Voiko juristit tehdä ylvuoroja?

Juristitövuorotmites

Voivatko? Tai asianajajat?

7

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juristityövuorojako

      Yövuoroja*

    • vuorotyö

      Juristin homma ei taida olla vuorotyötä...

    • ammatinharjoittaja

      Moni lakimies toimii yrittäjänä ja ammatinharjoittajana. Kiireisenä aikana tekevät duunia öisinkin. Varmaankin moni lakimies tekee helpostikin 60 tuntisia työviikkoja. Riippuen toimeksiannoista. Paksut paperipinkat vaativat lukemista ja tulkintaa ja hyvää muistia. Tuskin laskuttavat erikseen yötyöstä tehdessään toimeksiantojansa.

    • 578338

      Kaikkina vuorokaudenaikoina saa tehdä töitä. Mutta palkkaan ei vaikuta.

    • Juristi

      Töitä kyllä tehdään öisin, mutta yövuoroksi sitä ei voi kutsua jos työpaikalle saavutaan jos 9-10 aikaan aamulla. Sitä lystiä sitten vain jatketaan seuraavat 16-20 tuntia.

    • Aloittajan kysymys on kaiketi jonkinlainen provokaatio, mutta lienee silti kertoa tämä tarina ensimmäisestä työpaikastani valmistumisen jälkeen.

      Olin siis juuri valmistunut oikeustieteen maisteriksi ja kuulin tuttavaltani, että valtion oikeushallintoon haettiin "hyvää ja sopivaa" lakimiestä. Haastattelussa olin hermoillut ja hikoillut, puhunut mitä sattuu ja näyttöni kielitaidostakin muodostui lähinnä farssiksi. Olin haastattelun jälkeen pettynyt ja masentunut, koska ajattelin pilanneeni mahdollisuudet alalla lopullisesti.

      Heräsin kuitenkin haastattelua seuraavana maantantaina nyyhkykrapuloistani puhelimen soittoääneen, mikä ei ollut viivyttelystäni millänsäkään vaan suorastaan vaati vastamaan. Puhelu tuli valtion oikeushallinnon pääkonttorista ja puhuja kertoi lakoniseen sävyyn, että minut oli valittu hakemaani virkaan ja minun tuli aloittaa työssäni heti seuraavana aamuna.

      En voinut uskoa tilannetta, oli varmasti tapahtunut jokin erehdys, mutta olihan minun kuitenkin mentävä aamulla sitä selvittämään. Seuraavana aaamuna riipaisin sitten saman rippipuvun päälleni, mitä olin haastattelussakin käyttänyt ja suuntasin pääkonttoria kohti.
      Minut oli kuin olikin valittu neuvovan hallintoviskaalin virkaan. Palkkaluokka ei ollut valtakunnan kärjessä, mutta kyllä sillä leveämmän leivän sai kuin aiemmassa työpaikassani hampurilaiskojussa.

      Ensimmäisinä päivinä minua kierrätettiin pitkin pääkonttorin käytäviä ja esiteltiin ihmisille. "Tytöt kuulemma halusivat tietää uudesta tulokkaasta kaiken", mutta vaikka näin väitettiin, eivät he halunneet tietää minusta oikeastaan mitään, ainakaan kun olivat kerran nähneet. Niinpä minut sijoitettin vähitellen kurjempiin ja kurjempiin hommiin. Kerran kun luulin päässeeni pohjalle, olin nimittäin silloin kellariarkistossa uudelleenjärjestämässä johtoryhmän kokousten pöytäkirjoja, sijoitettiin minut jälleen uudelleen.

      Uskoin vahvasti saaneeni ylennyksen, koska uusi toimeni vaati työpöydän, puhelimen ja lakikirjat ykkösestä kolmoseen. Uskomus ylennyksestä ei haihtunut edes siinä vaiheessa kun kuulin uuden toimeni työajat, klo 22-06. Vasta seuraavana iltana, kun aloitin työt pöytäni ääressä, ymmärsin tulleeni lakaistuksi juridisen profession maton alle.

      Ainoana tehtävänäni oli täst'edes päivystää puhelimen ääressä ja antaa kenttätyöntekijöille juridista neuvoa kansalaisten perusoikeuksista. Oltiin nimittäin ajateltu, että tuore Suomen Perustuslaki aiheuttaisi hämmennystä viranomaisten suorittavassa portaassa, sillä enää viranomaisten toiminnan perusteeksi eivät käyneet pelkät fraasit kuten "yleisen järjestyksen nimissä" taikka "mielentilansa vuoksi".

      Aluksi minulle soittelivatkin muiden muassa poliisit ja kysyivät perusteita narkkareiden ja deekujen kiinniottamiselle, ja kyllähän niitä perusteita kirjoja selaamalla löytyi. Samalla tavalla soittelivat ambulanssimiehet, päivystävät lääkärit mielisairaaloista ja sosiaalityöntekijät. Öisin siis sattui kaikenlaista kummaa juridisellakin mittapuulla mitattuna ja työ olikin tässä mielessä antoisaa.

      Jostain syystä oikeushallinnon päivystysnumero pääsi vuotamaan suurelle yleisölle, eli alamaismassalle, niinkuin me heitä konttorissa kutsuimme. Muitakin nimityksiä tällä verokarjalla oli, mutta se on toinen tarina se. Siitä lähtien siis puhelin soi öisin taukoamatta. Sen johdosta jouduin selvittelemään sääntöjä riitaisten osapuolien kesken, että pub-tietovisan voittaja selviäsi. Eikä ollut harvinaista, että jouduin selostamaan oikeustapausten kera, ettei vaimoa saanut lyödä, vaikka tämä ikävästi nalkuttikin.
      Olisipa tämä kaikki rajoittunut vain yölliseen virka-aikaan, mutta jostain syystä myös kotinumeroni oli päässyt massojen tietoon, eikä sen vaihtaminen auttanut, vaan aina lauantaiaamuna sain soiton, missä tivattiin oikeutta tapaukseen, jossa oli "annettu ymmärtää, mutta ei kuitenkaan ymmärretty antaa".

      Kerroin tämän vain siksi, että ymmärrettäisiin lakimiestenkin saattavan joutua tekemään raskasta ja vastuullista työtä niinä pimeinä yön hetkinä, jolloin ihmiset ovat mieluimmin rakkaansa vieressä lämpimän peitteen alla.

      • Anonyymi

        Päivän paras! Tosin kello vasta puoli 9.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9127
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      41
      1189
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe