Rahat ne vaan loppuu

Niin lyödään lautoja koulujen ikkunoihin sielläkin ei pelasta vaikka kuinka itsenäinen kunta olisi!
4383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yhtään peruskiveä ei ole muurattu. Eli eiköhän ne naulat lyödä vasta sitten, kun koulut on pystyssä. Jos ei teltassa halua opettaa. Tietysti sitä voi aina miettiä, onko kaikki aidosti tyytyväisiä päätöksiin? Janakkalassa kun ihmiset yleensä on niin hiljaa. Ehkä liiankin hiljaa.

Äänestä

Eipä niitä lapsiakaan kai niin paljon synny vuosittain, että kouluja pidettäisiin avoinna.

Aivan tietoista politiikkaa saada ihmiset jättämään lisääntymättä tekemällä kaikesta kallista ja hankalaa ynnä ylläpitämällä mielikuvaa
lapsiperheistä riistäjinä sekä suosimalla vanhuksia joilta qusettavat ylisuuria hoitomaksuja.

Jossain vaiheessa tällä menolla tulee hetki jossa silotellaan kunnan olemassaolon lakkautus ja virkakyöstit ottaa kenkää myös asemistaan.

Koska vain virkakyöstin elanto on olennaista..muista viis

Puolivuosisataa opettaa näkemään mistä kaikessa on kyse

Äänestä

Siihen johtaa hierarkiaa haluava ajattelu AMK fasepookien lättänä kenkä pizza osborneista, jotka kuvittelivat AMK roskaläjien pelastavan tämän maan feispookkimaisella wikipedia houmostelulla.

Tuloksena täysi inflaatio korkeakoulutuksessa ja arvo siinä täysi nolla..ässän kassalle pääsee AMK insinööri

Äänestä

Koulujen rakentaminen on tänä päivänä edullista, koska koulukiinteistöjä voidaan rakentaa leasing rahoituksella. Velkaraha on kuitenkin aina velkaraha. Mutta jollain rahalla näitä hakamäkikeskuksia ja pallokenttiäkin suunnitellaan ja on rakennettu. Ja koulut on pakko tehdä kuitenkin ajan hampaan tuotoksena.
Kuitenkin jos ajattelisi esim .tuota JAK sivulla oleva Inspiran laskelma joka kyllä avaa silmät , niin rivien välistä havaitsee, että edullisimmaksi ehkä tulisi rakentaa uudet ala-asteet päätaajamiin, peruskorjata ylä-asteet ja jättää ne kyläkoulut olemaan ja asteittain uusia nekin eri aikataululla. Jos kyetään samaan pienkyliin asukkaita tulevaisuuteen.Nyky rakennusteknologisesti tuollainen kyläkoulu on pakettina pystyssä viikossa, käyttökunnossa kuukaudessa, jos rakennuksen päivittää. Inspiran laskelmiin on liitetty kokonaiskuvaa vääristävästi mm. Tervakosken liikuntahalli, joka oikeasti ei ole periaatteessa edes kouluasiaan kuuluva. Vaan erillinen oma kiinteistönsä, jos tarkemmin ajattelee. Kyläkoulujen korjaus voisi olla loppupeleissä jopa kannattava sijoitus, kun miettii tulevaisuutta ja muuttoliikettä. Joitain kuitenkin voi joutua karsimaan. Maaseutuasuminen on alkanut houkuttamaan ja järkevällä suunnittelulla ja investoinneilla ja tonttitarjonnalla voidaan tarjota laajempi kenttä kuntaan muuttaville mietittäväksi.Yksi tärkeä seikka on jätetty turhan vähälle huomioarvolle myös , ja se on koulukuljetukset. Koulumatkoihin kuluva aika ja raha.Miten tulevaisuudessa esim. taksilain muutos tulee nostamaan hintoja? Polttoaineiden hinnan kehitys. Jos koulu on siellä missä asutaan on se aina edullisempi ratkaisu. Ja jos nyt oikein ajattelee, niin 1250 oppilasta on realistisesti turvallisuuden kannalta ajateltuna iso riski. Ja onko Janakkalalla oikeasti varaa lähikylien tyhjenemiseen, joka saattaa tapahtua veronmaksajien kokiessa ettei heitä ja heidän mielipidettä arvosteta. Kuitenkin, elämä on valintoja, mitä haluaa rahalla, jota maksaa veroina. Ison keskittymän vai pienenmmät ytimet ja sateliitteja? Vielä ehtii vaikuttaa.

https://www.janakkala.fi/wp-content/uploads/2018/08/Selvitysraportti-2018-08-16-JULKINEN-ESITYSVERSIO.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei-Kuntalainen kirjoitti:

Niin lyödään lautoja koulujen ikkunoihin sielläkin ei pelasta vaikka kuinka itsenäinen kunta olisi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu