Seurustelin noin vuoden entisen poikaystäväni kanssa. Suhteemme alkoi hyvin, mutta muuttui nopeasti jatkuvaksi riitelyksi ja fyysiseksi tappeluksi. Jossain välissä suhdetta seksihaluni katosivat kokonaan ja noin 4kk jaksoin teeskennellä ja yrittää nauttia seksistä. Luovutin, ja seksi loppui. Yhtenä iltana poikaystäväni turhautui, kun ei saanut tarpeitaan tyydytettyä ja aloimme riitelemään. Riita loppui siihen, että itkin vuolaasti ja sanoin hänelle että ”en mä vaan halua mutta ihan vitun sama kai se on pakko”. Makasin paikallani ja itkin ääneen, kun poika ystäväni harrasti seksiä kanssani, hän tuli sisääni käänsi kylkeä ja meni nukkumaan. Valvoin koko yön itkien, mutta myöhemmin annoimme asian olla. Erosimme ja vasta nyt vuoden jälkeen tilanne on alkanut ahdistamaan minua. Kysymys, onko tämä raiskaus tai jotain sinne päin? En todellakaan aijo mitään juttua asiasta tehdä. Tämä vain jäi vaivaamaan. Ajattelin koko ajan suhteen ajan, että kaikki on hyvin ja on minun vikani kun en halua ja että vika on minussa. En vieläkään oikein tiedä mitä ajatella. Kiitos vastauksista!
Raiskausko?
10
1023
Vastaukset
Hei kristiina98!
Kuvailemasi tilanne on haastava. Kerroit, että tämä asia on jäänyt sinua vaivaamaan. Olisi tärkeää, että voisit jutella näistä ajatuksista ja tunteista jonkun luotettavan henkilön kanssa, esimerkiksi ammattilaisen. Olisiko sinulla ketään läheistä kuka voisi auttaa sinua tässä tilanteessa? Sinun ei tarvitse jäädä yksin näiden asioiden kanssa.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- jpbhpjpjbhotekåhbekth
Tarkoittaako Rikosuhripäivystys, että raiskaus on haastava tilanne? Miettikää nyt hieman sanavalintojanne. Haastava-sanaa ei ole pakko tunkea joka paikkaan. Sanaa "vaikea" on käytetty satoja vuosia, mutta nyt yhtäkkiä kaikki on "haastavaa". Vai tarkoitettiinko nyt kenties, että tilanne oli juridisesti haastava (= mielenkiintoinen, kiehtova)?
Kyllä, juridisesti haastava, koska selkeästi voimme todeta, että tapahtunut on täyttänyt kriteerit pakottamisen sukupuoliyhdyntään, mutta kuten tiedämme, niin kyseistä rikosnimikettä ei ole enää rikoslaissa (onneksi!).
On vain pakottaminen seksuaaliseen tekoon, raiskaus ja törkeä raiskaus. Kuitenkin uhri on ollut tilanteessa haluton. Seksin harrastamisesta on riidelty, mikä on voinut aiheuttaa uhrissa pelkoa väkivallasta. Raiskaus on itsessään jo kyllä väkivaltaa ja joka pakottaa toisen seksiin kanssaan, niin syyllistyy raiskaukseen. Minäkin suosittelen yhteydenottamista Rikosuhripäivystykseen. Olisi tärkeää, että sinulla olisi luotettava henkilö myös Rikosuhripäivystyksen ulkopuolella.
- kullijaakko69
mut raiskattiin neljä kertaa eilen sattu aika paljon mut tuntu silti hyvältä
Minkä takia sää oot mennyt sanoo että kai mun on pakko? Ei kai sun oo mikään pakko jos sää et halua.
- Ulpukkajärvi
Vieraan on vaikea tarkalleen arvioida mistä on kysymys. Sinussa ei kuitenkaan ole mitään vikaa, vaikka olisi tullut sanoa EI. Joissain tilanteissa se voi olla haastavaa, jos toinen osapuoli on agressiivinen ja mukana on pelkoa. Jos Sinulla ei ole läheisiä, joiden kanssa keskustella asiasta, käänny ihmeessä asiantuntijoiden puoleen. Rikosuhripäivystys antanee neuvoja tai terveyskeskuslääkäri (jos sattuu hyvä lääkäri olemaan) minne kannattaisi kääntyä. Olet menetellyt parhaaksi näkemäsi mukaan ikävässä tilanteessa. Kaikkea hyvää Sinulle.
- Ulpukkajärvi
J.K. Älä koskaan ajattele, että vika on Sinussa! Kaikki ihmiset eivät sovi olemaan yhdessä. Silloin on parasta olle erillään. Toivon, että löydät ihmisen, jonka kanssa on hyvä olla usealla eri tasolla.
- Jeesusontäällä
Sitä saa mitä tilaa.
- Sexbeast
Hyvä. Arvostettavaa. Teit oikein kun huomioit vastapuolen halut ja teit kuten hän halusi. Olet arvostettava nainen. Sinunlaisia naisia saisi olla ehdottomasti enemmän. Jotka ei epäoikeudenmukaisesti itsekkäästi kieltäydy vaan menee myös sen haluavan osapuolen ehdoilla silti. Pihtareita ei tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk853250Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921859Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871703- 1401533
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651458- 1621413
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671331Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur931329Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001274- 861247