Saako koiralle antaa flukonatsolia?

mäykky

Siis saako koiralle antaa flukonatsolia?

6

744

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysylääkäriltä

      Miksi?
      Koiralle ei saa antaa mitään lääkeitä.Paitsi eläinlääkärin koiralle määräämät lääkkeet.
      Väärä lääkitys, on pahimmillaan kuin pahoinpitely.

      • älä.ole.toope

        Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?


      • älä.itse.ole.toope
        älä.ole.toope kirjoitti:

        Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?

        Eläimille on ihan omat käsikauppalääkkeet. Ihmisten lääkkeet, olivat ne sitten reseptillä tahi ilman saatavia, ovat ihmisille, ei eläimille. Pahimmillaan ihmisten lääkkeet vievät pieninäkin annoksina eläimiltä hengen.


      • yksivarpaanväli
        älä.itse.ole.toope kirjoitti:

        Eläimille on ihan omat käsikauppalääkkeet. Ihmisten lääkkeet, olivat ne sitten reseptillä tahi ilman saatavia, ovat ihmisille, ei eläimille. Pahimmillaan ihmisten lääkkeet vievät pieninäkin annoksina eläimiltä hengen.

        Tiedän. On montakin ihmisten lääkeainetta jotka sopii koirillekin, joten siksi kysyin. Pieni paikallinen hiiva vaivaa koiraa, johon olisin kokeillut ensin kotikonsteja. Joten älä vaivaudu vastaamaan kun et tiedä ko. lääkeaineesta.

        Tietääkö kukaan, saako koiralle antaaa flukonatsolia? Onko ell määrännyt koskaan?


      • tietämättömälletietoa
        älä.ole.toope kirjoitti:

        Onhan ihmisellekin käsikauppalääkkeitä. Joita kokeillaan lieviin oireisiin ennen lääkäriin menoa. Eli sun mielestä ihmisten syömä panadol 500 mgkin on pahoinpitelyä?

        Haloota...tuo ei kuulu koirien käsikauppalääkkeisiin!


    • Oisinjokäyttänytel

      Jos eläinlääkäri jotain ihmisillekkin käytettävää lääkettä määrää koirallesi, niin se on ok.Minun koira on saanut ihmisille tarkoitettuja lääkkeitä eläinlääkärin määräyksestä.Kipu/tulehdus.
      Mutta ei tuota lääkettä.
      Mikset soita eläinlääkärille, ja kysy asiaa? Jos ei saa antaa, viet koiran lääkäriin,ja saa sieltä sopivat lääkkeet.
      Minä vien heti samana päivänä lääkäriin,tai soitan ainakin,jos jotain sairautta yms, ilmenee.Ei ole suuri asia , kun hoitaa heti.Kun vetkuttelee vientiä, niin ihottumat senkun laajenee, ja pahenee, jolloin lääkkeitäkin saa syödä pidempään, et kalliimaksi se vetkuttelu tulee.J a mikä pahinta, koira kärsii hoitamattomana.
      Onko tässäkin nyt syynä se rahansäästö? Et siksi kyselet,ettei tarvis viedä lääkärille?


      Sinuna miettisin,et mitä jos joku sulle kertoo tuota käyttäneensä.Käytätkö sitten sinäkin, vaikka se voi kertojalta olla valetta?Ja vaarannat koiran terveyden sitten jonkun ventovieraan tarinan pohjalta.


      Oikeasti, viekää ne koirat lääkärille jos ne sairastuu.Se on omistajan velvollisuus."Ei saa tuottaa turhaa kärsimystä", lukee lakipykälässä.
      Odottelu,ja pahimmassa tapauksessa väärin lääkitseminen on todellakin lakien vastaista.Eikä se ole koiran edunmukaista.Eläinlääkäriin vienti, miksi se joillekkin on niiiin vaikeaa?

      Minusta,ei pidä ottaa eläintä.Ellei kykene viemään sitä viivyttelemättä eläinlääkärille, kun eläin sairastuu ja eläinlääkäriä tarvitsee.

      Jos olis minun koira, se olis jo käynyt eläinlääkärissä saamassa lääkeensä, ja olis jo paranemassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe