Täällä on tehty keskustelunavaus suomen kielen kauneimmasta sanasta.
Mutta jos etsitään ruminta sanaa, moni kohtalotoverini lienee samaa mieltä, että tämä sana on "työtön".
Menneinä vuosina työttömät joutuivat korvausahakemusta täyttäessään kirjoittamaan jokaisen työpäivän kohdalle tämän "työtön" sanan. Se alkoi tuntua samalta, kuin pakotettaisiin myöntämään olleensa jokaisena päivänä vaikkapa paskiainen.
Suomen kielen rumin sana
8
1770
Vastaukset
Eikö enää tarvitse kirjoittaa joka riville?
- HymytönJymy
Ei "työtön"-sanaa enää tarvitse toistaa.
Viimeisessä paperisena täyttämässäni kaavakkessa riitti, kun ruksasi vaihtoehdon, jossa vahvisti olleeensa koko ilmoitusjakson työttömänä.
- Oliskotämä
Kärpäslätkä.
- PocketGoblin
En itsekään pidä tuosta "työtön" sanasta. Se kuulostaa niin rujolle ja persoonattomalle. Toisena inhokkina menevät päivänkakkara ja makkara. Tuntuu kuin kieli kompastelisi tai jumittuisi hetkellisesti suussa noita sanoessa.
- rumaa.on
Vielä rumempi sana on porvari. Jotenkin se tuo heti mieleen rikkaan sian, jolla on kaikkea yllin kyllin, mutta lisää pitää vaan saada ja siksi riistää pienituloisia.
- EinoVakaa
"Vielä rumempi sana on porvari. "
Niin, se 70-luvun vasemmistoradikalismi ja demarien lähes täydellinen mediahegemonia loi (tietoisesti) porvari -sanalle niin kielteisen arvolatauksen, ettei se helposti katoa.
Siihen aikaan ihmiset, jopa koululaisetkin, haukkuivat kiistakumppanejaan fasistiporvareiksi. Nykyään tilalle on tullut erilaiset narsisteiksi haukkumiset.
Muistan säälineeni Suomen jääkiekkojoukkueeseen kuulunutta hyökkääjäpelaaja, jonka kohtalona oli kantaa Porvari-sukunimeä. Yritin alkuun toiveajatella, että josko olin kuullut väärin, ja pelaajan nimi olisikin Porvali.
- Laktasyyl
Minusta taasen sana " makijainen " on ällö sana tarkoitaa Pohjois - Pohjanmaala Haapajärvellä karamellia, tarkoittavat tällä sanonalla myös upeaa tuunattua autoa tai mootoripyörää , voisin myös sanoa että etova ruma sana ompi tää.
- Onneton.erkki
Laki luuseri.
Sellaista sanaa viljelevät urheiluselostajat.
Näillä i*mbesilleillä on suomenkieli yhtä ymmärrettävää kuin p*.eru pussihousuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss896058Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243587- 1682191
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2342077Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1801803Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2881580- 691094
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571051Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.81041Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211040