Minulla on juuri hommatussa paatissa kaksi purjetta tuohon rullaan. Iso ja tosi-iso. Aivan loistava purje yksinpurjehtijalle. Rullan avaamiseen ja sulkemiseen oleva köysi kulkee rissojen kautta ilman, että siinä on lukkoa. Mietin tässä, että tuossahan pitäisi olla lukot jotta voin ajella halutessani pienemmällä purjeella jonka kanssa vaikkapa luoviminen olisi paljon helpompaa. Onko joku syy siihen, että siinä ei voi lukita noita sisään/ulos-köysiä? Onko normi rullalaite sellainen, että purje lähtee aukeamaan kovassa tuulessa vaikka rullan köysi on lukittu?
Reivaaminen rullagenoalla
Ymmärryksettä
252915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Laitteesi ei ole "normi" . Vinssin vapauttaja on parempi lukitus kuin foot block lukolla
Rullagenoa ei ole reivaamisen kannalta ihan ensimmäinen kannattava kohde kun tuntuu että jotain pitäisi pienentää. Muotoon tehty purje muuttuu muodottomaksi lärpäkkeeksi kun sitä kelataan rullalle parikin kierrosta. Rulla on kätevä säilytyspaketti mutta todellinen purjehtija vaihtaa keulaan olosuhteisiin sopivan purjeen ja tarvittaessa reivaa vain isoa.
Onko purje edes tarkoitettu käytettäväksi osittain rullattuna? On purjeita, joita käytetään vain täysin avattuina. Säilytys on rullalla.
Myös täysin auki- kiinni kaipaa lukituksen. Siis molemmat asennot. Lukoöla se sujuu paremmin kuin köydenpätkillä.
"Pari kiettosta rullattuma muuttuu muodottomaksi lärpäkkeeksi"?. Ei välttämättä. On rullalaitteita, joissa aluksi pyörii foili halssikulman pysyessä paikallaan eli ensin poistetaan pussin syvyuttä. Muoto säilyy paremmin. Jos on hyvä furleri niin pari kierrosta voi kaikilla laitteilla rullata. Jos on säkki niin toki pahenee muoto heti.
Kuinka paljon purje aukeaa kovassa tuulessa? Aukeaako purje oikeasti vai kiristyykö vain rullattu kangas tiukemmalle keulastaagin ympärille?
Rullattu genoa voi olla melkoinen säkki, mikäli sitä ei ole suunniteltu reivattavaksi. Muodoton säkki on toivoton luovilla. Myös sellasia rullapurjeita valmistetaan, joilla voi siedettävästi purjehtia reivattunakin. Tällaisen purjeen tunnistaa siitä, että luffissa on täytettä, joko vaahtoa tai köysiä. Täytteen tarkoitus on kiristää pussia pois purjeen keskeltä kun purjetta rullattaan. Tällainen genoa toimii rullattunakin luovilla (ainakin jotenkin).
Nortin vaahtotäyte toimi Välimerellä mutta varmaan edesauttoi pilalle homehtumista Suomessa. Täytteet
paksuntaa luffia etenkin reivattuna mutta myös auki ollessa. Itse en tilaa purjeita vaahtotäytteellä.
Siis keulan purje on tietty aukiasennossa köydellä kiinni knaapissa. Kiristän sen vinssillä. Ajatukseni oli siis se, että jos purje olisi hieman rullattuna sisään niin halssin vaihto olisi helppo kun veneen kääntyessä purje vaan heilahtaisi puolelta toiselle. Nyt siis halssissa joudun kelaamaan purjetta sisään jotta saan vaihdettua toiselle halssille.
Helpottaahan se sisään rullaaminen luovia, mutta on aika työlästä. Ei se purje mielellään mene kiinni, jos siinä on painetta. Varmaan on vähemmän vaivaa antaa purjeen vaihtua puolelta toiselle avonaisena.
Kyllä siinä mielellään saa lukko olla. Myötäiseen mennessä muodolla on vähemmän vaikutusta ja kovalla myötäisellä ei ole kiva mennä täysin aukinaisella.purjeella.
