

On tapahtunut nyt kolme kertaa kolmen päivän sisällä
Ubuntu 14.04

12

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensitarkastus

      Toimiiko netti?

    • näinmeilläkin

      Hyvin toimii. no propleemia

    • Aslakkias

      Meille ei tule pakettipostia koskaan maanantaisin.

    • Miten.muilla

      Jätin tarkoituksella pääteltäväksi toimiiko netti....

      Onko teillä tullut ohjelmistopäivitystä kolmen päivän sisään?

      • Iga.Päev

        Joka päivä on tullut ihan normaalisti, niin Ubuntuun kuin Linux Minttiin.


      • hyvin_toimii

        On tullut päivityksiä muistaakseni lauantaina joten hyvin toimii.


      • M-Kar-ma-oon
        Iga.Päev kirjoitti:

        Joka päivä on tullut ihan normaalisti, niin Ubuntuun kuin Linux Minttiin.

        Taitaa olla melkoisen rupisia käyttiksiä nuo Ubuntu ja Mint kun joka päivä tulee päivityksiä.


      • kyllähän_se

        No 16.04:ssä on tällä hetkellä ainakin 56673 asennuspakettia. Eli noihin voi mihin tahansa tulla päivityksiä ja uusia ominaisuuksia/uutta koodia muun muassa. Miksi nuo pitäisi jättää odottamaan jotain puolivuotis-päivitystä, jolloin rysähtää kerralla ja niin kovaa, että hommat voi mennä pipariksi. Säännöllisesti päivittämällä pysyy paketti-chunkin koko pienenä ja on varsin helppo nähdä, mikä kohta päivityksestä meni rikki - jos meni. Päivitykset ovat pieniä, jolloin ne on nopeasti testattu etteivät riko yleensä mitään. Ja jos rikkovat, saa päivityksen 1. peruttua, 2. estettyä toistaiseksi ohjelman X kohdalta ja 3. poistettua. Ja kun kaikki on havaittu toimivaksi voi levytilan säästämiseksi poistaa vanhentuneet versiot.
        Eli päivitykset ja distro-upgradet pidetään erillään eikä sekoiteta miten sattuu! Distro-upgrade kun ei ole mitään muuta kuin toimiva setti ajan tasalla olevia koodeja ja kenties uusia versioita ohjelmista. Nuo puolivuotis-julkaisut taas on välitiloja, joissa mennään maalia kohti eli seuraavaa distro upgradea. Niiden kuuluukin olla välillä vähän rikki! Ja jos haluaa käyttää konetta eikä säätää, niin silloin LTS versio on suositeltava, sen kun voi unohtaa n. 5 vuodeksi kerrallaan ja se on vakainta mitä yleensäkään löytyy - testaukset on tehty aikaisemmissa versioissa. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö LTS-versio päivittyisi - se vaan tekee sen stabiilia reittiä pitkin.


      • haist_vee
        M-Kar-ma-oon kirjoitti:

        Taitaa olla melkoisen rupisia käyttiksiä nuo Ubuntu ja Mint kun joka päivä tulee päivityksiä.

        Rupinen olet itse! Kunnollisissa käyttiksissä korjataan vikoja usein, sen sijaan rupisissa kuten Windows, ne korjataan sitten joskus jos korjataan ollenkaan!


    • Miten.muilla

      Asensin Synaptic-pakettienhallinnan ja sillä sain ison läjän päivityksiä.
      Odotin ja oletin, että joku olisi ehdottanut tätä.

      Kiitos kaikille.

      • harrastelijairvistys

        Eipä tullut mieleen että ubusta puuttuisi.


      • pari-kikkaa

        Synaptic on kivikautinen kikkare joka on korvattu uudemmilla, nykyaikaisimmilla systeemeillä. Voihan sen asentaa jos on siihen kovin kiintynyt mutta miksi pitää monta ohjelmaa jotka tekevät saman asian. Siksi Synaptic on juuri pois jätettykin.

        Ubuntun voi päivittää sudo apt update ja sudo apt upgrade komennoilla.

        Jos päivitys ehdottaa tarkistamaan nettiyhtettä, kannattaa tarkistaa nettiyhteys. Kohdasta "yksityistiedot" saat lisätietoja ongelmasta.

        Päivityspalvelinta voi kokeilla vaihtaa eli "hae lähteestä" on yleensä Suomi, sen voi kokeilla vaihtaa pääpalvelimeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe