Mitä ihmettä! Onko ylösveto Hki-Vantaalla niin harvinainen tapaus että siitä täytyy tehdä uutinen? !!
Finnairin ylösveto uutisissa?
ööööenparemminsano
6302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milloinkohan Finavian rakettitieteilijät ymmärtävät, että olisi pitänyt rakentaa uusi pääterminaali kiitoteiden väliin näiden pikku tilkkutäkkilaajennusten sijaan. Risteävän liikenteen riskitilanteita ja kiitoteiden pullonkauloja on kentän pienuus huomioiden tolkuton määrä.
No sinä se siellä vaan makailet siellä sossun asunnossa kiljua juoden. Lentokentän elämä ei vaikuta sinuun eikä onneksi toisinpäin.
Mistäs sinä olet noin katkera? Ettet vain kuvaillut juuri itsesi.
Pitäisikö lääkärihulikopteri olla vähän kauempana...
Jos terminaali olisi taas keskellä, niin pitäisi kiitoradat sijoittaa laajemmalle alueelle, maanomistajat iloitsisivat varmaan maidensa pakkolunastuksista.
Ei välttämättä. Jos olet joskus käynyt Bangkokin Suvarnabhumin lentokentällä, näkisi kuinka hyvä lentoasema on suunniteltu. Jos et oo käynyt, voit googlata pohjakuvat.
Eiköhän sille ole ihan syynsä miksi poikkeuksetta kaikki uudet kentät rakennetaan niin, että terminaalit ovat kiitoteiden välissä.