Unelma-auto hankinnassa!

Pidäunelmistakiinni

Muistan hyvin kun 98 kävin ajamassa uutta meganea 2 litran koneella. Kori sedan ja keltainen, että se oli hieno! Kulki hienosti ja kiihtyi. Esite oli myös mahtava, siinä kuski oli ikään kuin laivan kapteeni, tarina imaisi mukaansa. Se oli aivan liian kallis. Nyt minulla olisi rahaa ostaa sellainen, olisi upeaa istua sen rattiin. Harmikseni näiden kunto ei ole enää erityisen hyvä ja sisusta haiseen tädin jalkoväliltä. Haluaisin elää uudelleen sen tunteen että vihdoinkin omistajan sen! Onko kellään vinkata edullista korjaamoa? Kuinka paljon kannattaa käyttää rahaa korjaamiseen? Mitkä ovat tyyppiviat, mitä kannattaa tarkistaa? Kiitos!

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satsaaValintaan

      Onneksi olkoon, että olet menestynyt elämässäsi noin hyvin että voit toteuttaa unelmasi -98 Megane 2l koneella.
      Tuon ikäisessä autossa on jo ihan yksilöllisiä vikoja jos niitä on ja osa on varmasti jo korjattu, eli kunhan auto on toiminta kuntoinen, ei savuta ja mieluusti on huollettu. Ruostuminen kannatta tarkistaa ensimmäisenä, vaikka Renault ei ole siihen taipuvainen.

      • RiskoEehelä

        Itsellä -99 megane 1.6L koneella ja automaattivaihteistolla. Toimii kun kello, mutta mätänee käsiin vaikka massattu uutena.


      • kannattaaPestäJoskus
        RiskoEehelä kirjoitti:

        Itsellä -99 megane 1.6L koneella ja automaattivaihteistolla. Toimii kun kello, mutta mätänee käsiin vaikka massattu uutena.

        Outoa jos sinulla ruostui, ei yleensä ruostuneet.


    • Mulla on ollut 2 tuon ajan Meganea. 1. oli myöskin keltainen mutta coupe ja 1.6 koneella, ostin uutena. Harmitti kun ei kulkenut mihinkään, joten vaihdoin samanlaiseen punaiseen 2.0 GT versioon. Pidin molemmista, luonnollisesti jälkimmäisestä enemmän. Ainoa vika mikä silloin tuli oli tukkeutunut kampikammion huohotusletku, aiheutti auton sammumisen aina kun nosti kaasun ylös nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5900
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3517
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      158
      2046
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1969
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1741
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1001
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe