Raiskausko?

kristiina98

Seurustelin noin vuoden entisen poikaystäväni kanssa. Suhteemme alkoi hyvin, mutta muuttui nopeasti jatkuvaksi riitelyksi ja fyysiseksi tappeluksi. Jossain välissä suhdetta seksihaluni katosivat kokonaan ja noin 4kk jaksoin teeskennellä ja yrittää nauttia seksistä. Luovutin, ja seksi loppui. Yhtenä iltana poikaystäväni turhautui, kun ei saanut tarpeitaan tyydytettyä ja aloimme riitelemään. Riita loppui siihen, että itkin vuolaasti ja sanoin hänelle että ”en mä vaan halua mutta ihan vitun sama kai se on pakko”. Makasin paikallani ja itkin ääneen, kun poika ystäväni harrasti seksiä kanssani, hän tuli sisääni käänsi kylkeä ja meni nukkumaan. Valvoin koko yön itkien, mutta myöhemmin annoimme asian olla. Erosimme ja vasta nyt vuoden jälkeen tilanne on alkanut ahdistamaan minua. Kysymys, onko tämä raiskaus tai jotain sinne päin? En todellakaan aijo mitään juttua asiasta tehdä. Tämä vain jäi vaivaamaan. Ajattelin koko ajan suhteen ajan, että kaikki on hyvin ja on minun vikani kun en halua ja että vika on minussa. En vieläkään oikein tiedä mitä ajatella. Kiitos vastauksista!

10

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kristiina98!

      Kuvailemasi tilanne on haastava. Kerroit, että tämä asia on jäänyt sinua vaivaamaan. Olisi tärkeää, että voisit jutella näistä ajatuksista ja tunteista jonkun luotettavan henkilön kanssa, esimerkiksi ammattilaisen. Olisiko sinulla ketään läheistä kuka voisi auttaa sinua tässä tilanteessa? Sinun ei tarvitse jäädä yksin näiden asioiden kanssa.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

      • jpbhpjpjbhotekåhbekth

        Tarkoittaako Rikosuhripäivystys, että raiskaus on haastava tilanne? Miettikää nyt hieman sanavalintojanne. Haastava-sanaa ei ole pakko tunkea joka paikkaan. Sanaa "vaikea" on käytetty satoja vuosia, mutta nyt yhtäkkiä kaikki on "haastavaa". Vai tarkoitettiinko nyt kenties, että tilanne oli juridisesti haastava (= mielenkiintoinen, kiehtova)?


      • Kyllä, juridisesti haastava, koska selkeästi voimme todeta, että tapahtunut on täyttänyt kriteerit pakottamisen sukupuoliyhdyntään, mutta kuten tiedämme, niin kyseistä rikosnimikettä ei ole enää rikoslaissa (onneksi!).
        On vain pakottaminen seksuaaliseen tekoon, raiskaus ja törkeä raiskaus. Kuitenkin uhri on ollut tilanteessa haluton. Seksin harrastamisesta on riidelty, mikä on voinut aiheuttaa uhrissa pelkoa väkivallasta. Raiskaus on itsessään jo kyllä väkivaltaa ja joka pakottaa toisen seksiin kanssaan, niin syyllistyy raiskaukseen. Minäkin suosittelen yhteydenottamista Rikosuhripäivystykseen. Olisi tärkeää, että sinulla olisi luotettava henkilö myös Rikosuhripäivystyksen ulkopuolella.


    • kullijaakko69

      mut raiskattiin neljä kertaa eilen sattu aika paljon mut tuntu silti hyvältä

    • Minkä takia sää oot mennyt sanoo että kai mun on pakko? Ei kai sun oo mikään pakko jos sää et halua.

      • Ja kuka nyt rupee vonkaamaan, ei on ei


    • Ulpukkajärvi

      Vieraan on vaikea tarkalleen arvioida mistä on kysymys. Sinussa ei kuitenkaan ole mitään vikaa, vaikka olisi tullut sanoa EI. Joissain tilanteissa se voi olla haastavaa, jos toinen osapuoli on agressiivinen ja mukana on pelkoa. Jos Sinulla ei ole läheisiä, joiden kanssa keskustella asiasta, käänny ihmeessä asiantuntijoiden puoleen. Rikosuhripäivystys antanee neuvoja tai terveyskeskuslääkäri (jos sattuu hyvä lääkäri olemaan) minne kannattaisi kääntyä. Olet menetellyt parhaaksi näkemäsi mukaan ikävässä tilanteessa. Kaikkea hyvää Sinulle.

    • Ulpukkajärvi

      J.K. Älä koskaan ajattele, että vika on Sinussa! Kaikki ihmiset eivät sovi olemaan yhdessä. Silloin on parasta olle erillään. Toivon, että löydät ihmisen, jonka kanssa on hyvä olla usealla eri tasolla.

    • Jeesusontäällä

      Sitä saa mitä tilaa.

    • Sexbeast

      Hyvä. Arvostettavaa. Teit oikein kun huomioit vastapuolen halut ja teit kuten hän halusi. Olet arvostettava nainen. Sinunlaisia naisia saisi olla ehdottomasti enemmän. Jotka ei epäoikeudenmukaisesti itsekkäästi kieltäydy vaan menee myös sen haluavan osapuolen ehdoilla silti. Pihtareita ei tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4475
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4219
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3376
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2988
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2699
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1777
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1505
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      116
      1233
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe