Onko joku paneutunut aiheeseen, mistä/mitkä alkuperäisremmejä korvaavat hankittavissa.
Oletettavasti jompikumpi noista uraremmeistä kiljuu niin helvetisti, vaikka on kiristetty ohjeiden mukaisiin arvoihin. Vai olisiko jollain tarjota vaihtoehtoa, mistä kiljunta olisi lähtöisin, sillä se tulee vain kun kompressori on "kiinni", eli päällä. Remmithän pyörii jatkuvasti moottorin käydessä. Kitinä lakkaa heti, kun kompressori päästää "irti".
Asiahan tietystikin selviää, kun ottaa remmit pois ja menee tarvikeliikkeeseen, mutta jos joku olisi jo sen tehnyt. Voisi vingutella menemään ja vaihtaa ne viimeksi syksyllä öljyjen kanssa ennen nostoa.
Volvo KAMD P44C remmit tarvikkeena
13
342
Vastaukset
- Siirappikin_käy
Ootko koittanut hihnaspraytä?
Ei ole sellaista tuotteena tullut vastaan, juttua olen kyllä "vanhoilta parroilta" kuullut siitä.
- EnnakoivaHuolto
Ei taida tarvikkeena löytyä.
Vinkuminen kiristyksistä huolimatta johtunee remmiin tulleen tiensä päähän., ei noudatettu huolto-ohjelmaa. Elastisuus yms. Häviää iän myötä. Tarpeeksi kauan, kun annat vinkua vanhoilla hinnoilla , saat vaihtaa hihnapyörät, kun ne kiillottuvat ja niitäkään ei tarvikkeena saa, lisäksi euroja palaa jo toisella tapaa vs hihnan uusiminen..
Hihna spray saatta toimia, mutta on ehkä kyseenalainen toimenpide ja ei Sekään halpaa ole.
Suosittelen ostoreissua VP marmoritiskilleRemmit löytyy tarvikkeena, kuten löytyy hinhapyörikin. Pitää vaan nähtävästi ottaa hihnat irti ja mukaan. Volvon merimoottoreihin ei tehdä omia hihnapyöriä eikä hihnoja.
- EnnakoivaHuolto
Sea_Ray kirjoitti:
Remmit löytyy tarvikkeena, kuten löytyy hinhapyörikin. Pitää vaan nähtävästi ottaa hihnat irti ja mukaan. Volvon merimoottoreihin ei tehdä omia hihnapyöriä eikä hihnoja.
Googleta hihna spray, löytyy useita.
Kerro sitten muillekkin, mistä löysit sopivat hihnat ja mahdolliset siipipyörät varsinkin kompressorile ja mihin hintaan... - Siirappikin_käy
Hihna spray onkin loppuun ajetun hihnan (killottuneen, kovettuneen) tekohengitys loppukaudeksi, voi mennä vähillä tunneilla ens kesänkin. Ihan yleisesti käytössä hihna käyttöjen yhteydessä. Löytyy esim moponetistä 7,90€/250ml. Pyörät miksikään mene jos hihna luistaa, hihna vaan lopulta hajoaa ("palaa") kokonaan.
Siirappikin_käy kirjoitti:
Hihna spray onkin loppuun ajetun hihnan (killottuneen, kovettuneen) tekohengitys loppukaudeksi, voi mennä vähillä tunneilla ens kesänkin. Ihan yleisesti käytössä hihna käyttöjen yhteydessä. Löytyy esim moponetistä 7,90€/250ml. Pyörät miksikään mene jos hihna luistaa, hihna vaan lopulta hajoaa ("palaa") kokonaan.
Pistin kanssa Googleen hihnasprayn, onhan sitä. Ei ole vaan liikkeissä silmiin osunut eikä ole aikaisemmin tullut Google sen suhteen edes mieleen. Pitää kokeilla, jos saisi lykättyä remmivaihdot kauden loppuhuoltoihin ja antaa aikaa jäljittää niitä tarvike-osina.
- FrankZane
Löytyiskö MarinePartsista ? aikoinaan tilasin sieltä Kad 32:seen hihnat.
MarinePartsin sivut aika sekavat, mutta vastaavat nopeasti jos pistää kyselyn. Täytyy jossain kohtaa tehdäkin. Luultavasti tulee remmit irroitettaviksi ja mallin kanssa hakemaan :D
Marinepartsin sivulla kun kirjoittaa hakuun "hihna kad" niin tulee ne kaikki neljä hihnaa joita koneesta löytyy (tehostimella).
ei oo kovin vaikee juttu44 kompuran hina "REC860388" hakusanaksi tai pelkkä osanro 860388
Juu - hokasin tuon. Siitä huolimatta pirun sekavat sivut, mutta hyvin tietoa osanumeroista, kun löytyy se oikeia tuote. Motonetistäkin löytyy 30-6786, ja muutkin hinhat näkyy olevan, tosin se 7-urainen on 10 mm pidempi, mutta riittänee kiristys siihenkin.30-7920.
Siinä mielessä ihan tavallisia remmejä, voi valita hintaluokan vapaasti. Motonet näyttää olevän valvin, oikein jumalattomasti, niin paljon että se jo pistää arveluttamaan laadusta.
Remmit kiristetty arvoihin, kiljunta loppui. Uusiksi menee remmit, ajanhammas näkyy vahvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561862Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151398Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101277Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851125- 65943
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60933TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18904- 51846
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126820Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803