Mikä+on+niin+kova+tuuli,+ettei+täydellä+genoalla+olisi+kiva+lasketella+pyllymäkeä?+Joskus+olen+nostanut+130%:n+kakkosgenuan+yli+15+m/s+tuuliin,+koska+se+on+paksumpaa+kangasta.+Pinta-alan+puolesta+ykkönen+olisi+aivan+yhtä+hyvä,+ohjaus+on+joka+tapauksessa+hyvin+kevyttä+pelkällä+keulapurjeella.
35+solmua+TWS++vielä+menee+myötätuuleen+150%+genoalla,+40+tuskin.
38+solmuun+TWS+saakka+olen+ajanut+sillä+130%:lla+ja+se+meni+laulellen.+Tosin+täytyy+sanoa,+että+onhan+siinä+iso+ero,+puhutaanko+toppirikisen+vai+7/8-rikisen+genuasta.+Minulla+on+se+7/8.+Ennen+lähtöä+oli+vain+mietittynä,+että+määränpäässä+on+kohtuullisen+suojainen+paikka+laskea+foililla+oleva+purje.
Vastaavasti+iso+on+iso+ja+40+solmua+suoraan+takaa+melkein+sileässä+vedessä+pelkkä+iso+ylhäällä+tuuppasi+keulan+veteen+kantta+myöten.+Se+oli+huomattavan+epämukavaa.
Miksi rullan avausköyden pitäisi olla kireällä kun purje on täysin auki?
Auki päästäessä kannattaa kevyesti jarruttaa. Kokonaan auki rullattuun kannattaa jättää hieman painetta reiviköyteen eli lukkoa vasten. Näitä ohjeita noudattamatta vastaan tulee tilanne, että rullalla oleva löytynyt köysi on jumissa, varsinkin jos on iso genoa eli runsaasti köyttä.
" Varmaan on vähemmän vaivaa antaa purjeen vaihtua puolelta toiselle avonaisena. " Juuri tuosta koko kysymys lähti liikkeelle. Purje (siis se pienempikin) on siis niin iso, että sen vaihto puolelta toiselle enemmän tai vähemmän jumittuu ellei sitä kelaa osin sisään. Ideani osapurjeella ajamisesta luovissa on siis se, että rullagenoa olisi vähän niin kuin puolelta toiselle heitettävä fokka. Ongelman ydin tässä on se, että minun gasti on tavoitettavissa lähinnä whats upilla.
Jos aiot kelata sitä aina sisään luovilla, niin tarvitse varmaan vinssin. 35-jalkaisen veneen rullagenuaa ei vedetä käsin kiinni, jos siinä on painetta. Ehkä 25-jalkaisessa onnistuu alle 8 m/s tuulilla? Jos joutuu päästämään paineen pois 15 sekuntia ennen luovia, hidastuu purjehdus aika tavalla. Voi olla nopeampaa pitää sitä koko ajan osittain rullattuna, jos muoto ei mene ihan huonoksi. Omassa veneessäni muoto pysyy kohtuullisena, purjeessa on täytettä.
Mikset+vaihda+keulapurjetta+sellaiseen,+joka+sopii+paremmin+tarpeeseesi?+Pitääkö+keulapurjeesi+edes+olla+yli+100%+kokoinen?+Rullalla+"reivattu"+purje+ei+edes+ole+luovilla+hyvä.
Taisi käydä niin, että kilpapurjehtija heitti parhaan ehdotuksen.
110%+LP+täyskorkea+keulapurje+on+toki+keveitä+kelejä+lukuun+ottamatta+helpompi+ja+yhtä+nopea.+Mutta+jos+rullagenoaa+jumituksen+tai+muun+syyn+vuoksi+joka+vastakäännöksessä+reivataan+pienemmäksi+niin+se+ei+ole+normaalia.++Työn+määrä+on+suuri,+vene+hidastuu+ja+kiihtyy+huonosti.+Ainoa+aihe+olisi+minusta+jokin+kapeikon+tikkuhelvetti,+jolloin+pitäisin+genoan+reivattuna+läpiajon+ajan+yrittämällä+säilyttää+venevauhdin+nopeilla+käännöksillä.
