Paskaa Samsungilta
Televisioni (Samsung LE40M87BDX/XEU) on hajoamispisteessä, taas. Se on vain kolme ja puoli vuotta vanha televisio ja se on ollut siis jo kerran korjauksessa saman vian takia. Kaksi yhden euron arvoista kondensaattoria on hajonnut, toistamiseen.
Vika ilmeni televisiota päälle laitettaessa - TV naksui alussa 30s ennen päälle tulemistaan ja muutamassa viikossa tämä aika on pidentynyt noin 20 minuuttiin. Sen lisäksi TV alkoi menemään itsestään päälle öisin. Oli siis aika tehdä jotain asialle.
Koska TV:ssä ei ollut muuten mitään vikaa ja sama vika ilmeni nyt jo toistamiseen 1½v ensimmäisestä korjauksesta, arvelin että internet voisi tietää jotain tapauksesta. Tälläkään kerralla en pettynyt. Kävi ilmi, että tuhannet Samsungin asiakkaat olivat kokeneet täsmälleen samat ongelmat ja muutaman forumvuodatuksen lukemisen jälkeen ohjauduin avuliaan ihmisen sivulle, joka oli tehnyt raportin ja korjausohjeet kokemuksistaan.
http://plommer.puheenvuoro.uusisuomi.fi/88905-paskaa-samungilta
Onko samsung tv:t näin huonoja nykyään
3
341
Vastaukset
- Merkki.kuin.merkki
Suomenkin televisiossa esitettiin muutama vuosi sitten dokumentti siitä, miten jossakin Samsungin tv-mallissa oli virheellisen suunnittelun takia sijoitettu joku kondensaattori väärään paikkaan, jossa se altistui lämmölle ja lakkasi toimimasta turhan nuorena. Olet tainnut ostaa tällaisen television.
Samsung on niin iso merkki, että ei sitä välttämättä kiinnosta kaikki sen omasta mielestä vähäpätöiset asiat, kuten asiakkaan tyytymättömyys. Muut merkit eivät ole sen kummempia. Omassa kaksi ja puoli vuotta vanhassa Sonyn älytelevisiossa oli alussa kaikenlaisia vikoja, joita sitten käyttäjien valitusten jälkeen korjailtiin päivityksillä pari vuotta.
Edes kaukosäätimen valintaa vasemmalle siirtävä toiminto ei toiminut aina oikein. Nappia piti painaa joskus kymmenen kertaa ennen kuin mitään tapahtui. Asiakaspalvelu ilmoitti olevansa tietoinen viasta, mutta myös, että korjausta ei ihan heti tultaisi saamaan aikaiseksi. Siihen menikin runsas vuosi.
Joskus television ruudun alla oleva merkkivalo syttyi yön aikana, ja aamulla television sai kyllä päälle, mutta sen jälkeen se ei ottanut MITÄÄN käskyjä vastaan kaukosäätimestä. Ainoa tapa edetä oli kontata lattialla (Sonyssa ei ole katkaisijaa), ja ottaa pistotulppa pistorasiasta pariksi minuutiksi. Tämä resetoi television, ja se toimi taas joten kuten.
Sonyn asiakaspalvelu ei tiennyt viasta, minkä seurauksena televisioni vietiin takuuhuoltoon korjattavaksi kahdeksi viikoksi. Sille ei tehty huollossa mitään muuta kuin tehdasasetusten palautus, joten jouduin asentamaan kaiken alusta alkaen uusiksi saatuani viallisen televisioni takaisin. Mukana oli selvitys, jossa sanottiin, että vika oli Sonyn tiedossa, ja että siihen oli tekeillä korjaava päivitys. Sonyn asiakaspalvelu ei tosin tätä ollut tiennyt, minkä vuoksi olin kaksi viikkoa ilman televisiota.
Jääköön muista viosta kertominen johonkin toiseen kertaan. - BulttiBoiss
Aikoinaan oli samsung toosa.
Se käynnisteli itse itseään,yleensä öisin.
Otin yhteyttä huoltoon ja sanottiin,että laite tekee päivityksiä automaattisesti.
Teki näitä päivityksiään melkein joka vitun yö.
Piti muka saada poistettua asetuksista tämä päivitysohjelmisto,mutta vitut,ei sieltä sellaista asetusta löytynyt.Illalla sammutti laitteen yöksi ja vetäisi verkkojohdon irti niin eipä päivitellyt.
Sittenhän se koko paska hajosi,reilun vuoden kuluttua.
Vein sen liikkeeseen josta sen ostin,sieltä se meni johonkin maahantuojan huoltoon.
Ilmoitettiin ei korjata.Saatte uuden laitteen,tai hyvitetään toisen laitteen ostossa.
Ostin sitten Sonyn.Eipä ole ongelmia ollut.
Eipä tarkemmin ilmoitettu mikä oli vikana. - AperitaAatu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673488- 152186
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2241522Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701261- 441221
- 371141
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471014
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411010