No niin. Ave rohisee tyhjäkäynnillä, kytkimen kun laittaa pohjaan niin rohina/kitkutus loppuu. Vika vai ominaisuus on sellainen että moottorin häiriövalo syttyy näin kylmempinä aamuina. Ilmamassamittarin olen putsannut/Mafanturi. Avessani on ilmastointi ja ilmastoinnin kun laittaa päälle niin rohina vähenee. Kylmempinä aamuina n.5 km jälkeen vikavalo syttyy ja sen jälkeen veto paranee ja bensankulutus lisääntyy. Lämpöisinä aamuina on toiminut hyvin, osaako kukaan sanoa liittyykö kytkimeen/ajotietokoneen bensan syöttöön/alipainevuotoon/alipainetukkoon vai ilmastoinnin päälle laittamiseen kylmillä keleillä vai onko huoltovalo. Ite en tiiä kun vika on ensimmäinen ajotietokoneella ja ilmastoinnilla varustetussa autossa. Asialliset vastaukset kiitos.
Avensiksen moottorihäiriövalo 1.8 vvti -01
Vääntö
7120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Noissa on jonkun verran ollut jakopään kanssa ongelmia, sekä jos ei ole uudesta asti ollut, niin edellinen on saattanut ajaa kuivalla koneella. Öljynkulutusongelmia myös ellei vaihdettu puolimoottoria. Myös paljon laturin kanssa ja ilmastoinnin kompuroita on joutunut vaihtaa muutaman vuoden välein. Sitte tietenkin epämääräisiä vikavalohäiriöitä milloin mistäkin syystä
Ai alkupään vvt-i moottoreihin ei ole vaihdettu paljon puolimoottoreita vai? Juu ja D4D oli täysin viaton myös. Pysy vahvana uskossasi, amen
Öljyä ei kuluta paljoa. Olen ajanut noin 700 km.ostettuani, 270mm. Lambdan liitin on ainakin hajonnut mutta kunnolla pohjassa. Täytyy seuraavana tarkistaa hapettumat ja kiinnitys.
Vvti solenoidiliitin täytyy myös tsekata, oli vähän löysässä.
Noista vikavaloista on kyllä sellainen kokemus että pelkkä talvisää riittää aiheuttamaan ne, harmillista kun ei koskaan tiedä pitääkö tälläkin kertaa vain vähät välittää vai joko se tällä kertaa vaatii oikeasti huoltoa. Etenkin kun moottorivalo on usein päällä turhaan.
No niin, päivitystä alkuperäiseen.
Putsasin raitisilmasuodattimen ja ilmastointikennon. Krohina oli eri asia, kuuluu vaihdelaatikosta/ kytkimen painelaakerista. Jossain luin että ilmastoinnin kennon ja suodattimen putsaa/vaihtaa niin se vaikuttaa moottorin häiriövaloon. Toivottavasti nyt tuli kuntoon, mutta täytyy seuraavilla kosteilla keleillä kokeilla ilmastointia ennen pakkasten tuloa, Pakkasillla kun ei lähde Ilmastointi päälle.
Vittu mitä romuja teillä on....vieläkö toyon pohjalevy on tehty vanhoista säilykepurkeista kuten ennen?
itselläni oli skoda fabiassa sama juttu. syynä vaihteiston laakerointi rikki. moottori vaihdettiin useamman kerran, ensimmäisen kerran alta 30tkm ajettuna. volkkarin moottorit ei tykkää pitkistä öljynvaihtoväleistä. max 5000km ja öljyt vaihtoon.