Kettumaista käytöstäkö???

magdalena

Viikko sitten ilmestyi iltahämärissä mökkipihaan kettu. En huomannut sitä heti, mutta kun huomasin oli tämä vierailija minua ja parin metrin päässä ja tuijotti uteliaana. Yritin hätistää sitä pihasta pois käsiä taputtamalla, mutta eipä tuo ollut millänsäkään. Koska en tunne kettujen sielunelämää, pelästyin sen rohkeutta ja menin mökkiin sisälle .(häpeä tunnustaa että juoksin) Kettu juoksi perään ja olisi varmaan tullut sisälle saakka, jos en olisi saanut ovea kiinni ajoissa. Siinä kettu sitten kierteli mökkiä, kunnes hävisi omille teilleen. Seuraavana iltana hämärän aikaan vierailu toistui.
Kettu tepsutteli perässäni muutaman metrin päässä ja pysähtyi sitten tuijottamaan. Ihmettelen, mite se voi olla niin kesy, koska mökkini on hiljaisella seudulla eikä ihmisiä liiku alueella paljon. Otin lehtiharavan ja yritin häätää sitä kauemmaksi ja menihän se muutaman metrin, mutta tuli heti takaisin pällistellen minua uteliaana.
En halua, että mökkipihassani alkaa juosta kettu, sillä käärmeitäkin siellä on silloin tällöin...ihailen näitä kumpaakin lajia, mutta jotenkaan en halua niitä liian lähelle itseäni.
Miten pidän ketun loitolla? Onko tuollainen käytös tyypillistä kettumaisuutta vai onkohan kyseessä joku omalaatuinen otus tai vain nuori kettu, joka on vain turhan rohkea ja tiedonhaluinen.
Onko samanlaisia kokemuksia muilla ja mitä teitte että kutsumaton vieras pysyisi siellä minne se kuuluu eli metsään.

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        102
        2156
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        99
        1547
      3. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1273
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        79
        1255
      5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        117
        1226
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        1034
      7. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        60
        1004
      8. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        51
        997
      9. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        922
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        804
      Aihe