Muuttovirta voi suuntautua myös omakotiasumiseen asosta pois muuttamalla, kun yleisin taitaa olla nyt omistusasunnoista aso-asuntoihin, varsinkin perheensä jo kasvattaneiden ja omakoti-tai omistusasunnoista luopuvilla?
Näin onnellisesta tilanteesta toiseen suuntaa kertoo virolaisperhe Suomessa HS:n artikkelissaan.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005803957.html
"Omakotitalo Pornaisissa on virolaisperheen toteutunut unelma – Virolaiset ostavat Suomesta jo satoja taloja vuodessa
Virolaiset ovat ostaneet Suomesta viime vuosina enemmän kiinteistöjä kuin ketkään muut ulkomaalaiset. Tämä kertoo ruotsinsuomalaisiin verrattavissa olevan vähemmistön juurtumisesta maahan.
Virosta Suomeen muuttaneet Kati Mihkelsaar ja Peeter Teesalu asuivat ensin vuokralla ja asumisoikeusasunnossa Vantaalla, kunnes löysivät unelmiensa kodin Pornaisista. Lapsista Karl Teesalu, 9, on syntynyt Virossa ja Robert Teesalu, 2, Suomessa.
Virossa sanotaan, että unelmoi isosti, niin unelmat toteutuvat” – Kati ..."
https://www.hs.fi/paivanlehti/26082018/art-2000005803957.html
Onnelliset ex-asokkaat Vantaalta Pornaisiin!
Teretulemast_Soome
0
148
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774492Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112463- 1721635
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431496- 1241390
- 1211295
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721219Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91211- 741180
- 35976