Eli meillä on toisessa televisiossa topfieldin kaapeliverkon tallentava digiboxi. Joskus vuodenvaihteessa (vai milloin se oli) tuli kanaville jotain muutoksia, päivityksiä ja sen jälkeen boxi ei ole näyttänyt kanavia hero ja tlc. tlc:ssä ääni kyllä kuuluu, muuten boxi väittää ettei kanavalla ole ohjelmaa tai se on salattu. kyseiset kanavat siis näkyivät joskus oikein hyvin. nyt vaikka teen kanavahakuja niin ei onnistu. mitä ihmettä.
Topfieldin boxi ei näytä kaikkia kanavia enää
kanavathävis
93490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikä palveluntarjoaja on.
DNA,lla samaa hommaa.
https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/d/nelonen-ymei-valikossa/
Sonera taitaa olla.
siis sonera/ telia mikä lie....
Meidän taloyhtiössä on myös Telia ja kun kesällä oli viikon kaikki kanavat näkyvissä HD:nä ei sen jälkeen ole näkynyt HD:nä muut kuin TV1, TV2, MTV3 ja Nelonen. Telia kehottaa soittamaan maksulliseen numeroon ja, kun soittaa, lupaavat korjata, mutta mitään ei tapahdu. Kyse ei ole siis digiboxista vaan suorasta TV-signaalista.
Vika on selvästi asiakkaassa tai hänen laitteissaan,asiakas ei osaa käyttää laitteitaan.
Operaattoreilla ei koskaan ole mitään vikaa.
Vastaus on,ei ole mitään yleistä vikaa havaittu.
Katsokaa onko laitteisiin virta kytketty.
Onko antennijohdot paikallaan.
Tehkää ohjelmiston päivitys.
Resetoikaa boxi.
Tuleeko singaalia ollenkaan.
Onko maksukanavakortti oikein päin.
Soittakaa maksulliseen numeroon,vaan 3€ min pvm.
Odottakaa,olette jonossa,olette jonossa,olette edelleenkin jonossa.
Vielä 2 tunnin kuluttua olette edelleenkin jonossa,kaikki asiakaspalvelijamme,
( se 1 kesätyöläinen on edelleenkin varattuna ) Teitä palvellaan kun ehditään.
Voitte lähettää myös sähköpostia,vastaamme parin kolmenviikonkuluttua,
jos muistamme.Palvelemme myös twitterissä,facebookissa,ym,ym..
Chattailkaa myös asikaspalvelijamme kanssa.
Pitäkää tunkkinne perkele.
Telian asiakaspalvelussa ei edes ole sähköposti vaihtoehtoa. chattiinkin pitäisi rekisteröityä pankkitunnuksilla... ei kiitos.
https://www.telia.fi/asiakastuki/tv-ja-viihde/telia-kaapeli-tv/taajuudet-kaapelitv voit terkistaa, onko paikkakunnallasi täyden palvelun kanavamäärä. Jos HD-vastaanottimesi löytää Telian kaapeliverkossa 174 kanavaa, niin olet täyden kanavamäärän alueella.
TLC on kadoksissa SD-digiboksilla kanavapaikalla 11, sillä se on HD-kanavanipussa. Oma Topfield on vanha 5100C, jonka kanavapäivitykset eivät toimi kunnolla. Kunnollisen hakutuloksen saa sillä vain ottamalla digiboksin sähköjohto hetkeksi pois seinästä ja poistamalla sen jälkeen ennen kanavanhakua vanhat kanavatiedot. Suosittelen tätä, jos sellainen valinta löytyy.
Osa kanavista saattaa käyttää MPEG 4 koodausta, jolloin ne eivät SD-boksilla näy. DNA Welholla TLC on juuri tuollainen:
https://www.dna.fi/tuki-dnatv#kanavalistat
Se näkyy mulla TV:llä, mutta ei boksilla.
DIGIBOKSEISSA toisinaan pitää tehdä tehdasasetusten palautus ja hakea sen jälkeen kanavat uudestaan. Koskee sekä antenniverkkoa, että kaapeliverkkoa. Edelleen kansa on alkanut jälleen viskellä toimivia bokseja ja televisioita ser-kierrätykseen, kun televisossa pelotellaan systeemimuutoksella. Minä en aio hätäillä, näkyyhän nuo kanavat 1...4 vielä... Saanhan kuunnella ratiota ja lukea lehtiä muutaman päivän ajan, kun se muutos joskus todella tulee,