olen kuullut että sellainen "sijaisvanhemmuus" on myös mahdollista että esim. ottaa pienen vauvan viikonlopuiksi kotiinsa, oikeaan perheeseen. onko sellainen oikeasto mahdollista? ja kuinka vanha tarvitsee olla ryhtyäkseen sijaisvanhemmaksi? onko samat ikärajat kun adoptiossakin?
viikonloppu vanhemmuus
salla
21066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...että, tukiperheet hoitavat yleensä lapsia viikonloppuisin ja lomalla. Sijaisvanhemmat taasen sitoutuvat lapseen yleensä jatkuvasti ja lapsi enemmänkin käy joinakin viikonloppuina biovanhempien luona.
Itse en ottaisi pientä vauvaa, joka viikonloppu säännön mukaisesti tukiperheeseen. En ottaisi vauvaa siksi, että alle puolen vuoden ikäisen lapsen pitäisi pystyä kiinnittymään yhteen aikuiseen kunnolla saavuttaakseen normaalin vuorovaikutuksen ja turvallisuuden.
Eri asia on tietysti silloin tällöin viikonloppu, kuten esim. kerran kuussa, jos sillä tuetaan biovanhempien jaksamista. Jos biovanhemmat tarvitsevat niin paljon tukea, että eivät selviä tai eivät voi olla yhtään viikonloppua vauvan kanssa, niin mistä se kertookaan?
Biovanhempi joka ei pärjää viikonloppuja lapsensa kanssa tarvitsee mielestäni ohjausta lapsen hoidossa ja siihen auttaa paremmin, se vanhemman kanssa lasta hoitaa esim. perhetyöntekijä tai joku muu tukihenkilö.
Nämä ovat vain minun periaatteitani.
Sijaisvanhemmuuden ikärajasta en osaa sanoa suoraan, mutta uskoisin siihen vaikuttavan kokemuksen/koulutuksen, jos on kovin nuori. Joku joskus on häilytellyt 20 vuoden ikää.
Tukiperheenä on hyvä aloittaa ja heistä on suuri pula. Itsekin aloitimme tukiperheenä ja toimimme edelleenkin parille lapselle tukiperheenä ja kesäisin lomakotina.
Mikä on oikea perhe? Jos sinulla on tuommosia ajatuksia niin ei kannata tukea noita "vääriä" perheitä , koska juuri sitä ne väärät perheet tarvitsee.