Ketjun+alkupuolella+tosipurjehtija+vaihtaisi+rullagenoan+toiseen+purjeeseen.+Tämä+on+teoriaa.+Tuskin+kukaan+vaihtaa+enää+vauhdissa.++Kerran+kyselin+tällä+palstalla+onko+kukaan+vaihtanut+rullagenoaa+myrskyfokkaan.+Kukaan+ei+ilmoittautunut.+Tuulen+mukaan+keulapurjeiden+vaihteleminen+foiliin+tai+hakasilla+ei+ole+kilpapurjehdusta+lukuun+ottamatta+nykypäivää.+Pienemmän+purjeen+avaaminen+omaan+staagiinsa+ja+furlerin+rullaaminen+kokonaan+pois+on+nykypäinåvää.
Itse hankin tälle kaudelle hakasilla olevan fokan jossa reivausmahdollisuus. Rullapurjeen ihanuus ei ole itselleni auennut vaikka olen perhe- ja kisapurjehdusta erilaisilla veneillä yli 10vuotta harrastanut. Toki ajoittain purjeen laskostelu pitkän kansipeitteen sisään ärsyttää, mutta ei ainakaan vielä liikaa. Purje siis saa olla pitkässä kansipussissa koko kauden kannella.
Myrskyfokka punkan alla on odottamassa keliä jolloin ei enää reivatulla isolla fokalla pärjää, saa luultavasti odotella siellä vielä pitkään ainakin jos itämerellä pysytään.
Tuollaisen reivattavan koko keulakolmion täyttävän vaakaleikatun fokan hankin -85 ja tulee pysymään garderobissani.. Samoin pitkiä pusseja sidottuna varvaslistaan ja kaiteisiin. Hakaset pistän pussitettaessa järjestylsessä pieneen köydenpätkään, ettei etuliikin hakaspino ole korkea. Fallista pudottamalla uusi halssikulma kiinni ja uusi skuuttikulma niin korkealle, mitä kädellä yltää. Reivaamattomana purje on leikattu kannen myötäiseksi. Reivattuna hyvin korkealle. Takaliikin teetin 2- kertaista dacronia. Venynyt etuliikistä hieman vuosilymmenten aikana mutta pllut uskomattoman kestävä.. Täytyy tilata uusi.
Tosipurjehtija ei harrasta rullapurjeita laisinkaan
jos rullaa käyttää pelkkään säilytykseen, niin miksi ei?
Ei ole vielä rullaa, mutta harkinnassa se jo on. Ja todellakaan ei ole ajatuksena käyttää rullaa muuhun kuin säilytykseen. Hidasteena on lähinnä rullan vaatimat muutostyöt, mieluiten kannen alla oleva rulla, joka vaatisi hiukan J-mitasta tinkimistä. Kisakäytön pitäisi olla edelleen mahdollista.
Vaihtoehto voisi olla Facnor FD ( flat deck) matalin malli, sisäinen vanttiruuvi, reivausköyden sijaan nauha ja rumpu vain nauhan levyinen, foili pyörähtää 360 ennen kuin halssikulma liikkuu. Halssikulman korkeus tuskin on juurikaan korkeammalla kuin kannen alle sijoitetulla rullalla mutta J säilyy entisenä.
Samanlaisia pohdintoja on minullakin ollut. Omassa veneessäni on lisäksi babystaagi, joka hankaloittaa luovia isolla genoalla. Yleensä halssin vaihdossa joutuu menemään keulakannelle selvittelemään kansiluukkuun, knaapiin, tai muuten vain keskenään sotkeutuneita skuutteja. Ykköstä reivattaessa rullalle tulee keulastaagi niin paksuksi ja toppauksista huolimatta purjeen muoto huononee, että nousukyky ja nopeus luovilla heikkenee. Sivutuulessa ja myötäisemmällä ei reivaamisesta ole niin haittaa.
Itse vaihdan keulapurjeen kolmoseen, jos tiedossa on paljon luovia tai kovaa tuulta.
Rullan köysi kannattaa muistaa kiinnittää kunnolla kun purje on rullattuna, että ei pääse avautumaan satamassa. Kerran olen käynyt rullaamassa naapuriveneesta auenneen purjeen, kun tuulenpuuska sen satamassa avasi.