"Seksityö ei ollut pahasti leimaavaa 1800-luvun Suomessa – uutuuskirja kertoo tarinoita turkulaisista prostituoiduista, joille seksityö oli ”yksi elinkeino silpputöiden joukossa”
Kirsi Vainio-Korhosen kirja kertoo ajasta ennen prostituutio-sanan rantautumista Suomeen.
Prostituutiota ei sanana vielä tunnettu ruotsiksi tai suomeksi.
Seksin myynti ei ollut rangaistavaa ja siihen ei Vainio-Korhosen mukaan kiinnitetty pahemmin huomiota. Seksityö ei tutkijan mukaan leimannut sen enempää kuin asunnottomuus tai köyhyys."
https://yle.fi/uutiset/3-10363848
Seksityö oli vain työ muiden joukossa niin kuin Thaimaassa nykyään.
Kirsi Vainio-Korhosen kirja kertoo ajasta ennen prostituutio-sanan rantautumista Suomeen.
Prostituutiota ei sanana vielä tunnettu ruotsiksi tai suomeksi.
Seksin myynti ei ollut rangaistavaa ja siihen ei Vainio-Korhosen mukaan kiinnitetty pahemmin huomiota. Seksityö ei tutkijan mukaan leimannut sen enempää kuin asunnottomuus tai köyhyys."
https://yle.fi/uutiset/3-10363848
Seksityö oli vain työ muiden joukossa niin kuin Thaimaassa nykyään.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kyse on nykyisinkin vain hinnasta. Tavan kotirouvakin paljastaa pimpin, kun tonnia heilautat, siis euroja
Olet varmasti oikeassa näkökannassasi että asuinseudullasi tonni on iso raha.
Jos tahdot ostaa kotirouvan pillua tonnilla, niin anna palaa Poju.
Lerpan vaimolle riittää satathb, vanha ja raihnanen ei voi ylihinnoitella, kuten nuoret ja nätit saattavat tehdä, onnistuenkin siinä.
voi olla resu, meissä on vain yksi ero, sinä ostat rahalla minä taas en, nuoria enkä vanhoja... reppana..
Suomessa+1900+luvun+alussa+helsingissä+10%+asukkaista+oli+seksityöläisiä+!
Jaa jaa motivaatio ei ole vuosien varrella muuttunut mihinkään, köyhyys... Köyhyys ajoi seksityöhön 1800-luvun Turussa, kovin on omalaatuinen avaus, mutta sitä se pattayarakkaus teetättää...
Aloittajan Pattayan rakkaudella ja seksityöllä on syy-yhteys.
Myös historian tuntemuksella ja Pattayan rakkaudella on syy-yhteys, jopa äidinkielellä, jos ei oo niin oot moukka.
Joo samoin kuin mielenterveysongelmilla, siis yksikertaisesti hulluja. Mutta vielä on selvittämättä oliko muna ennen kanaa, ja onko pattaya syy ja seuraus näille kaheleille...
Yllä olevasta päätellen ensin oli sairaus ja Pattayan myötä oireet vakavoitui.
miten ne lerpan lääkkeet
Varmaan joo, samaa mieltä täyskaheli pääsee pattayalle ja näkee valtavan ei niin poistiivisen tarjonnan, eikä resulla ole suomesta ollut morsiamista juurikaan kokemusta tai on mutta se on aika päättynyt morsimen osalta reiluun naurunrymäkkään, jolloin resu on todennut totuuden amaliasta, ei väliä onko kyseessä vuokramorsian vaiko ei, kunhan on morsian, etuliitteellä ei ole niin väliä, mutta kaikki kaunis loppuu aikanaan, yleensä siihen kun fyrkat on finaalissa, ja varakkaammat varaavat vuokra morsiamet, etuliitteellä ei ole väliä, silloin astuu kuvioon pattayarakkaus, harmi vaan että kokemuksia voi kerätä vain ilman ettei ole mattia kukkarissa.
Sopivaa musiikkia sopii tunnelmaan... https://www.youtube.com/watch?v=iOOu5GKPGhA
Resu+hienoa+että+taas+käytät+aikaasi+minuun,+oikein+hyvälle+tuntuu,+kuuntelitko+junnun+biisin,+tunnistiko+siitä+itsesi,+kuten+epäilen...+tuo+oksennukseni+selittää+100%+pattayarakkaan+sielunelämän,+resuperse.
Numball onko muuta mielessä kuin. Maksulliset naiset. Raha ja naiset muuta et mieti.
Onko siellä Ihania Poikia?
Rakastan Sika-Amaliaa yli kaiken.
Kaunis-Kreeta ja Naema, kuuluja ilotyttöjä punaisten lyhtyjen Helsingissä, aikana, jolloin kaikki oli vielä hauskaa.
Missäs se Sika Amalian "LILDO" nykyään seilaa, ettet vain kiljupäissäsi nielaissut sitä ?
