Onko islam uhka vai mahdolisuus?

Päivänkysymys

Päivän kysymys.

11

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois.keskiajalta

      Islam voisi olla mahdollisuus mutta valitettavasti muslimit ovat tehneet siitä 2000-luvulla uhkan.

    • Islam ei ole varsinainen uhka muuta kuin itselleen. Sen sijaan on pieni sota meneillään Danielin kirjan 11. luvun loppujakeiden mukainen etelän ja pohjoisen välillä. Tuossa kuninkaiden välisessä mittelyssä käytetään uskontoja hyväksi ja pakotetaan ne omalle puolelle.

      Islam on hieno uskonto, joka integroituu hindulaisuuteen melko pätevällä tavalla Krishna tietoisuuden kirjojen mukaan. Hindujen Brahma jumaluus lienee islamin asialla ja Korkein Herra sekä moni muu hahmo noissa kirjoissa.

      Ilmestyksen mukaan Jumala saa vihan valtaan kymmenen sarvea , jotka ilmeisesti ovat muslimeja. Siinä käy huonosti portolle ja sarville itselleen.

    • Alfa esitti tyhjentävän vastauksen. Jäikö vielä jotain kysyttävää?

      • klkjllljlj

        Entä kalevala ja väinämöinen?
        Ja inuiitit.
        Ja kai aboriginaaleillakin jokin tiedon taso on?
        Ihan tyhjentävää, kai, en tiedä, ugh.


    • vanhaäiti

      En usko, että on kumpaakaan. Ääriänkyrät ovat tietysti aina uhka, mutta kyllä heidät varmaan kuriin saadaan jos halutaan. Suurin uhka hekin ovat toisille islamilaisille. .
      Minkäänlaisena mahdollisuutena en osaa islamia pitää sen enempää kuin esim. luterilaisuutta. Yksilötasolla ehkä.

    • tarkkanäköinen

      Uhka vain ja ainoastaan uhka , niin meille kuin heille itselleen. Kuten on paavi ja hänen sairasmieliset pappinsa , ei noita kumpaakaan kukaan kaipaa saatikka tarvitse, mutta islam ja katolinenkirkko pitää kiinni saalistaan , kuin vain kuristajakäärme pitää , niellen uhrinsa.

    • Uskonharha on aina uhka, palvotusta epäjumalasta riippumatta.

      Uskonharhaisten tulisi ennen harhojensa esillepanoa paneutua tuon epäjumalansa esiinmanaamiseen.

      Jos jumalaa ei pysty saamaan esille vaikkapa markkinoiden täyttämällä torilla, on se epäilemättä aina epäjumala eikä siten ansaitse palvontaa.

      • Hei He-ma olet mielestäni jäämässä vähän jälkeen kun yksitotisesti etsit totuutta etkä luovi puolelta toiselle niin kuin objektiivisuus edellyttää. Totuus ei auta serafim enkeleiden tuhatsilmäisen mahdin edessä ja transendenssin (kyky nähdä tulevat tapahtumat tuhansia vuosia eteenpäin) edessä.

        Pyydä Jumalalta viisautta sillä hän antaa kenelle tahansa sitä ketään soimaamatta. Jumalallinen viisaus on objektiivinen ja ottaa huomioon vastustajienkin näkökannat ja lukee vastustajienkin kirjoja. TOTUUS ON HIENO ASIA ja islamin yksi tarkoitus on AUTTAA TOTUUDEN USKONTO VOITTOON. Mutta yksisilmäinen totuus vailla objektiivista viisautta ei mun mielestäni ole kovin järkevää, vaan jää ehkä jälkeen muista vähän???

        Tsemppiä, nyt kuitenkin. Ei auta vaikka sanoisit, että Jumalaa ei ole olemassa. Apostoli Paavali ja Jaakob olivat olemassa, jotka väittivät viisauden olevan objektiivisena parasta, joko Jumalalta saadun näyn johdosta tai sitten omien tarkoitusperiensä mukaan. Voithan ottaa psykiatrin tai psykologin roolin käsitellessäsi niiden ihmisten väitteitä, jotka uskovat näkymättömiin todellisuuksiin tietämättä itsekään mihin uskovat. He saattavat pitää ALIEN olentoja Jumalina tai muuta vastaavaa??? Mutta on hienoa, että TOTUUTTA ETSIT JA ISLAM TODELLA ON USKONTO, JOKA PYRKII AUTTAMAAN TOTUUDEN USKONNON VOITTAMAAN.


    • waitster
    • waitster

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5147
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      280
      4990
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      56
      4461
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1591
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe