Tyyppiviat?

Tuommosta 91 passattia olen ostelemassa, ja tarvitsisin vähän tietoa että mitkä on merkin sudenkuopat. Entä kun autoa menee kattomaan niin mihin kannattaa kiinnittää huomiota? Tyyliin jos oven alusissa on ruostetta niin todennäkösesti on muuallakin. Eli mitkä kannattaa tsekata?

Sitten kiinnostais tietää onko VW jotain suomalaista tuning/keskustelu/merkki -kerhoa netissä? Kuten esim. bemarilla ja opelilla on.

Näin tänään.. kiitän.
51998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hesarin jutut voi 90% jättää omaan arvoonsa yleisvikoina. Pakoputkiviat sun mut ;) Onhan siellä pari VW-tyypillistä vikaa kuten kaasari kumilaippoineen ja jarrulevyt.

Asiaan:

-öljynkulutus on tyypillistä. Tarkastamiseen perusohjeet eli savuttaako käynnistäessä tai täyskaasulla yläkierroksilla. Jos ei näy savua, kulutus on luokkaa 0,3l /tkm, tai alle eli normaali. Koneesta riippuu moni muukin asia. Venttiilinpainimet naputtaa usein vars. tyhjäkäynnillä/kylmänä yli 200-300 tkm ajetuissa. Eivät ole kalliita.

-Ovet ei ole herkkiä ruostumaan mutta usein olen nähnyt A-pilareissa tuulilasin reunassa ja sitten on ne tyypiliset takakaaret ja perän helmat sun muut.

-Jarrulevyt väpättää usein kierouttaan. Jos on levyt takana niin käkkärissä on lähes aina jumiongelmia.

-Takalaakerit ei ole erityisen kestäviä, voi kuulua kolinaa tai jurinaa, välyksen tuntee helposti kun (käkkä irti) potkaisee/painaa jalalla takapyörän yläosaa sisäänpäin. Rummulliseen 18,50 eur/ sarja.

-Manuaaliaski on ehjänä hiljainen ja vaihteet menee heittämällä päälle. Automaatin momentinmuuntajan laakeri kannattaa testata lämpimänä painamalla jarru pohjaan vasurilla ja oikealla reilusti kaasua, ei saa kuulua jurinaa.

ffp on eräs merkkikerho, jotenkin en vaan pidä tyyppien asenteesta. Makuasia tietenkin.

Äänestä
  • tuli asiallista tietoa.. kiitos=)

    Tuo momentinmuuntajan testaus siis ilmeisesti tehdään vaihteen ollessa vapaalla, vai millä vaihteella vaan..? ei tuo automaattiboksi ole sieltä tutuimmasta päästä.. vielä..=I

    Onko tuommoset -91 Passatit sitten miten vika alttiita.. onko niissä paljon rahanreikiä?

    Äänestä

  • Pätkä kirjoitti:

    tuli asiallista tietoa.. kiitos=)

    Tuo momentinmuuntajan testaus siis ilmeisesti tehdään vaihteen ollessa vapaalla, vai millä vaihteella vaan..? ei tuo automaattiboksi ole sieltä tutuimmasta päästä.. vielä..=I

    Onko tuommoset -91 Passatit sitten miten vika alttiita.. onko niissä paljon rahanreikiä?

    laakereiden testaamisesta tarkennusta: Periaatteessa testaaminen kuvaamallani tavalla ei ole oikein ohjekirjan mukaista toimintaa, enkä välttämättä tekisi sitä esim. liikkeen pihassa ellei ole pakko. Sillä selviää kuitenkin usein orastavat laakeriviat, jotka eivät vielä kuulu normaaliajossa.

    Eli auto lämpimäksi ja pysähdyksiin, jarrua täysillä vasurilla ja D päälle. Sitten pikkuhiljaa lisätään kierroksia, ne ei nouse yleensä kun jotain 3000 kieppeille, ei välttämättä sitäkään. Älä jurnuta suotta ainakaan minuuttia kauempaa ettei askiöljyt kuumia liikaa. Jos jarrut on kunnossa, ei auto liiku vaikka jarruista voi kuulua pientä narinaa. Ole kuitenkin tarkkana ja katso että edessä on tilaa varalta.

    Mittareita on yhtä helppo ruuvata kun minkä tahansa auton mekaanisia mittareita. Eikä ne kilometrit sinänsä paljoa merkkaa, 400 tkm ajettu voi yhtä hyvin olla paremmassa kunnossa kun 200 tkm ajettu. Yksilöitä ovat.

    "Onko tuommoset -91 Passatit sitten miten vika alttiita.. onko niissä paljon rahanreikiä?"

    -No tuo on aika paha. Kyllähän tuon ikäisessä on kaiken näköistä kulumaa usein. On hankala ikä siinä mielessä että usein tämä normaalin kulumisen ja vian erottelu on mahdotonta tai ainakin vaikeaa. Joku keskiarvo voisi olla vaikka 200-300 tkm ajettu niin noissa kilometreissä yleensä on väh. toiset iskarit menossa, kytkimestä ei osaa sanoa, niveliä ja laakereita, hydraulipumppuja, hydr. venttiilinpainimia sun muuta sälää on mitoitettu noille kilometreille.

    Osat on yleensä edullisia, paitsi erikoismalleissa (esim. vr6, syncro).

    Äänestä

Yleisin vika on ruuvatut mittarit. Se on niin helppoa niissä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pätkä kirjoitti:

Tuommosta 91 passattia olen ostelemassa, ja tarvitsisin vähän tietoa että mitkä on merkin sudenkuopat. Entä kun autoa menee kattomaan niin mihin kannattaa kiinnittää huomiota? Tyyliin jos oven alusissa on ruostetta niin todennäkösesti on muuallakin. Eli mitkä kannattaa tsekata?

Sitten kiinnostais tietää onko VW jotain suomalaista tuning/keskustelu/merkki -kerhoa netissä? Kuten esim. bemarilla ja opelilla on.

Näin tänään.. kiitän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu