Omasta mielestä Åke Blomqvist. Moni sanoo että ei enää koskaan mene hänen tunneille.
Suomen huonoin tanssinopettaja?
tutkimuksentekijä
6534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vähän on huono Åken tunneille enää mennäkään, mies ollut manan majoilla jo vuosia
Huonoa tanssinopetusta on mielestäni sellainen opetustyyli, joka ei ole kannustavaa, vaan ohjaajan pitää usein haukkua osanottajia hassun näköisiksi ja imitoida niin, että tältä nyt näytät kun liikut niin ja näin.
Aloittelevalle tanssijalle Åke Blomqvist oli paras opettaja. Hän sanoi joka kerta että hänen tunneilla oppii tanssimaan jos vain kestää häntä. Hän antoi rehellisen palautteen oppilaalle ja jos olit kermaperse etkä kestänyt kuulla totuutta niin sitten varmasti pahoitit mielesi. Kuka muu on antanut tanssitakuun eli niin kauan saa käydä tunneilla kunnes oppi tanssimaan? Åkelle oli tärkeää että ensin opetellaan perusasiat ja sitten vasta mennään kuvioita opettelemaan. Nykyään tanssikurssit on pelkkää rahastusta eikä opettajia kiinnosta oppivatko kurssilaiset tanssimaan vaan unohdetaan perusasiat ja opetetaan kuvioita.
Asiaa puhut Åke se minutkin opetti tanssimaan ja hyvin on pärjätty näihin päiviin asti.
Niin kyllä minä eilen olin Åken tunneilla.
Aikoinaan kävin Åken kursseja eikä mulla miehenä ollut mitään valittamista. Alkeista tosiaan lähdettiin eteenpäin niinkuin kuuluukin.
Åke oli vanhanajan herrasmies, jonka välillä kulmikaskin huumori saattoi pahoittaa joidenkin herkimpien mielen. Åken opetus oli erinomaista – jatkavatkohan perilliset nyt toimintaa Åken nimen alla?
Nykymenosta ei itselläni ole kokemusta ..