Raiskausko?

kristiina98

Seurustelin noin vuoden entisen poikaystäväni kanssa. Suhteemme alkoi hyvin, mutta muuttui nopeasti jatkuvaksi riitelyksi ja fyysiseksi tappeluksi. Jossain välissä suhdetta seksihaluni katosivat kokonaan ja noin 4kk jaksoin teeskennellä ja yrittää nauttia seksistä. Luovutin, ja seksi loppui. Yhtenä iltana poikaystäväni turhautui, kun ei saanut tarpeitaan tyydytettyä ja aloimme riitelemään. Riita loppui siihen, että itkin vuolaasti ja sanoin hänelle että ”en mä vaan halua mutta ihan vitun sama kai se on pakko”. Makasin paikallani ja itkin ääneen, kun poika ystäväni harrasti seksiä kanssani, hän tuli sisääni käänsi kylkeä ja meni nukkumaan. Valvoin koko yön itkien, mutta myöhemmin annoimme asian olla. Erosimme ja vasta nyt vuoden jälkeen tilanne on alkanut ahdistamaan minua. Kysymys, onko tämä raiskaus tai jotain sinne päin? En todellakaan aijo mitään juttua asiasta tehdä. Tämä vain jäi vaivaamaan. Ajattelin koko ajan suhteen ajan, että kaikki on hyvin ja on minun vikani kun en halua ja että vika on minussa. En vieläkään oikein tiedä mitä ajatella. Kiitos vastauksista!

10

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kristiina98!

      Kuvailemasi tilanne on haastava. Kerroit, että tämä asia on jäänyt sinua vaivaamaan. Olisi tärkeää, että voisit jutella näistä ajatuksista ja tunteista jonkun luotettavan henkilön kanssa, esimerkiksi ammattilaisen. Olisiko sinulla ketään läheistä kuka voisi auttaa sinua tässä tilanteessa? Sinun ei tarvitse jäädä yksin näiden asioiden kanssa.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

      • jpbhpjpjbhotekåhbekth

        Tarkoittaako Rikosuhripäivystys, että raiskaus on haastava tilanne? Miettikää nyt hieman sanavalintojanne. Haastava-sanaa ei ole pakko tunkea joka paikkaan. Sanaa "vaikea" on käytetty satoja vuosia, mutta nyt yhtäkkiä kaikki on "haastavaa". Vai tarkoitettiinko nyt kenties, että tilanne oli juridisesti haastava (= mielenkiintoinen, kiehtova)?


      • Kyllä, juridisesti haastava, koska selkeästi voimme todeta, että tapahtunut on täyttänyt kriteerit pakottamisen sukupuoliyhdyntään, mutta kuten tiedämme, niin kyseistä rikosnimikettä ei ole enää rikoslaissa (onneksi!).
        On vain pakottaminen seksuaaliseen tekoon, raiskaus ja törkeä raiskaus. Kuitenkin uhri on ollut tilanteessa haluton. Seksin harrastamisesta on riidelty, mikä on voinut aiheuttaa uhrissa pelkoa väkivallasta. Raiskaus on itsessään jo kyllä väkivaltaa ja joka pakottaa toisen seksiin kanssaan, niin syyllistyy raiskaukseen. Minäkin suosittelen yhteydenottamista Rikosuhripäivystykseen. Olisi tärkeää, että sinulla olisi luotettava henkilö myös Rikosuhripäivystyksen ulkopuolella.


    • kullijaakko69

      mut raiskattiin neljä kertaa eilen sattu aika paljon mut tuntu silti hyvältä

    • Minkä takia sää oot mennyt sanoo että kai mun on pakko? Ei kai sun oo mikään pakko jos sää et halua.

      • Ja kuka nyt rupee vonkaamaan, ei on ei


    • Ulpukkajärvi

      Vieraan on vaikea tarkalleen arvioida mistä on kysymys. Sinussa ei kuitenkaan ole mitään vikaa, vaikka olisi tullut sanoa EI. Joissain tilanteissa se voi olla haastavaa, jos toinen osapuoli on agressiivinen ja mukana on pelkoa. Jos Sinulla ei ole läheisiä, joiden kanssa keskustella asiasta, käänny ihmeessä asiantuntijoiden puoleen. Rikosuhripäivystys antanee neuvoja tai terveyskeskuslääkäri (jos sattuu hyvä lääkäri olemaan) minne kannattaisi kääntyä. Olet menetellyt parhaaksi näkemäsi mukaan ikävässä tilanteessa. Kaikkea hyvää Sinulle.

    • Ulpukkajärvi

      J.K. Älä koskaan ajattele, että vika on Sinussa! Kaikki ihmiset eivät sovi olemaan yhdessä. Silloin on parasta olle erillään. Toivon, että löydät ihmisen, jonka kanssa on hyvä olla usealla eri tasolla.

    • Jeesusontäällä

      Sitä saa mitä tilaa.

    • Sexbeast

      Hyvä. Arvostettavaa. Teit oikein kun huomioit vastapuolen halut ja teit kuten hän halusi. Olet arvostettava nainen. Sinunlaisia naisia saisi olla ehdottomasti enemmän. Jotka ei epäoikeudenmukaisesti itsekkäästi kieltäydy vaan menee myös sen haluavan osapuolen ehdoilla silti. Pihtareita ei tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      537
      9050
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6230
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5283
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4401
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4073
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3972
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      94
      1958
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1460
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      999
    Aihe