Lerputin, sulaa se suussa muukin kuin sokeri, mutta olethan tutkinut anuksesi, ettei ole jäänyt sinne
Sinne se silikoni "lildo" hukkuu laarin joukkoon
Seksityö herättää pahennusta lähinnä köyhissä ja rumissa. Köyhät ja rumat kadehtii sitä kuinka kauniimmat voivat tehdä rahaa helposti, kun he itse joutuvat pakertamaan sen rahan eteen moninkertaisesti. Uskovaiset moraalinvartijat voisivat hoitaa ensin sen kirkkonsa asiat kuntoon ja poistaa sieltä uskon nimiin tehdyt sotaretket ja pedofilian ja vasta onnistuttuaan siinä voivat alkaa hurskastelemaan aikuisten ihmisten välisiä tekemisiä jotka ei kuulu kellekään muulle kuin asianosaisille.
Kun on leivästä kyse, sitä on kuusta kuuleminen, jos se sataa. Tuskin se nyt kuitenkaan täysin vastenmielistäkään oli, niinkuin nytkin Hesarin huippuhuorat sanoo, nehän rakastavat ammattiaan ja ovat kateita toisilleen.
Suvi myy seksiä ja nauttii siitä
Olihan Helsingissä 1917 kuuluisa ilotyttö, Musta Saara, joka kapinan aikaan liittyi punakaartiin ja oli sen julma teloittaja. Onnistui pakenemaan Viipuriin saksalaisten alta, mutta kantoi aina susinaaraan viittaa.
oliko tuo hahmo mukana Kjell Westöön Missä kerran kuljimme ?
Wästön Helsinki-trilogiaan kuuluu teos Missä Kuljimme Kerran, Finlandia-palkittu upea teos.
Hahmon muistan, hänen nimeään en, tähän hätään.
Sudenturkin päällä onkin kiva kuksia
Arvostan ja asioin Aasian täysi-ikäisten seksityöläisten kanssa. Valikoimaa & tarjontaa riittää ja asiakaspalveluasenne on heillä yleensä kohdallaan. Seksipalvelujen ostaminen on aivan sama, kuin hakisi tupakka-askin kaupasta. Pois turha moralisointi.
Työ kuin työ, se vain kaunistaa ihnistä, etenkin tuollainen urheilusuoritus.
Helsingin yö on tuontityövoiman esimerkkiarena.
TV-ohjelmien mukaan HellSinskajan horatsut ovat poliisijohdon palveluksessa ja erityissuojelussa.
Svetogorskissa kaikki Penat ja Markut täyttävät tankkinsa ja tyhjentävät siemenet hiivavakoon. Eivät tuo kukkia vaimolle, vain kuppaa. Savonlinnassa sanotaankin, että Tautia on kuin pienessä Svetogorskissa.
Ensoon jäi tsuhnilta isot mettätehtaat, jotka nykyään täysin uusittuina pyörivät jopa Suomesta vietävällä puulla. Näin se mmlima kulkee, vain pillun irtoaminen on jäänyt idän ihmeellisyyksiksi. Siellä ei lespoilla.
Suomen valtaus ei Venäjältä onnistuisi kuten Krimin valtaus, koska täällä asuu suomalaisia, ei venäläisiä kuten Krimillä, jonka väestöstä Stalin tapatti 30-luvulla nälkään. "Josif Stalinin ”maatalousuudistuksessa”, jota Nikita Hruštšev johti 1930-luvun alussa, 6–7 miljoonaa ukrainalaista kuoli nälkään." Tilalle siirrettiin tietenkin maan tavan mukaan venäläisiä, joten suurta vastarintaa ei syntynyt.
Suomessa Venäjä saisi käydä sissisotaa hamaan tappiin saakka, vaikka saisikin ujutettua vihreät miehensä maahan. Venäjällä ei yksinkertaisesti olisi edes varaa tällaiseen sotaan, koska jo nykyisten sotien aiheuttamat pakotteet ovat kaatamassa maan konkurssiin.
Lue hieman Krimin valtauksen syistä. Huomaat että länsiliittouma, Venäjän ja Ukrainan väliset sopimukset sekä Nato pakottivat Venäjän tekemään sen valtauksen, onnistuivat siinä ja saivat aikaiseksi uuden kylmän sodan, joka lisää asevarustelua sekä talouspakotteet, joista länsipankkiirit hyötyvät eristäessään Euroopan itselleen leikkikentäksi irti Venäjästä.
Jos kansainvälinen sotarikosoikeus toimisi, niin siellä istuisi Guantanamossa Jimmy Carterin jälkeen kaikki USA:n pressat ja parlamentaarikot edelleen elinkautisiaan ja koskaan ei olisi tullut lännelle selkkauksia Lähi-idässä. Ne on leivottu geopoliittisista syistä. USA:n kohdalla voit unohtaa demokratian.
Voi jumalauta että tää 2010 historioitsija on sairas tyyppi ja valloittanu omaksi oireilukanavaksi tämän matkailupalstan.
Aiheet ei lopu varmasti vaan valikoituu paniikkitilan mukaan.
Väliharrastuksenaan haastaa riitaa kaikkien kanssa jotka ei kumarra Pattayaa ja häntä.
Undercover Vilinä ja nyttemmin myös naisena.
Tuhat nimimerkkiä kaikilla sama tarina ja samat sanamuodot.
Täyshullu.