Siis saako koiralle antaa flukonatsolia?
Saako koiralle antaa flukonatsolia?
6
625
Vastaukset
- kysylääkäriltä
Miksi?
Koiralle ei saa antaa mitään lääkeitä.Paitsi eläinlääkärin koiralle määräämät lääkkeet.
Väärä lääkitys, on pahimmillaan kuin pahoinpitely.- älä.ole.toope
Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?
- älä.itse.ole.toope
älä.ole.toope kirjoitti:
Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?
Eläimille on ihan omat käsikauppalääkkeet. Ihmisten lääkkeet, olivat ne sitten reseptillä tahi ilman saatavia, ovat ihmisille, ei eläimille. Pahimmillaan ihmisten lääkkeet vievät pieninäkin annoksina eläimiltä hengen.
- yksivarpaanväli
älä.itse.ole.toope kirjoitti:
Eläimille on ihan omat käsikauppalääkkeet. Ihmisten lääkkeet, olivat ne sitten reseptillä tahi ilman saatavia, ovat ihmisille, ei eläimille. Pahimmillaan ihmisten lääkkeet vievät pieninäkin annoksina eläimiltä hengen.
Tiedän. On montakin ihmisten lääkeainetta jotka sopii koirillekin, joten siksi kysyin. Pieni paikallinen hiiva vaivaa koiraa, johon olisin kokeillut ensin kotikonsteja. Joten älä vaivaudu vastaamaan kun et tiedä ko. lääkeaineesta.
Tietääkö kukaan, saako koiralle antaaa flukonatsolia? Onko ell määrännyt koskaan? - tietämättömälletietoa
älä.ole.toope kirjoitti:
Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?
Haloota...tuo ei kuulu koirien käsikauppalääkkeisiin!
- Oisinjokäyttänytel
Jos eläinlääkäri jotain ihmisillekkin käytettävää lääkettä määrää koirallesi, niin se on ok.Minun koira on saanut ihmisille tarkoitettuja lääkkeitä eläinlääkärin määräyksestä.Kipu/tulehdus.
Mutta ei tuota lääkettä.
Mikset soita eläinlääkärille, ja kysy asiaa? Jos ei saa antaa, viet koiran lääkäriin,ja saa sieltä sopivat lääkkeet.
Minä vien heti samana päivänä lääkäriin,tai soitan ainakin,jos jotain sairautta yms, ilmenee.Ei ole suuri asia , kun hoitaa heti.Kun vetkuttelee vientiä, niin ihottumat senkun laajenee, ja pahenee, jolloin lääkkeitäkin saa syödä pidempään, et kalliimaksi se vetkuttelu tulee.J a mikä pahinta, koira kärsii hoitamattomana.
Onko tässäkin nyt syynä se rahansäästö? Et siksi kyselet,ettei tarvis viedä lääkärille?
Sinuna miettisin,et mitä jos joku sulle kertoo tuota käyttäneensä.Käytätkö sitten sinäkin, vaikka se voi kertojalta olla valetta?Ja vaarannat koiran terveyden sitten jonkun ventovieraan tarinan pohjalta.
Oikeasti, viekää ne koirat lääkärille jos ne sairastuu.Se on omistajan velvollisuus."Ei saa tuottaa turhaa kärsimystä", lukee lakipykälässä.
Odottelu,ja pahimmassa tapauksessa väärin lääkitseminen on todellakin lakien vastaista.Eikä se ole koiran edunmukaista.Eläinlääkäriin vienti, miksi se joillekkin on niiiin vaikeaa?
Minusta,ei pidä ottaa eläintä.Ellei kykene viemään sitä viivyttelemättä eläinlääkärille, kun eläin sairastuu ja eläinlääkäriä tarvitsee.
Jos olis minun koira, se olis jo käynyt eläinlääkärissä saamassa lääkeensä, ja olis jo paranemassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058