Helsingin Sanomat ja ajanlaskumme alku

eitilaaja

Helsingin Sanomat tekee kovasti työtä että Antti Rinteestä tulisi Suomen seuraava pääministeri. Antti onkin lupaava nimi tähän hommaan koska hänellä on ratkaisu kaikkein polttavimpiin talousongelmiin. Valtion pitäisi jotenkin lähivuosina pystyä paikkaamaan uhkaava rahoitusvaje, josta sanottiin hiljattain että 10 miljardia euroa.

- Sipilän hallitus on laittanut suomalaiset tekemään enemmän työtä että rahat saataisiin kasaan.

- Antti Rinne saa rahat kasaan sillä, että siirtelee rahoja suomalaisten taskusta toiseen.

Aikamoinen ihmepoika tuo Antti! Ihan tuo mieleen joulupukin. No nyt Hesarihan ei tunnetusti usko Jumalaan ja lehti tietysti käyttää esim. ilmaisua eaa (ennen ajanlaskun alkua) ilmaisun eKr. (ennen Kristusta) sijaan, ja samoin jaa. / jKr.. Kuinka tieteellistä! ((Mutta englanninkielisissä maissa edelleen on BC (before Christ) ja AD (Anno Domini). Kuinka epätieteellistä, mutta Suomihan onkin tosi tieteen supervalta - 2 tieteen Nobel-palkintoa jenkkien paria sataa vastaan)).
Kuukausitasolla Hesarin kuitenkin pitäisi siirtyä käyttämään ilmaisua niin ja niin monta viikkoa eJp ja jJp (ennen ja jälkeen Joulupukin) sillä vaikkei se ei usko Jumalaan, se uskoo Joulupukkiin.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        44
        2176
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        183
        1969
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        116
        1362
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1170
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        96
        972
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        919
      7. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        879
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        45
        857
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        825
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        54
        711
      Aihe