Raiskausko?

kristiina98

Seurustelin noin vuoden entisen poikaystäväni kanssa. Suhteemme alkoi hyvin, mutta muuttui nopeasti jatkuvaksi riitelyksi ja fyysiseksi tappeluksi. Jossain välissä suhdetta seksihaluni katosivat kokonaan ja noin 4kk jaksoin teeskennellä ja yrittää nauttia seksistä. Luovutin, ja seksi loppui. Yhtenä iltana poikaystäväni turhautui, kun ei saanut tarpeitaan tyydytettyä ja aloimme riitelemään. Riita loppui siihen, että itkin vuolaasti ja sanoin hänelle että ”en mä vaan halua mutta ihan vitun sama kai se on pakko”. Makasin paikallani ja itkin ääneen, kun poika ystäväni harrasti seksiä kanssani, hän tuli sisääni käänsi kylkeä ja meni nukkumaan. Valvoin koko yön itkien, mutta myöhemmin annoimme asian olla. Erosimme ja vasta nyt vuoden jälkeen tilanne on alkanut ahdistamaan minua. Kysymys, onko tämä raiskaus tai jotain sinne päin? En todellakaan aijo mitään juttua asiasta tehdä. Tämä vain jäi vaivaamaan. Ajattelin koko ajan suhteen ajan, että kaikki on hyvin ja on minun vikani kun en halua ja että vika on minussa. En vieläkään oikein tiedä mitä ajatella. Kiitos vastauksista!

10

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kristiina98!

      Kuvailemasi tilanne on haastava. Kerroit, että tämä asia on jäänyt sinua vaivaamaan. Olisi tärkeää, että voisit jutella näistä ajatuksista ja tunteista jonkun luotettavan henkilön kanssa, esimerkiksi ammattilaisen. Olisiko sinulla ketään läheistä kuka voisi auttaa sinua tässä tilanteessa? Sinun ei tarvitse jäädä yksin näiden asioiden kanssa.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

      • jpbhpjpjbhotekåhbekth

        Tarkoittaako Rikosuhripäivystys, että raiskaus on haastava tilanne? Miettikää nyt hieman sanavalintojanne. Haastava-sanaa ei ole pakko tunkea joka paikkaan. Sanaa "vaikea" on käytetty satoja vuosia, mutta nyt yhtäkkiä kaikki on "haastavaa". Vai tarkoitettiinko nyt kenties, että tilanne oli juridisesti haastava (= mielenkiintoinen, kiehtova)?


      • Kyllä, juridisesti haastava, koska selkeästi voimme todeta, että tapahtunut on täyttänyt kriteerit pakottamisen sukupuoliyhdyntään, mutta kuten tiedämme, niin kyseistä rikosnimikettä ei ole enää rikoslaissa (onneksi!).
        On vain pakottaminen seksuaaliseen tekoon, raiskaus ja törkeä raiskaus. Kuitenkin uhri on ollut tilanteessa haluton. Seksin harrastamisesta on riidelty, mikä on voinut aiheuttaa uhrissa pelkoa väkivallasta. Raiskaus on itsessään jo kyllä väkivaltaa ja joka pakottaa toisen seksiin kanssaan, niin syyllistyy raiskaukseen. Minäkin suosittelen yhteydenottamista Rikosuhripäivystykseen. Olisi tärkeää, että sinulla olisi luotettava henkilö myös Rikosuhripäivystyksen ulkopuolella.


    • kullijaakko69

      mut raiskattiin neljä kertaa eilen sattu aika paljon mut tuntu silti hyvältä

    • Minkä takia sää oot mennyt sanoo että kai mun on pakko? Ei kai sun oo mikään pakko jos sää et halua.

      • Ja kuka nyt rupee vonkaamaan, ei on ei


    • Ulpukkajärvi

      Vieraan on vaikea tarkalleen arvioida mistä on kysymys. Sinussa ei kuitenkaan ole mitään vikaa, vaikka olisi tullut sanoa EI. Joissain tilanteissa se voi olla haastavaa, jos toinen osapuoli on agressiivinen ja mukana on pelkoa. Jos Sinulla ei ole läheisiä, joiden kanssa keskustella asiasta, käänny ihmeessä asiantuntijoiden puoleen. Rikosuhripäivystys antanee neuvoja tai terveyskeskuslääkäri (jos sattuu hyvä lääkäri olemaan) minne kannattaisi kääntyä. Olet menetellyt parhaaksi näkemäsi mukaan ikävässä tilanteessa. Kaikkea hyvää Sinulle.

    • Ulpukkajärvi

      J.K. Älä koskaan ajattele, että vika on Sinussa! Kaikki ihmiset eivät sovi olemaan yhdessä. Silloin on parasta olle erillään. Toivon, että löydät ihmisen, jonka kanssa on hyvä olla usealla eri tasolla.

    • Jeesusontäällä

      Sitä saa mitä tilaa.

    • Sexbeast

      Hyvä. Arvostettavaa. Teit oikein kun huomioit vastapuolen halut ja teit kuten hän halusi. Olet arvostettava nainen. Sinunlaisia naisia saisi olla ehdottomasti enemmän. Jotka ei epäoikeudenmukaisesti itsekkäästi kieltäydy vaan menee myös sen haluavan osapuolen ehdoilla silti. Pihtareita ei tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe