Tilin tekeminen rehulla

Kannattaako nyt odotella kevätpuolelle, ennenkuin myy ylimääräiset paalinsa? Tuplaantuukohan nykyhinta vielä.
8349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hevospuolella tuo taitaa toimiakin. Joku vuosi sitten oli pula hyvistä heinistä, kun viljelijät odottivat hintojen nousua. Hevismiehillä taitaa olla rahaa, mutta maidontuottajat ovat eri juttu. Voivat paalisi jäädä myymättä.

Äänestä

LEHMÄ IHMISILTÄ KANNATTAA KYSELLÄ RAHAA PAALIA LASTATESSA
JA KUORMAN VOI PÄÄSTÄÄ LÄHTEMÄÄN RAHAT SAATUASI
KONKURSSIPESÄ EI USEIN OLE HYVÄ MAKSAJA

Äänestä

Ilkeätkö ruveta keinottelemaan toisten hädällä? Entäpä, jos paalisi jäävät keväällä myymättä, jos kukaan ei niitä kalliilla osta? Annatko ne sitten ilmaiseksi sille, jonka hätä rehusta on suurin, mutta ei yhtään rahaa enää ostaa rehua?

Äänestä
  • Minä ainakin myyn heinäpaaleja hesan hevostytöille tuplahintaan. Yli tuhat palia jo mennyt viimevuoden heinää. Kiva tili

    Äänestä

  • KUN NORMI VUONNA REHUA MYYTIIN NIIN ILKESITKÖ OLLA OSTAMATTA REHUA VAIKKA JOKU OLIKIN PANOSTANUT NURMEN PAALAUKSEEN....JÄTIT OSTAMATTA

    NYT SITTEN OSTAT KALLIILLA TAI LAITAT ELÄIMESI TEURAAKSI TAI HONKAJOELLE

    Äänestä

  • SAMALLAMITALLA kirjoitti:

    KUN NORMI VUONNA REHUA MYYTIIN NIIN ILKESITKÖ OLLA OSTAMATTA REHUA VAIKKA JOKU OLIKIN PANOSTANUT NURMEN PAALAUKSEEN....JÄTIT OSTAMATTA

    NYT SITTEN OSTAT KALLIILLA TAI LAITAT ELÄIMESI TEURAAKSI TAI HONKAJOELLE

    Melkoinen katovuosi pitää olla, että meiltä rehu loppuu. On senverran pelivaraa ollut aina, että ennemmin on jäänyt naapureillekin sopuhintaan tarvitraessa antaa ylimääräistä, väkvelekasena eli vaihtona työhön, esim.

    Äänestä

Myy norjalaisille maksavat 200euroa paalista niillä on rahaa kun maidontuottajahinta ompi kohillas

Äänestä

MYYKÄÄ REHUNNE MARKKINAHINTAAN TAI VAIHTAKAA VAIKKA KONEISIIN

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hintahuippu kirjoitti:

Kannattaako nyt odotella kevätpuolelle, ennenkuin myy ylimääräiset paalinsa? Tuplaantuukohan nykyhinta vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu