Volvo KAMD P44C remmit tarvikkeena

Sea_Ray

Onko joku paneutunut aiheeseen, mistä/mitkä alkuperäisremmejä korvaavat hankittavissa.
Oletettavasti jompikumpi noista uraremmeistä kiljuu niin helvetisti, vaikka on kiristetty ohjeiden mukaisiin arvoihin. Vai olisiko jollain tarjota vaihtoehtoa, mistä kiljunta olisi lähtöisin, sillä se tulee vain kun kompressori on "kiinni", eli päällä. Remmithän pyörii jatkuvasti moottorin käydessä. Kitinä lakkaa heti, kun kompressori päästää "irti".

Asiahan tietystikin selviää, kun ottaa remmit pois ja menee tarvikeliikkeeseen, mutta jos joku olisi jo sen tehnyt. Voisi vingutella menemään ja vaihtaa ne viimeksi syksyllä öljyjen kanssa ennen nostoa.

13

400

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siirappikin_käy

      Ootko koittanut hihnaspraytä?

      • Ei ole sellaista tuotteena tullut vastaan, juttua olen kyllä "vanhoilta parroilta" kuullut siitä.


    • EnnakoivaHuolto

      Ei taida tarvikkeena löytyä.

      Vinkuminen kiristyksistä huolimatta johtunee remmiin tulleen tiensä päähän., ei noudatettu huolto-ohjelmaa. Elastisuus yms. Häviää iän myötä. Tarpeeksi kauan, kun annat vinkua vanhoilla hinnoilla , saat vaihtaa hihnapyörät, kun ne kiillottuvat ja niitäkään ei tarvikkeena saa, lisäksi euroja palaa jo toisella tapaa vs hihnan uusiminen..

      Hihna spray saatta toimia, mutta on ehkä kyseenalainen toimenpide ja ei Sekään halpaa ole.

      Suosittelen ostoreissua VP marmoritiskille

      • Remmit löytyy tarvikkeena, kuten löytyy hinhapyörikin. Pitää vaan nähtävästi ottaa hihnat irti ja mukaan. Volvon merimoottoreihin ei tehdä omia hihnapyöriä eikä hihnoja.


      • EnnakoivaHuolto
        Sea_Ray kirjoitti:

        Remmit löytyy tarvikkeena, kuten löytyy hinhapyörikin. Pitää vaan nähtävästi ottaa hihnat irti ja mukaan. Volvon merimoottoreihin ei tehdä omia hihnapyöriä eikä hihnoja.

        Googleta hihna spray, löytyy useita.

        Kerro sitten muillekkin, mistä löysit sopivat hihnat ja mahdolliset siipipyörät varsinkin kompressorile ja mihin hintaan...


      • Siirappikin_käy

        Hihna spray onkin loppuun ajetun hihnan (killottuneen, kovettuneen) tekohengitys loppukaudeksi, voi mennä vähillä tunneilla ens kesänkin. Ihan yleisesti käytössä hihna käyttöjen yhteydessä. Löytyy esim moponetistä 7,90€/250ml. Pyörät miksikään mene jos hihna luistaa, hihna vaan lopulta hajoaa ("palaa") kokonaan.


      • Siirappikin_käy kirjoitti:

        Hihna spray onkin loppuun ajetun hihnan (killottuneen, kovettuneen) tekohengitys loppukaudeksi, voi mennä vähillä tunneilla ens kesänkin. Ihan yleisesti käytössä hihna käyttöjen yhteydessä. Löytyy esim moponetistä 7,90€/250ml. Pyörät miksikään mene jos hihna luistaa, hihna vaan lopulta hajoaa ("palaa") kokonaan.

        Pistin kanssa Googleen hihnasprayn, onhan sitä. Ei ole vaan liikkeissä silmiin osunut eikä ole aikaisemmin tullut Google sen suhteen edes mieleen. Pitää kokeilla, jos saisi lykättyä remmivaihdot kauden loppuhuoltoihin ja antaa aikaa jäljittää niitä tarvike-osina.


    • FrankZane

      Löytyiskö MarinePartsista ? aikoinaan tilasin sieltä Kad 32:seen hihnat.

      • MarinePartsin sivut aika sekavat, mutta vastaavat nopeasti jos pistää kyselyn. Täytyy jossain kohtaa tehdäkin. Luultavasti tulee remmit irroitettaviksi ja mallin kanssa hakemaan :D


    • Marinepartsin sivulla kun kirjoittaa hakuun "hihna kad" niin tulee ne kaikki neljä hihnaa joita koneesta löytyy (tehostimella).

      ei oo kovin vaikee juttu

    • 44 kompuran hina "REC860388" hakusanaksi tai pelkkä osanro 860388

      • Juu - hokasin tuon. Siitä huolimatta pirun sekavat sivut, mutta hyvin tietoa osanumeroista, kun löytyy se oikeia tuote. Motonetistäkin löytyy 30-6786, ja muutkin hinhat näkyy olevan, tosin se 7-urainen on 10 mm pidempi, mutta riittänee kiristys siihenkin.30-7920.
        Siinä mielessä ihan tavallisia remmejä, voi valita hintaluokan vapaasti. Motonet näyttää olevän valvin, oikein jumalattomasti, niin paljon että se jo pistää arveluttamaan laadusta.


    • Remmit kiristetty arvoihin, kiljunta loppui. Uusiksi menee remmit, ajanhammas näkyy vahvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1645
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1466
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      141
      1278
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      66
      1218
    5. 44
      910
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      77
      882
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      852
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      823
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      14
      773
    10. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      103
      735
    Aihe